Omaishoidettavalle laitospaikan saanti

Hei
Isäni hoitaa äitäni, mutta ei ole vielä hakenut omaishoitajaksi.

Onko vaikea saada laitospaikkaa, jos hoidettavan kunto menee niin huonoksi, ettei enää kotona voi hoitaa - kun on kerran omaishoitajaksi ryhtynyt?

Tämä tapaus Pohjanmaalla.

3

220

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex.om.hoit

      Jos vähänkään näyttää siltä että kotona pärjää eivät oikein laitospaikkaa anna. Jos isäsi tekee omaishoitosopimuksen niin laitospaikan saaminen voi vaikeutua. Mutta tämä ei ole joka kunnassa samanlaista, Etelä-Suomessa taitaa olla laitospaikan saaminen kiven alla. Meillä saatiin laitospaikka, alkoivat intervalli hoitopaikassa sanoa että mieheni ei ole kotona hoidettavassa kunnossa. Se tuli viime hetkellä, olin katkeamispisteessä, niin väsynyt että en edes tiedostanut tilaani, kahden vuoden päästä olen vieläkin omaishoidon jälkimaininkien kurimuksessa. Selkä meni, sitä ei enää pystytä korjaamaan.

    • kuolemaan

      Vuosi meni jonossa, vaikka mies oli vaikeassa vaiheessa. Nykyään se hoitopaikka saadaan ihan viime vaiheessa, saattona!

    • OmaishoitajanaOllut

      Olin isäni omaishoitajana ja aikaisemminkin olen huolehtinut isästäni.
      Isäni sairastui lymfoomaan ja vuoden verran sairasti.
      Isä oli välillä hoidettavana sairaalassa ja viimeisen 3kk elinaikansa aikana 2kk terveyskeskuksen vuodeosastolla, viimeisen kuukauden isä sai olla saattohoidossa kotona ja sai kuolla omassa kodissa.
      Isä olisi saanut olla loppuun saakka vuodeosastolla ja saattohoidon aikana oli laitospaikka, jos ei kotona pärjää tai haluaa vuodeosastolle.

      Isä kuitenkin halusi kotiin ja olla kotona niin kauan, kuin sai elää.
      Minä luonnollisesti halusin toteuttaa isäni toiveen ja hoidin häntä niin hyvin, kuin vaan pystyin.
      Kun isä oli terveyskeskuksen vuodeosastolla, niin kävin joka päivä isää katsomassa ja vietinkin hyvin paljon aikaa siellä, kun isä kovasti niin toivoi.
      Hoitajat kävivät kotona 3 kertaa päivässä ja yölläkin muutaman kerran ihan loppuaikana.
      Omaishoitajan työ ei ole mitään helppoa ja varsinkin kun potilaana on oma rakas läheinen, niin se tekee siitä vielä rankempaa, varsinkin kun elämän loppu on edessä, eikä ole enää parannus keinoja.

      Isä nukkui pois aamuyöllä ja toisaalta lohduttavaa, että sain olla isän vierellä, kun lähdön hetki koitti, vaikka raskas ja äärettömän surullinen hetki se oli, kun kuolema on lopullinen ja peruuttamaton.
      Vielkään en ole toipunut isän kuolemasta, vajaa viikon päästä tulee 4kk isän kuolemasta ja muistot herättää suuria tunteita, varsinkin isän viimeinen kotona vietetty kuukausi.
      Om vaan niin tyhjä olo ja epätodellinen.
      Vaikka omaihoitajan työ oli rankkaa, niin ei se ollut läheskään yhtä rankaa, kuin mitä isäni joutui kokemaan, kun hänellä oli syöpä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      697
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe