Oliko vanhempani adoptoitu?

kiinnostunutbbb

Omituinen juttu ilmeni toisen vanhempani perunkirjoituksessa. Luonnollisestikin minun piti toimittaa perunkirjoittajalle vanhempani virkatodistus josta ilmeni kaikki asumispaikat. Näihin oli ilmoitettu syntmäpaikaksi jatkuvasti ERI kaupunki kuin mitä vanhempani oli ilmoittanut muualla. Hmmm...no voi tietysti olla virhe, mutta olen törmännyt tähän samaan virheeseen monessa eri paperissa, virkatodistuksessa yms.Perunkirjoittaja yritti selvttää asiaa,mutta lopputulos oli ett tämä "virhe"jäi nyt pysyvästi hänen perunkirjaan syntymäpaikkakuntana. muta voisiko olla että sota-aikana lapsi on syntynyt äitinsä matkalla ollessa paikkaan A, mutta on kirjoila kaupungissa b, josa on vanhempien kotipaikkakunta. Kumpi merkataan syntymäpaikakaksi?
Onko ketään sukututkijaa paikalla?MITEN ylipäätään voikirkonkirjoihin merkata virheen???
ps. en oikein usko adoptioon.

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eukiski

      Syntymäpaikaksi merkataan se kunta, jossa on kirjoilla. Eli jos vaikka virallisesti asuu Oulussa, mutta syntyy hiihtolomamatkalla Helsingissä, niin syntymäpaikaksi merkataan Oulu.

    • ghjghkhjl

      Entisaikaan viralliset asiakirjat eivät aina ole muutenkaan olleet aina ihan asiallisesti hoidettu. Niitä on saatettu vääristellä. Esim. jos on ollut riittävästi asemaa, adoptioon lapsen antavan äidin kirkonkirjoista ei välttämättä näy syntynyttä lasta lainkaan.

      Tätä asiaa mietitään nyt äitini kohdalla. Mummo elää yhä, mutta kieltäytyy kaikesta yhteistyöstä. Äitini alkutarina on aina ollut sekava. Hän on saanut selville vain sen, että sairaalan arkistoissa ei ole hänen syntymätietojaan. Eli mummo ei ole synnyttänyt äitiä silloin, kun väittää. Äidillä ei ole oikeutta nähdä mummon papereita, mutta synnytysosaston kirjassa näkee, että mummo on ollut sairaalassa, muttei ole synnyttänyt lasta äidin syntymävuonna. Väestörekisterissä on samat syntymäajat kuin äidin henkkareissa ja hänen väitetyt vanhempansa näkyvät siellä. Tosin väestörekisteri ja sotut on luotu vasta äidin ollessa lähes aikuinen, eli se ei kerro mitään. Kirkonkirjoistakaan ei selviä mitään selvää. Äidillä ei ole kastetodistusta, ei syntymätodistusta jne. Hän näkyy syntyneiden lehdellä vasta sen jälkeen, kun hänet olisi pitänyt jo olla kastettu. Eli ottaapa tästä selvää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      418
      6057
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      85
      5396
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4404
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3951
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      57
      3801
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      180
      3482
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      119
      3244
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      63
      3217
    9. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      2446
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe