Olen 8kk vanhan tyttöni kanssa kotona, mutta miten opetan hänelle että olen äiti? Pitääkö isin kutsua minua äidiksi hänen edessä vai miten?
Miten lapsi oppii sanomaan 'äiti'
9
4038
Vastaukset
- ??????
SIIS: miten opettaa 8 kk ikäiselle lapselle, että sinä olet äiti???????
Öh.
Vai tarkoitatko, että haluat jotekin opettaa lapsesi sanomaan äiti?
Vastaus: kuten kaikki muutkin sanat: käyttämällä niitä, puhumalla.
"äiti laittaa .. äiti tekee.."
Meidän muksu on reilun vuoden ikäinen. 8 kk ikäisenä ei tainnut sanoa vielä yhtään sanaa, vajaan vuoden ikäisenä tuli ensimmäinen ja "äiti" sanoi: ääti, äittä tms.
Nyt ei ole tätä(kään) sanaa käyttänyt pitkiin aikoihin.
Itse asiassa hänellä on hyvin vähän sanoja, joita itse tuottaa, sen sijaan puhetta ymmärtää tosi hyvin ja osaa nimetä, kun pyytää, omia hölpötyksiään puhuu.- mamma
Niin, juuri sitä tarkoitin, sori, ei illalla näkynyt aivot toimivan kunnolla. Toivottavasti ei tyttö peri aivojani. (:
Kiitos neuvosta. Tyttöni tunnistaa oman nimensä ja ymmärtää "ei saa" ja osaa vilkuttaa "hei hei" (joka oli ensin kivaa hänestä, nyt hän vilkuttaa takas vain jos huvittaa). - höpö
mamma kirjoitti:
Niin, juuri sitä tarkoitin, sori, ei illalla näkynyt aivot toimivan kunnolla. Toivottavasti ei tyttö peri aivojani. (:
Kiitos neuvosta. Tyttöni tunnistaa oman nimensä ja ymmärtää "ei saa" ja osaa vilkuttaa "hei hei" (joka oli ensin kivaa hänestä, nyt hän vilkuttaa takas vain jos huvittaa).Tyttö tunnistaa sitten äidin ja isänkin ajan kuluessa (kohdistaa katseen näistä puhuttaessa). Monen lapsen ensimmäinen sana ei edes ole äiti. Se voi periaatteessa olla mitä vaan. Ihanaa aikaa tuo, kun niin paljon uutta tulee koko ajan ja lapsi on kuitenkin vielä kovin pieni. :-)
- äiti löytyy kyllä
höpö kirjoitti:
Tyttö tunnistaa sitten äidin ja isänkin ajan kuluessa (kohdistaa katseen näistä puhuttaessa). Monen lapsen ensimmäinen sana ei edes ole äiti. Se voi periaatteessa olla mitä vaan. Ihanaa aikaa tuo, kun niin paljon uutta tulee koko ajan ja lapsi on kuitenkin vielä kovin pieni. :-)
Alle vuoden ikäinen ei sano äiti, vaikka mikä olisi. Muilla kielillä äitiä kutsutaan mammaksi, ja sen lapsi sanoo jo tuon ikäisenä. Suomessa vain sana tarkoittaakin hyvää ruokaa: Aika pikkuisena lapsi alkaa innokkaasti toistella mamm-mammm-mamm, kun on nälkä ja ruoka on lautasella.
Helppoa on englantilaisen uskoa, että lapsi kutsuu äitiä.
Vai opettelevatkohan suomalaisetkin vauvat ensin englannin kielen, salaa!
- tyyliin
Mii taazan you dsein eli näytät itseäsi sormella ja sanot kovaa ÄITI. Sitten näytät lastasi sormella ja kosketat häntä ja sanot hänen nimensä!!! Ja sen jälkeen tartut hänen käteensä ja kosketat sillä itseäsi ja sanot ÄITI jne.
- lapsi oppii
Lasta ei erikseen tarvitse opettaa puhumaan, hän oppii omatoimisesti, kunhan kuulee puhetta.
Ihan tavallisia kotihommia tehdessä voi jutella siitä, mitä puuhataan ja ennen pitkää lapsi alkaa tapailla äänteitä ja sitten sanoja.
Kaikki maailman lapset oppivat takuuvarmasti sanomaan äiti, kun äiti pukee, äiti syöttää, äiti vaihtaa vaipat ja äiti auttaa.
Suunnilleen vuoden ikäinen alkaa osoitella tavaroita ja ihmisiä kuullakseen niiden nimen, hän tavallaan kerää sanoja käyttääkseen niitä myöhemmin. Puheen tuottamiseen menee pitempi aika kuin sen ymmärtämiseen. Jos kysyt vuosikkaalta, missä kello on, hän osaa näyttää sormella vaikkei osaakaan vielä sanoa. Kiva leikki muuten! - Tapiiri
Älä hyvä ihminen hätäile!!! Lapsesi oppii aikanaan ilman mitään opettamisia. Oma lapseni kun oli pieni, niin odottelin että voi kun oppis sitä ja voi kun oppis tätä. Sitten kun tuli muutama sana, odotin kovasti että milloin oppii kunnolla puhumaan. Sitten kun poika oppi puhumaan niin ajattelin että voi kun ois edes hetken aikaa hiljaa. Kaikki lapset oppii ihan omia aikojaan, ei kannata vertailla naapurin lapsia. Ei miehesi tarvitse sinua äidikseen kutsua!!! Jäitä hattuun!
- änti
Lapselle kannattaa puhua kokoajan kolmannessa persoonassa. Ja puhu koko päivän. Kerro kaikki mitä teet, laula loput. "Äiti menee nyt suihkuun, äiti laittaa puuroa lautaselle, äiti syöttää "Emmalle" puuro, äiti tykkää, kun "Emma" syö noin hienosti...jne..."
Käytä siis puheessasi äiti ja isi -sanoja sekä lapsen omaa nimeä. Noin pientä ei kannata sinutella eikä itseäsi minutella. Noin kaksivuotias osaa sitten nimensä lisäksi kutsua itseään myös minä-muodossa. - kutsua
änti kirjoitti:
Lapselle kannattaa puhua kokoajan kolmannessa persoonassa. Ja puhu koko päivän. Kerro kaikki mitä teet, laula loput. "Äiti menee nyt suihkuun, äiti laittaa puuroa lautaselle, äiti syöttää "Emmalle" puuro, äiti tykkää, kun "Emma" syö noin hienosti...jne..."
Käytä siis puheessasi äiti ja isi -sanoja sekä lapsen omaa nimeä. Noin pientä ei kannata sinutella eikä itseäsi minutella. Noin kaksivuotias osaa sitten nimensä lisäksi kutsua itseään myös minä-muodossa.Mutta vain silloin kun isi puhuu lapselle sinusta hänen pitää puhua äidistä, ei nimestäsi. Kun puhut lapselle isistä, käytä sanaa isi, älä isin nimeä. Keskenänne voitte puhua ihan mitä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721