NordicInk-musteista kokemuksia

Satuinpa tilaamaan HP Officejet 6500 -monitoimimusteruiskuun mustan värikasetin netistä, NordicInk-firmasta. Reilu kymppi hintaa ja postikulut jotain kolmen euron huitteissa. Toimitus oli nopea, tosin siinä oli viikonloppu välissä, mutta arkipäiviä ei mennyt kuin to (tilaus iltapäivällä),pe ja maanantaina oli jo postilaatikossa.
Hieman ihmettelin, että kirjekuoren virkaa toimitti muovipussi, vaan eihän se haitannutkaan.
Kun sitten avasin/poistin värikasetin oranssisen suojuksen, niin sieltähän roiskahti nestemäistä mustetta. Sitä oli vapaana ehkä lähes millilitra, joka tapauksessa enemmän kuin yksi tippa. Tämä oli ylläri, josta haluankin tässä varoittaa.
Kasetitti kävi tulostimeen ja tulostaa mustaa ihan keskinkertaisesti, ei ainakan roiski tai jätä tahroja. Ehkä vähän vaaleampia juovia isoimmissa tasaisissa värikentissä, mutta musta teksti näyttää ihan hyvältä.

Pakkauksessa sanotaan, että REMANUFACTURED ja tulostinkin ilmoittaa jostain käytetystä kasetista. Eikä oikein näytä mustemäärää.

Kaipa tämä halpis mustekasetti hintansa väärti on, jos ei sitten tuossa avaamisvaiheessa varomaton tee sadan euron tahraa.

16

5421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha0987

      Tilasin canonin musta sekä väripatruunat. Eivät toimineet kuin pari sivua ja sain takuuna uudet, myös nekään eivät toimineet, joten ajattelin vian olevan tulostimessa ja ostin uuden tulostimen, mutta eihän nämä paskat musteet toimi siinäkään vaan heti ilmoittaa että muste on loppu. En suosittele tätä yritystä kenellekään

      • VuokkoM

        Aivan sama juttu. Ei edes 3 kk kestäneet vaikka tulostin vain muutamia arkkeja. Tulostin vain ilmoittaa että musteet loppu niinkuin näyttää olevankin. Lähetin postia Nordicinkille mutta en ole vielä saanut vastausta sieltä ja jos haluaisin vielä ottaa yhteyttä niin pyydettiin joko englanniksi tai ruotsiksi. Kielitaitoni on sikäli huono ettei kyllä onnistu. Saa nähdä saanko sieltä vastausta.
        Edellisestä paikasta tilattuani musteet kestivät lähes vuoden joten jatkossa ei ole vaikeaakaan valita toimittajaa.


    • Nordicink.fi

      Ikävä kuulla teidän saaneen viallisen mustepatruunan. Myymistämme väripatruunoista alle 1% on viallisia.

      Otathan yhteyttä asiakaspalveluumme niin vaihdamme vialliset patruunat toimiviin.

      • eienäätilauksiakiitos

        Olen ottanut yhteyttä, mutta ei vastata sähköpostiin. Puhelinnumeroa ei tietenkään ole olemassa asiakkaille, puhelin luultavasti tukehtuisi valitussoittoihin. Sain Canonin mustepatruunat tyhjinä, vaikka luonnollisesti olin tilannut täydet patruunat. Samassa hässäkässä sitten meini printterikin pipariksi, että näin Ruottin maalla...


    • BESTÄLLNING66116

      Erehdyinpä ostamaan tuolta halpoja mustekasetteja. Tilaus nyt ollut kolme viikkoa matkalla eikä ilmeisesti tule ikinä perille. Asiakapalvelu ei ymmärrä kunnolla suomea eli sitä että haluan uuden tuotteen postissa kadonneen tilalle tai rahani takaisin. Mietippä kahdestikin ennenkuin tilaat sillä otat suuren riskin havitellessasi kyseiseltä yritykseltä halpaa tavaraa. Muutaman euron säästö voi tuoda helvetin ison harmin ja pahimmassa tapauksessa menetät vain rahasi.

    • Noniin, nyt sitten se muste loppui siitä kasetista. Vaihdoin toisen, samalla kertaa tilatun. Tässä ei ollut irtomustetta pakkauksessa ja tuntuu toimivan.
      Tuossa yllä firman edustaja arvelee sen ekan kasetin olleen viallinen. Ehkä vähän, koska oli sitä mustetta päässyt vapaaksi, mutta toimihan tuo aika pitkään. En pidä mahdottomana, ettenkö voisi tilata toistekin.

    • Surkuttelija

      Tilasin tammikuun alussa. Ilmoitus 9.1. Että tilaus lähetetty. Vielä tähänkään päivään mennessä ei ole tuotetta näkynyt. Lasku kyllä tuli sähköpostiini

      • Anonyymi

        Olen tilannut Nordicink istä värit 1.1 2020 en
        ole saanut niitä vielä 17.3 nennessä.


    • MustaLoppu

      Itsellä ihan ok fiilis edellisestä nordicinkin kasetista. Printteri canonin mf3010. Kesti ainakin lähelle luvatun. Nyt pitäis saada uus ja jotkut mestat myy alle 30€:n kasetteja. Vähän epäilyttää laatu, ellei jollain satu olemaan parempaa tietoa.

    • Anonyymi

      Varokaa NordicInk:a. Möivät mulle uutena lähes tyhjät värimustesuihkukasetit. Kestivät alle 30 tulostusta; joissa ei ollut väriä laidasta laitaan vaan ainoastaan tehostevärinä tekstiin.

    • Anonyymi

      Muuten mullakin viivästyi tuo toimitus reilusti. Soitin poliisille, sanoivat, että tämän firman kanssa on ollut aiemminkin epäselvyyksiä.

    • Anonyymi

      Aivan kusetus firma. Harmia saa tuolta tilaamalla. Asiakaspalvelu ei vastaa, eikä asioita saa hoidettua. Muistavat vain muistutuslaskuilla, vaikka ovat toimittaneet väärää tavaraa!!! Varo Nordicinkiä.

      • Anonyymi

        Sama täällä. Älkää ostako tuosta firmasta mitään!


    • Anonyymi

      Itse tilaan Jukalta Helsingin Mustepalvelusta, edullisemmat hinnat ja 100% tyytyväisyystakuu ja kaveri chatin päässä joka arkipäivä, välillä viikonloppuisinkin. https://www.mustepalvelu.fi/

    • Anonyymi

      tokmanneissa oli ennen näitä jälkiasennus jet tec kasetteja ihan kohtuu hyviä mutta tokmanni näyttää poistavan sitä valikoimista...?

    • Anonyymi

      Tilasin Nordicilta musteet ja maksoinkin...
      en ole niitä saanut, vaikka meilannut pian 20 kertaa!
      Puhelinnumero ei käytössä ja posteja ei lue kukaan.
      Osta musteet muualta!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      381
      7170
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      85
      6058
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5541
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      87
      4305
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      62
      3528
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3459
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      71
      3454
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      10
      3419
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      60
      3187
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      39
      3105
    Aihe