FIJI-Paradise

Andrei-Leo

Olen lähdössä Fijille kuukaudeksi ensi vuoden alussa. Olisko kukaan kenties käynyt siellä, että vois vähän kertoa? Tai muuten kuka on kiinnostunut paratiisista nimeltään Fiji :)

5

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonna

      Olimme fijillä tammikuussa 2004. Fiji sijaitseepi eteläisellä pallonpuoliskolla, varsin lähellä päiväntasaajaa. Meidän talvella siellä on sadekausi, joten sää voi olla epävakaakin ja trooppiset pyörremyrskyt voivat hidastaa paratiisinautintoja.

      Fijin saaret koostuvat kahdesta isommasta ja useista sadoista pienistä saarista. Jos halajat nauttia paratiisimaisesta tunnelmasta niin kannattaa hankkiutua pikkusaarille. Toki sivistävää on tutustua paikallisten elämään, ja sitä löytyy näiltä isommilta saarilta.

      Fijillä on tammi ja kesäkuussa mangosesongit, joten kannattaa muistaa nautiskella niiden antimista jos vain matka osuu näihin aikoihin.

      Fiji ei mielestäni vastaa omaa käsitystä paratiisisaaresta, mutta koemukset ovat toki henkilökohtaisia. Itse menisin mieluummin esim. Havajille. Puolensa toki kussakin.

      Ihmiset ovat Fijillä ystävällisiä, mutta pyrkivät kynimään turisteilta rahoja, kuten missä muuallakin tahansa. Fiji on vesiharrastajalle paratiisi. Siellä on hyvät mahkut kaikenmoiseen vesiurheiluun. Sukellus, snorklaus, kanoottitouhut ym. ovat kurssissaan, kannattaa toki varoa ettei hai nappaa. Niitä lämpösissä vesissä riittää..

      Hauskaa matkaa.

    • Tomppa

      Bula eli moi,terve,hei fijiksi
      olin siellä jo muutama vuosi sitten.
      viihdyin mukavien ihmisten parissa ja muutenkin
      jäi mukavat Fiilikset.Olin tosin vain viikon ja
      paljon jäi näkemäti.Olin elokuussa ja silloin oli
      ilma minun mielestä sopiva,vaikka paikalliset valittelivat kylmyyttä ja pipo oli muutamalla päässä ( 30)Lento oli Nadiin ,josta vuokrasin hotellin.Päiväksi vuokrasin auton ja ajelin
      pitkin Viti levun saarta.Kävin myös turistisaarella beac comberilla.Tykkäsin oli kivat
      bileet.bambumajassa yövyttiin,ja hyvää Fiji Bitter
      olutta nautittiin.olisi ollut kiva olla kauemmin.
      Tomppa.

    • niin!

      eli fidzi

      • kyllä

        Se on kyllä Fiji. tämä Fidzi on ihan muuta keksintöä, ja käsittääkseni fijiläiset ovat oikea porukka määrittelemään maansa nimen.


    • Bulamies

      Tere

      Fiji oli mulle taas se paratiisi.

      Ota majoitus Manan saarelta muutamaksi päiväksi. Se on loisto paikka.

      Yksi mahdollisuus on Bula-passi. Sillä pääsee olemaan öitä saarilla ja matkustamaan laivoilla.

      Muutenkin on parempi majoittua saarilla, koska on helpompi käydä päiväseltään laivalla kaupungilla, kuin mennä laivalla saarille päiväksi. Aikataulu kysymys näes.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      868
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      812
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe