Läpipääsyprosentti lukion kokeissa

EliteEnglishman

Moi, rakkaat opettajat!

Minulla on huomenna englannin koe (ENA3), ja minua kiinnostaakin tietää, mikä on läpipääsyprosentti A-kielten kokeissa lukiossa? Entäpä reaaliaineissa? Ja pitkässä matikassa?

Onko siis läpipääsyprosenteille jokin valtakunnallinen säädös, vai voiko opettaja itse päättää läpipääsyprosentin kokeessaan?

7

31538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Multsu

      Meidän lukiossa kielten kokeet 45%, reaalit 6/18p läpi, matemaattiset 10/30 tai 12/36 eli samalla suhteella kunnreaalit.

      • gqhuhgjgkneggu3wugwnf

        Eli siis ~puolet kielistä ja kolmasosa kaikista muista.


    • gdsgsd

      Noin 99% oppilaista pääsee kokeista läpi. Tuo jäljelle jäävä 1% kuuluisi ammattikouluun,

      • Anonyymi

        juu


      • Anonyymi

        Nyt ymmärsit läpipääsyprosentin aika väärin


    • 19ynnä5

      Meillä ainakin pitkässä matikassa suurin osa ihmisistä uusii melkein jokaisen kurssin. Tiedä sitten onko liian vaikeaa vain HEILLE, sillä kyllä sieltä aina se kympin oppilaskin löytyy...

    • Anonyymi

      Ammattitaitoinen ja yo-kokeen (vähäiset) vaatimukset tunteva opettaja sopeuttaa arvostelun niihin. Toisin sanoen, jos oppilaan aineen hallinta tuntuu viittaavan siihen, että hän todennäköisesti kirjoittaa yo-kirjoituksissa laudaturin tai eximian, oppilas saa kokeistaan kymppejä ja ysejä.

      Jos taas vaikuttaa, että kokelas ei yllä edes approbaturiin, hän saa kokeista nelosia. Muiden arvosanojen saajat saavat kokeistaan numeroita viitosesta kahdeksikkoon.

      Millään prosenttimäärällä ei asiassa ole mitään merkitystä. Jos lukioon tulijat ovat lähes sataprosenttisesti lukiokypsiä ja hallitsevat perusasiat, ei lukion kokeissa tarvitse juuri jakaa nelosia kenellekään.

      Toisaalta, jos lukioon tulijat eivät hallitse edes kirjoittamista, eivätkä matematiikan ja vieraan kielen ala-asteella opetettuja perusasioita, lukio tuntuu varmasti hyvin vaikealta, ja kurssikokeista tulee nelosia monille, joissakin harvoissa tapauksissa jopa ryhmän enemmistölle.

      Vuosikymmenten takaa on tapauksia, joissa jonkin lukion yo-kokelaista yli puolet on reputtanut. Vikaa on varmasti ollut ainakin niissä opettajissa, jotka ovat päästäneet heidät yo-kirjoituksiin asti olemattomilla tiedoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2666
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2633
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2370
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1939
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      25
      1913
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      357
      1271
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1219
    Aihe