Thaimaalaisten rehellisyydestä/epärehellisyydestä

Haddivaddi1500

Reilu viikko sitten Koh Lantan lautalta piti päästä Krabin lentokentälle. Minulle kerrottiin lautan lippupisteessä, että se ei maksa mitään. Olin ihmeissäni. No, siellä seurasin ihmisiä, joiden kuulin olevan menossa kentälle ja siellä olikin pakettiauto, johon porukkaa ohjattiin.

Laukut pakun perään ja 8 ihmistä sisään. Venäläinen porukka änkesi sisään, enkä mahtunutkaan autoon. Sanoin kuskille, että minun pitää saada laukkuni autosta. Kaveri selitti, että "Ei, ei, mene seuraavaan autoon, me ajamme samaa matkaa" ja osoitti seuraavaa pakua. No, minä ja muutama muu jäimme odottelemaan seuraavan auton lähtöä. Pienen hetken aikaa katselin jonnekin muualle, kun ei tarvinnut matkalaukustakaan enää huolehtia, muu porukka ähelsi jotain pakun perässä. Yhtäkkiä kaikki olivat kadonneet; en tiedä mihin katosivat, toiseen autoon varmaan.

Lähdin kyselemään, että mikä auto menee kentälle ja kun mitään ei tuntunut tapahtuvan, hyppäsin taksiin epäillen pahinta. En edes ehtinyt ottaa kuvaa pakusta, johon laukkuni jätin. Tunsin itseni todella typeräksi.

Kuten odottaa saattoi, lentokentän edessä ei näkynyt yhtään harmaata pakettiautoa, juoksin molemmat terminaalit läpi ja manasin tyhmyyttäni; sinne meni läppäri ja kaikki muut kamani. Näin yhden vartijan ja selitin kiihdyksissäni, että matkalaukkuni pakattiin autoon ja auto häipyi. Kaveri katseli minua ja epäilin ymmärsikö hän mitään puheestani. Sitten hän rauhallisesti osoitti terminaalin keskelle: siellä seisoi pakettiauton kuski matkalaukkuni kanssa! Uskomatonta! Hän selitti etsineensä minua joka paikasta ja ihmetelleensä, mihin häivyin. Ilollani ei ollut rajoja!

Minulle on kerrottu että thaimaalaiset ovat rehellisiä ja minä sain todeta sen nyt itsekin.
Onko muilla kokemuksia thaimaalaisten rehellisyydestä tai epärehellisyydestä? Mielelläni kuulisin omakohtaisia juttuja.

14

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buriman

      Ehkä sulta meni jotain ohi mutta hyvinhän se meni. :). Noh, v.2010 oltiin kaverin kanssa menossa Laosiin Vientianeen, omalla taksilla. Matka ehkä puolivälissä kun tultiin illalla Khoratiin. Taksi pysähtyi monen toisen taksin luona ja kyseli majoitusta. Noin 2 tunnin jälkeen alkoi huumori ja juomat loppua ja ehdotin taukoa. Noh kuski sanoi että joo hän tietää ja sinne mentiin, pieni muovituolibaari, pikkurouvaihminen roudas ruokaa varmaan 10 hengelle ja hymyili vaan kun yritin toppuutella, mutta kun korillinen changia tuli pöydän viereen, hiljenin ja alkoi nälkä lähteä. :) Hetken päästä tuli 4 pikkurouvan sukulaistyttöä ja muutama ukko lisää ja tajuttiin kaverin kanssa että aha, bileet tuloillaan, taas. Kaikilla oli mukavaa, pehmeä peti löytyi, ja aamulla saatiin vielä kahvia aamupalan painikkeeksi. :) Elämä oli ihanaa Khap :)

      • buriman

        Lisään vielä, ettei tuosta maksettu siis pennin tai bahtin pyörylää! Oikeasti. Aamulla laitoin kyllä 1000bahtia yöpöydälle kiitokseksi mut mitään ei pyydetty. Rehellistä.:)


      • vilo

        tiedät varmaan ettei norsua myydä koreissa.loppukaneetti on krap,ei khap.nainenhan vastaa kha.ö puklum.raa trii savad!


      • vilo

        tuohon rehellisyyteen:thaikku ON rehellinen!siis perus thaikku.thaimaasta et pehmeää petiä löydä kuin hotellista,se oikea thai nukkuu lattialla.varmaan tiesit senkin.buddhasta nyt puhumattaakaan.


      • vilo

        thaimaassa ei juoda kahvia aamuisin,paitsi,hotellissa.tiesit senkin.puhun nyt thaimaasta,en phuketista,samui,samet,hyi hyi.etc.hyvin olet asioista perillä.tervetuloa asumaan Tänne!


      • buriman
        vilo kirjoitti:

        thaimaassa ei juoda kahvia aamuisin,paitsi,hotellissa.tiesit senkin.puhun nyt thaimaasta,en phuketista,samui,samet,hyi hyi.etc.hyvin olet asioista perillä.tervetuloa asumaan Tänne!

        Sinähän oot hölmö, missä lie asut, et ehkä Thaimaasa kuitenkaan...?? Vai enkö selvästi kertonut kuinka mulle käynyt...? Mitähän muuta se changi vois olla ku norsukaljaa? tosiaan Thait nukkuu pelkän bambumaton päällä mistä en niin tykkää. Vaan tämä ihana rouva kun oli järkännyt (järjestänyt) oikeat patjat ja ohuen viltinkin vielä, olin jo ihastunut rouvaan. Aamulla kun toi aamiaispöytään pannulla kuumaa vettä ja pikakahvipusseja olin myyty. :DD Ja kysehän oli Khoratin miljoonakaupungista siellä hmm, koillisessa you know? Khap niin mä sen aina sanon enkä muuta sitä kun kerran ymmärtävät, sitäpaitsi maaseudulla ehkä luulevat fallun ylpistyneen kun niin rrräää sorauttelee.... :)


      • HöpöhöpöViloTaas
        vilo kirjoitti:

        thaimaassa ei juoda kahvia aamuisin,paitsi,hotellissa.tiesit senkin.puhun nyt thaimaasta,en phuketista,samui,samet,hyi hyi.etc.hyvin olet asioista perillä.tervetuloa asumaan Tänne!

        Kyllä minun vaimoni ja hänen prheensä kahvia aamulla juovat. toki Nestlen pika kahvia. Ja joka ikinen aamu.


      • höpöhöpöViloTaas

        Lisätään vielä se että asuvat BKK ei Isaan


      • ytuydtrudty
        buriman kirjoitti:

        Lisään vielä, ettei tuosta maksettu siis pennin tai bahtin pyörylää! Oikeasti. Aamulla laitoin kyllä 1000bahtia yöpöydälle kiitokseksi mut mitään ei pyydetty. Rehellistä.:)

        oliko 1000 tuosta ylenpalttisesta palveluksesta mielestäsi riittävä...


      • 5000bahtia
        ytuydtrudty kirjoitti:

        oliko 1000 tuosta ylenpalttisesta palveluksesta mielestäsi riittävä...

        eli siis 26 euroa ?????

        maksaisitte kunnolla tuollaisesta vieraanvaraisuudesta hyväksikäyttäjät


      • vierasmaassa

        26 euroa riittää jossei asu Suomessa tai muussa kalliissa länsimaassa. vieraanvaraisuus ei missään ole rahassa mitattavissa eikä hinnoiteltu, jos on niin sitten ei ole kyse vieraanvaraisuudesta. ja 1000 bht on jollekin Thaimaassa vähän ja jollekin paljon, sielläkin on rahanarvossa eroja


    • vilo

      nim.merkkisi on buriman.lähellä olet.nähdäänkö i-mobile stadium.vaikka viikon päästä?

      • vilo

        edelleen.paikka on buriram,ei buriman.


    • kyllävaan

      Muista, että tuo toimii Thaimaassa, mutta älä helvetissä kokeile samaa esim. Turkissa.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      192
      2689
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      276
      2438
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      34
      2301
    4. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      211
      2287
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1404
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1234
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1209
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1082
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1050
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      967
    Aihe