Voiko kuolemaa huijata?

voikohuijata

Jos vaikka huomaa Noutajan kolkuttelevan ulko-ovella, niin menee piiloon vaikkapa vaatekaappiin.
Jättää keittiön pöydälle pienen paperilapun, jossa lukee isoin tikkukirjaimin, että "asukas on matkustanut Tiibetin vuorille harrastamaan mietiskelyä ja tulee takaisin vasta 8 vuoden kuluttua."

Meneeköhän se viikatemies retkuun ja tyytyy lähinaapuriin paremman saaliin puutteessa?
Itse voisi sitten jatkaa normaalia elämäänsä sen 8 vuoden ajan ja viettää laatuaikaa ilman turhia paineita.
Eikä tarvitse kuunnella sen juntin naapurin öykkäämistä ja mölyämistä viikosta toiseen.
Aaaah...olisi se varmasti aika mukavaa elämää.

14

<50

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No ei se ihan mihin tahansa retkuun mene. Et voi elää viinalla ja suklaalla ilman että viikatemies ainakin vilkaisee sua. Kyllä se sun pullot ja karkkipaperit laskee, ja tietää jopa mihin osoitteseen ne kuuluu. Se on kuin vainukoira. Ei mikään ihme että Noutajaksi kutsutaan..

    • Viikatemies löytää sinut ennemmin tai myöhemmin varmasti. Se ei ole jättänyt vielä yhtäkään ennen meitä eläneitä noutamatta.

    • tuulenviemää-

      Voi sitä huijata, minäki huijaan,
      sanon vaan etten ole sairas, enkä vielä lähde sun mukaan
      tee sinäki samoin , kyllä se odottaa, se sano minullekki että jaksaa odottaa,
      se on mun ystävä se toinen, se toinen onkin sitten enkeli valkoinen, tai oikeestaan se on itse jeesus valkoisissa vaatteissaan, seki jaksaa odottaa mua,
      ne molemmat tulevat sitten yhdessä mua noutamaan kun aika on,

    • Ehkä-EhkäEi

      Ohjelmaidea TV-yhtiöille.
      Reality tosi-tv ohjelma Viikatemiehen välistävetäjät, näin huijaan Noutajaa kuurupiiloa kuoleman kanssa.
      Ja seuraavassa jaksossa Tuhnu Turakainen esittelee piilopirttinsä. Näin pakoilen pirua.

    • ent.siivoojaparka

      Eiköhän meidän ikäisistä suomalaisista suurin osaa huijaa kuolemaa jatkuvasti nielemällä ainakin verenpainelääkeitä.
      Ei sekään loputtomasti onnistu.

    • elämäntietoa

      Joskus näitä aloituksia ja vastauksia lukiessa mietin ollaanko nyt erityiskoululaisten parissa.

    • Kuolema kulkee mukanasi kaikkialle, se on sisälläsi valmiina odottamassa sopivaa hetkeä. Karkuun et pääse matkustat mihin tahansa. Pelottaako jo?

    • siilimuori

      Jaa-a. Eilen viimeksi toivoien että voisipa, kun katselin läheistä sairaalan vuoteessa.Lisä-aikaa viikatemieheltä toivon.

    • Ei viikatemiestä ole olemassakaan. Satua ja huijausta koko viikatemies.

      Aloittaja on itse oma viikatemiehensä ja este omalle elämälleen.
      Hän voisi halutessaan toteuttaa unelmansa halutessaan vaikka heti, eikä tarvitsisi odotella kuntonsa heikkenemistä ja kuoleman lähestymistä.

      Itse olen jo pitkään yrittänyt toteuttaa omia unelmani, ja olen kohtuullisen tyytyväinen, vaikka monenlaisia haasteita tuleekin välillä eteen.
      Kannattaa yrittää nauttia kaikesta hyvästä, mitä elämä tarjoaa ja pitää kohtuullisen hyvää huolta itsestään.

      Tässä iässä jokaisen kannattaisi välillä pysähtyä miettimään itsekkäästi myös omia tarpeitaan ja unelmiaan. Pitkän tähtäimen suunnitelmien sijasta voisi välillä toimia "tässä ja nyt". - Mitä pitää tehdä ja mitä haluaa tehdä. Voisiko joskus valita ensin haluamansa ja katsoa ehtiikö tai voiko osan (kuvitelluista) pakollisista kuvioista jättää välillä tekemättä?

      Suunnittelen eläväni lopun elämää niin aktiivisesti kuin haluan ja voin. Kun aika koittaa, lähden hyvillä mielin ja mitään katumatta elämäni viimeiselle tutkimusmatkalle. - Viikatemiestä en sille matkalle huoli mukaani, en edes matkalle lähettäjäksi. Viikatemies on vain ruma kuva joidenkin pilapiirtäjien mielikuvitusmaailmassa, sillä ei ole mitään tekemistä minun matkakohteeni tai lähtemiseni kanssa.

      Tutkimusmatkakohteeni on uskomattoman kaunis, enkä tiedä millaisissa sfääreissä se sijaitsee. Pääsin jo kerran kurkistamaan sinnepäin, ja odotan jatkoa ilman minkäänlaista kiirettä. Elämä maistuu hyvälle ja tarjoaa monenlaista kiinnostavaa.

      Onko sinun mielestäsi sopivaa yrittää elää omaa elämäämme loppuun asti?
      Onko itsekkyys sallittua tässä iässä?

      • Vähänristiriitaista

        Koko kommenttiketjussasi paistaa läpi, että läähätät, läkähdyt, vapiset ja pelkäät kuolemaa, sitä selkäsi takana kyräilevää viikatemiestä niin paljon, että koko ajan pakenet pakenet pakenet ja kuvittelet löytäväsi onnen juuri tuolta toisaalta etkä omiesi jalkojen alta.
        Et uskalla pysähtyä, seisoa paikallaan ja katsoa totuutta silmiin. Elämäsi tolkuton hengästyttävä rytmi mahdollistaa ennen aikaisen kuoleman.
        Puhut pysähtymisestä, se ei vaikuta sellaiselta. Kun lähes seuraavassa lauseessa olet maanis-depressiivinen aktiivi jonka on elettävä mahdollisimman monta "kiksiä".


      • KaikenlaisiaTohtoreit
        Vähänristiriitaista kirjoitti:

        Koko kommenttiketjussasi paistaa läpi, että läähätät, läkähdyt, vapiset ja pelkäät kuolemaa, sitä selkäsi takana kyräilevää viikatemiestä niin paljon, että koko ajan pakenet pakenet pakenet ja kuvittelet löytäväsi onnen juuri tuolta toisaalta etkä omiesi jalkojen alta.
        Et uskalla pysähtyä, seisoa paikallaan ja katsoa totuutta silmiin. Elämäsi tolkuton hengästyttävä rytmi mahdollistaa ennen aikaisen kuoleman.
        Puhut pysähtymisestä, se ei vaikuta sellaiselta. Kun lähes seuraavassa lauseessa olet maanis-depressiivinen aktiivi jonka on elettävä mahdollisimman monta "kiksiä".

        Hallita. Mikä juttu tää on?


      • KaksiVastaustaNi

        Vastaukseni: 1. kysymykseen, on.
        ja toiseen kysymykseen: On


    • henrjii

      voi, nitro vaan naamariin

    • JuokseKarkuunTai

      Noutajaa voi huijata nitroilla, verenpaine- ja kolesteripillereillä?
      Millä muulla? Vitamiineilla ja lisäaineilla?
      Kuntosalilla jumppaamalla?
      Lenkkeilemällä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe