Olen hankkimassa ensimmäistä isoa pyörää ja bongasin yhden liikkeessä myytävän käytetyn yksilön, vuosmiallia -02. Liike on tehnyt siihen öljynvaihtohuollon, mutta muuta huoltohistoriaa ei löydy mistään. Aiemmin pyörää huoltanut firma on mennyt nurin, eikä edellisellä omistajallakaan ole dokumentaatiota huolloista. Mistä pyörän huoltohistorian voisi saada selville? Vai kannattaako edes vaivautua ja jatkaa suosiolla seuraavaan vaihtoehtoon?
Moottoripyörän huoltotietojen jäljitys
11
1484
Vastaukset
- Vaihdattelija
Minkä hintainen peli on kyseessä? Mikäli vähänkään arvokkaampi ( 5000e) niin itse jättäisin ostamatta jos huoltohistoriaa ei ole dokumentoituna. Poikkeuksena tilanne että tarkoituksena on pitää itse pyörää pitkään, eikä myynti tule heti vuoden päästä ajankohtaiseksi.
Huoltodokumentaation hukkaaminen voi kertoa yleisestä asenteesta laitteiden ylläpitoon..- ekapyörä
Hintaa on karvan verran alle 5000e. Pyörä on vuosimallia -02 ja ajettu noin 50tkm. Tosiaan olen koittanut metsästää huoltohistoriaa, mutta ei löydy mistään. Edellinen omistajakin vain heitteli muistista teettämiään huoltoja. Se mitä huoltoja pyörän ensimmäiset omistajat ovat tehneet, onkin taas asia erikseen. Onko miten yleistä, että käytetyn pyörän huoltohistoria on kadoksissa?
- Myyjääyy
ekapyörä kirjoitti:
Hintaa on karvan verran alle 5000e. Pyörä on vuosimallia -02 ja ajettu noin 50tkm. Tosiaan olen koittanut metsästää huoltohistoriaa, mutta ei löydy mistään. Edellinen omistajakin vain heitteli muistista teettämiään huoltoja. Se mitä huoltoja pyörän ensimmäiset omistajat ovat tehneet, onkin taas asia erikseen. Onko miten yleistä, että käytetyn pyörän huoltohistoria on kadoksissa?
Huoltohistorian kadottaminen on huono juttu.
Vaikka huoltokirja ei itsessään mitään välttämättä pyörän pidosta todistakkaan on sen avulla tehtyjen hupoltojen jäljitys mahdollista. Ilman huoltohistoriaa mahdotonta.
Itse en hankkisi enkä hanki ajopeliä ilman huoltohistoriaa, sillä vaikka huoltohistorialla ei sinulle oli mitään merkitystä niin sille seuravalla omistajalle on. käytännössä tämä tarkoittaa myynnin vaikeutumista ja rahan menoa. - ekapyörä
Myyjääyy kirjoitti:
Huoltohistorian kadottaminen on huono juttu.
Vaikka huoltokirja ei itsessään mitään välttämättä pyörän pidosta todistakkaan on sen avulla tehtyjen hupoltojen jäljitys mahdollista. Ilman huoltohistoriaa mahdotonta.
Itse en hankkisi enkä hanki ajopeliä ilman huoltohistoriaa, sillä vaikka huoltohistorialla ei sinulle oli mitään merkitystä niin sille seuravalla omistajalle on. käytännössä tämä tarkoittaa myynnin vaikeutumista ja rahan menoa.Tuossa edellä mainitsin pyörän hinnasta. Tarkka pyynti on siis 4850. Pyörä on iästään ja kilometreistään huolimatta hyvässä kunnossa. Kävin myös koeajamassa sen, enkä huomannut pyörän käytöksessä mitään poikkeavaa, aloittelijan perstuntumalla siis. Tuo huoltohistorian puuttuminen on oikeastaan ainoa negatiivinen asia pyörässä. Voiko siihen vedoten tehdä pyörästä tarjouksen, joka on reippaasti alakanttiin pyyntiin nähden, esim. 3800e?
- PTKontulasta
Mikä laite on kysessä?
- ekapyörä
Honda VFR800 VTEC, ei ABSeja, ei laukkuja, eikä myöskään huoltokirjaa. Päällisin puolin kunnossa, eli renkaat, ketjut rattaat sekä katteet ehjät.
- ekapyörä
Lähinnä mietin tuon Honda-mallin arvoa ja jälleenmyyntihintaa. Aika monesta saman ikäisestä VFR:stä pyydetään yli 4500 kauttaaltaan, joten lieneekö siinä pahemmin tinkimisvaraa.
- liikeosto
ekapyörä kirjoitti:
Lähinnä mietin tuon Honda-mallin arvoa ja jälleenmyyntihintaa. Aika monesta saman ikäisestä VFR:stä pyydetään yli 4500 kauttaaltaan, joten lieneekö siinä pahemmin tinkimisvaraa.
Liikkeestä kun ostaa putoaa hinta helposti tonnillakin jos menet paikanpäälle isohko tukko seteleitä kädessä.Niitä kun heiluttelee myyjän nenän alla hetken, alkaa hinta putoamaan että myyjä pääsee hiplaamaan rahoja.
Yksityiset harvoin tahtovat tinkailla paljoa ja liikkeestä haetulla on jonkilainen takuu edes. - mielipiteeni
Eipä 5000€ pyörästä ihan helpolla se tonni lähde liikkeessä eikä yksityiselläkään. Liike on alun perin laskenut hintaansa tarvitsemansa katteen. Muutama satanen voi olla tingittävissä sekä yksityisellä että liikkeessä.
Jos myyjä tinkii ihan tosta vaan niin silloin on perse auki ja pyörääkin on pidetty persaukisen rahoilla ts. siinä on kaikki loppu. Ihan persaukiselta ostaessa ei varmasti pyörässä ole uusia renkaita, ym.ym. - ekapyörä
mielipiteeni kirjoitti:
Eipä 5000€ pyörästä ihan helpolla se tonni lähde liikkeessä eikä yksityiselläkään. Liike on alun perin laskenut hintaansa tarvitsemansa katteen. Muutama satanen voi olla tingittävissä sekä yksityisellä että liikkeessä.
Jos myyjä tinkii ihan tosta vaan niin silloin on perse auki ja pyörääkin on pidetty persaukisen rahoilla ts. siinä on kaikki loppu. Ihan persaukiselta ostaessa ei varmasti pyörässä ole uusia renkaita, ym.ym.Mielestäni liikekin joutuu ennepitkää taipumaan hinnassa, jos pyörä meinaa jäädä koristeeksi. Jos pyörä on ollut useamman kuukauden pölyttymässä liikkeessä, niin kyllä se siellä on tarjolla vielä toisetkin pari kuukautta. Merkkinä siitä, että hintaa on liikaa. Kärsivällinen ostaja odottaa myyjän kypsymistä ja tekee kaupat sopivalla hetkellä.
- tarkistusta
Tuossa on ohjeita joiden avulla voit itse tarkistaa osan moottoripyörän teknisestä kunnosta.
https://www.youtube.com/watch?v=bqtUnmPfjP4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981