Karhukoira linnun haukkujana.

miiinääää

Voiko karhukoiralla metsästää lintuja ja onko se moni puolinen metsästys koira?

8

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomipystinin

      kokeile mieluummin suomen pystykorvaa. Se haukkuu kaiken, linnut, karhut ja oman varjonsakin

    • Orkke

      Ok selvä

    • eläkeukko

      Joo miula ol tuommosena pojanloppina sekarotune pystykorva.Siitä puoli se ol hyvä ku se ties haukkuu kaikkee mikä liikku,tai sitte ei. Aina kun mie lähin ritsan,työhä tiijättä se on semmonen huarukkakeppii laitettu kuminauha jossa on siinä pohjukassa semmonen nahka lämpsäke.Niin sinne tiele kävelemmää.Het ensimmäinen puhelinlanka pylyväs kun ol kohala ,se nakkas piäsä takkennoo .Se haukahti niin monta kertoo kun kuvittel miun ampuva ohi.Harvose ilikes 3 kertoo enenpee haukahtoo. No joskus ammuij pirruuttain ohi että sille jäis hyvä miel. Ol se kyllä hyvä koira. En meinanu ruahtii luopuu.Tieti siitä lopuks rukkaset.Loppuu asti palavel.

      • 6117

        "Tieti siitä lopuks rukkaset.Loppuu asti palavel."

        Ja pikkusen vielä päälle?


    • Entinenkarhukoira

      Minulla oli aikoinaan 2kpl narttuja ja myöhemmin 3kpl uroksia. Nartut nyt oli sentään keskinkertaisia hirvelle, uroksilla ei tehnyt yhdelläkään mitään. Lintukoiraksi ei rodusta ole.

    • janiiiiii

      Karhukoiran suurin ongelma on vihaisuus toisille koirille ja ärhäkkyys ihmisillekin. Hankala rotu pitää. Yhden karhukoiran laitoin monttuun sen revittyä sienireissulla toisen koiran.

      • Jaah1

        Enemmän taisi olla kuitenkin omistajasta kiinni tuo vihaisuus ja ärhäkkyys.


    • reino19711

      Sama kokemus täällä karhukoirista 20 v ajalta. Liian paljon luonnevikaisia tässä rodussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2456
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2086
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1054
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe