Karhukoira linnun haukkujana.

miiinääää

Voiko karhukoiralla metsästää lintuja ja onko se moni puolinen metsästys koira?

8

286

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomipystinin

      kokeile mieluummin suomen pystykorvaa. Se haukkuu kaiken, linnut, karhut ja oman varjonsakin

    • Orkke

      Ok selvä

    • eläkeukko

      Joo miula ol tuommosena pojanloppina sekarotune pystykorva.Siitä puoli se ol hyvä ku se ties haukkuu kaikkee mikä liikku,tai sitte ei. Aina kun mie lähin ritsan,työhä tiijättä se on semmonen huarukkakeppii laitettu kuminauha jossa on siinä pohjukassa semmonen nahka lämpsäke.Niin sinne tiele kävelemmää.Het ensimmäinen puhelinlanka pylyväs kun ol kohala ,se nakkas piäsä takkennoo .Se haukahti niin monta kertoo kun kuvittel miun ampuva ohi.Harvose ilikes 3 kertoo enenpee haukahtoo. No joskus ammuij pirruuttain ohi että sille jäis hyvä miel. Ol se kyllä hyvä koira. En meinanu ruahtii luopuu.Tieti siitä lopuks rukkaset.Loppuu asti palavel.

      • 6117

        "Tieti siitä lopuks rukkaset.Loppuu asti palavel."

        Ja pikkusen vielä päälle?


    • Entinenkarhukoira

      Minulla oli aikoinaan 2kpl narttuja ja myöhemmin 3kpl uroksia. Nartut nyt oli sentään keskinkertaisia hirvelle, uroksilla ei tehnyt yhdelläkään mitään. Lintukoiraksi ei rodusta ole.

    • janiiiiii

      Karhukoiran suurin ongelma on vihaisuus toisille koirille ja ärhäkkyys ihmisillekin. Hankala rotu pitää. Yhden karhukoiran laitoin monttuun sen revittyä sienireissulla toisen koiran.

      • Jaah1

        Enemmän taisi olla kuitenkin omistajasta kiinni tuo vihaisuus ja ärhäkkyys.


    • reino19711

      Sama kokemus täällä karhukoirista 20 v ajalta. Liian paljon luonnevikaisia tässä rodussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2849
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2353
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1133
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      991
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      859
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      703
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      700
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      628
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      152
      597
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      581
    Aihe