Kysymys tulikin jo otsikossa eli onko AMD Radeon-näyttikset linuxien kanssa yhteensopivia, tarkoitus on asennella mm. Xubuntua ja Linux Minttiä ja koneen valinta vielä harkinnassa riippuen koneiden yhteensopivuudesta.
Onko AMD Radeonit linux-yht.sop.?
linux-asentaja
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Riippuu näytönohjaimen mallista, käyttöjärjestelmästä ja käyttöjärjestelmän versiosta.
AMD/ATI on nimenomaan tekemässä Linux:iin X-ajureita. Ne toimivat hyvin. Catalyst-suljettuja ajureita en ole tarvinnut.
Kiitos tiedosta. Mutta mikä oli se näyttisvalmistaja jonka kanssa on ollut ongelmia, Nvidiako?
Täällä nvidia toiminut, kuin se kuuluisa junan vessa.. ei ongelmia siis ainakaan näiden kanssa. Kannattaa huomioida, että ATI:lla ja NVidialla on erityyppiset arkkitehtuuriratkaisut konepellin alla, joten niitä ei voi käyttää samoilla ohjelmilla yhtä tehokkaasti - molemmat vaativat omanlaistansa optimointia ajureilta ja myös ajetulta softalta. Molemmilla päästään kuitenkin vähäiseen/kohtuulliseen CPU-loadiin kun valitaan ne oikein!
nVidian suljetut ajurit on nimen omaan parhaimmat, itsellä GeForce ja koskaan ole ollut mitään ongelmia, toinen hyvä lienee Intel
http://www.omgubuntu.co.uk/2015/03/latest-intel-linux-graphics-drivers-now-available-for-ubuntu-14-10
https://www.google.fi/search?client=ubuntu&channel=fs&q=amd radeon linux&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=nvISVbj7N4aAiAbMuYCgCg
tuosta voi jatkaa.
Linuksien kanssa ei toimi yhtikäs mikään, hommaa Windows. Järki käteen ja ostoksille.
Haista sinä windows-trolli vittu! Windowsin kanssahan mikään ei toimi!
Tossa videossa kiteytyy kaikki mitä mä susta (ja muistakin win-trolleista) ajattelen:
https://www.youtube.com/watch?v=Nt95KopEOAQ
Tanssi rölli tanssi, pistä jalalla koreaksi =D
https://www.youtube.com/watch?v=oXbBSH_Q6r0
Suksi ite läskilöhö petteri peräreikä.
Suksi sinä sinne vittuun! Sinä tässä olet se ääliö! Tämä palsta ei ole tarkoitettu käyttissotiin ja trollaukseen!
Minulla on aina ollut amd:n näyttis koneissa. Löytyy 4770, 6850 ja R9 270. Nvidialla on parhaat suljetut ajurit, amd:llä taas avoimet ajurit.
Olen aina ajanut eräässä koneessa näytönohjaimia VESA moodissa ja frame-bufferin kanssa. Ei ole koskaan tarvinnut miettiä, minkä ajurin asentaisi näytönohjainta vaihtaessa. Kone toki on pelkässä selainkäytössä, mutta välttyy kyllä pitkälti ongelmilta. Itse asiassa myöskin videot tuppaa pyörimään, jos ne kyseisellä ohjaimella on yleensäkin pyörineet, joskaan ei ehkä yhtä sulavasti, mutta ei haittaa, kun ei ole mitenkään koneen päätarkoitus.