Luonto on vielä meidän, vai onko?

kurkikin

Ihmettelen esim. tuotakin, että nevat ja suot saa kaikki ojittaa ja kuoria turve pois!

Kyllä ne tulisi pitää koskemattomina, jossa ihmiset voisi liikkua ja nähdä luonto aitona
virkitäytymispaikkana.
Kerätä hillaa ja nähdä suon kauneus eri vuodenaikoina. Lisäksi se lintukanta joka siellä elää,
se häviää ihmisen ahneuden tähden.

Entä sitten, kun tulee suuria sateita , nämähän ovat olleet tavallisia luonnon vesivarastoja,
jos näistä turve kuoritaan pois, tulee tulvat vain enenemään.

Nyt on parempia lämmitystapoja kuin turpeen poltto, josta tulee vielä kovia päästöjä luontoon, esim. aurinkoenergia, myös maalämpö ovat päästötöntä energiaa.

16

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakolasku

      Ei vaikuta että luonto on meidän, Talvivaarakin on saastuttanut ympäristönsä. Maantiet jolla ajelemme kiireisinä on entistä metsää tai peltoa. Näin kun tehdään luonto on pilattu eikä se koskaan palaa entiselleen. Rakennetut alueet on entisiä metsiä tai peltoja nekin, suoalueita myös rakennetaan.

      • Onhan soita paljon entistettykin vaikka siellä olisi tulossa istutusmetsiä. En kyllä käsitä tätä suotamista huopaamista.
        Kuitenkin hyvä, ettei uusia lupia soiden ojimamiseksi ole myönnetty aikoihin.


      • jakolasku

        Kyllä ne ojitukset näkyy vesissä ne on ruskeita.


      • jakolasku kirjoitti:

        Kyllä ne ojitukset näkyy vesissä ne on ruskeita.

        Maaperän laatu näkyy meriime laskevissa joissa. Lännessä savisia, Pohjalahteen ja varsinkin Perämereen laskevien jokien vesien ruskea humuspitoista.
        Oikeastaan huolimatta soiden luonnonmukaisuudesta.

        Ojittamisen jälkeen alkoivat tulvat, kuten täällä esitettiinkin. Miten maannousema vaikuttaa asiaan; kun nousevathan nekin joet jääkamaran poistuttua alueen päältä?. Jääkauden peruja.


    • Luonnonlapsikin

      Aloittajan otsikon ajatus menee väärin. Luonto ei ole meidän, me olemme luonnon ...

    • Suomen pinta-alasta n. 1/3 osa on suota, josta suojeltua on 12%.
      Turvetta nostetaan n. puolet sen kasvusta. Turve sitoo hiilidioksiidia, mutta ojitetuilta soilta se karkaa.
      Turve on kotimaista polttoainetta, nyt tuodaan kivihiiltä ulkoa. Kumpi parempi?
      Taivun luonnonlapsen ajatteluun, että meidän pitäisi olla luonnon; tänne istutetut.

    • kurkikin

      Turpeella lämmittäminen ei tule kysymykseen ainakaan tiheimmin asutetuilla seuduilla,
      mikä haju ja noki siitä leijailee!
      Aurinko-ja maalämpö ovat päästöttömiä tulevaisuuden lämmitysmuotoja.
      Niitä enemmän.
      Tulen kyllä äänestämään vihreitä, jospa he saisivat hieman hillityksi tuota luonnon rahaksi muuttamista.

      • MMXIV

      • eppu2

        Aurinko ja maalämpökin on luonnon rahaksi muuttamista, niin hyviä kun ovatkin.
        Kennoja tässä on suunnitteilla uudisrakennuksen päälle.
        Mutta, verottaja iskee kaikkeen.
        Mietintää: Mitäs energiaa käytetään kennojen valmistukseen, paljonko sitä kuluu, (varastointi. kuljetukset) ennenkuin se on katolla. Akut maksavat, kuka valmistaa, millä, miten.

        Ellemme käytä kotimaista puuta ja turvetta, sitten tuomme ulkomailta kivihiiltä.
        Siis tällä hetkellä.
        Mikä sen hienompaa, jos kaikki energia kaikissa tuotantovaiheissaan olisi päästötöntä, sitä kannattaa varmaan jokainen, siihen pitää pyrkiä.
        Se vaan ei tapahdu vaalipuheita uskomalla.
        Jos tavallisen kansan niskaan kaadetaan veroja veron perään muka luonnosuojelun nimessä, on se pelkkää politiikkaa ja rahankeruuta.
        Ne verot ja maksut pitäisi kohdentaa sinne missä oikeat saastuttajat ovat.
        Eivät ne välitä sijoittaa tuotekehittelyyn, kun vanhalla konstilla tienaa enemmän.


    • kurkikin

      Nyt kun työttömiä on paljon, eikö he haluaisi mennä töihin esim. seuraavalla reseptillä:
      metsän omistajat maksaisivat osan palkasta ja Valtio toisen puolen, näin tulisi polttopuuta metsistä hyötykäyttöön, metsät tulisi hoidetuksi .

      Metsiin jää paljon puuta, niitä voisi nuoretkin kerätä ja moottorisahoja voisi omistajat lainata.
      Tällaine keväinen metsä on todella ihana työympäristö, se ilman raikkaus ja lintujen äänet ,
      ne tervehdyttävät tekijänsä niin ruumiillisesti, kuin henkisesti.

      Miksi kuoria nevoja kun samaan aikaan metsissä lahoo valtavat määrät puuta!

      Vihreät ymmärtävät ja yrittävät estää tuo luonnon "raiskaamisen", toivottavasti me kaikin.

      • 98563145

        Oletko ihan tosissasi tuossa työttömien työllistämisessä, että he lähtisivät moottorisahan kanssa metsiä raivaamaan? Ketä, tai siis minkä ikäisiä kuvittelit tuohon hommaan? Niin, nuoria. !!Mutta oletko katsonut koskaan poliisi TV:tä? Ei niistä ole mihinkään, kuin iltaisin putkaan selviämään.

        Mietis nyt lisää, jos kaupunkilainen, noin 55-63 v nainen on työtön, joka ei ole koskaan edes moottorisahaa nähnyt, tai edes hakannut halkoja kesämökillään, niin luuletko että siitä tulisi "lasta tai paskaa", siis hänen työstään siellä metsässä?

        Laulelkoon linnut mitä hyvänsä, niin vaikeaa on ratkaista tämä työttömyys ongelma, koska jossainvaiheessa meni liian pitkälle tämä hyysääminen kotiin avustusten turvin.

        Ja entäs nämä rahattomat mummot ja papat, jotka vuosia ovat saaneet elantonsa sossun luukulta, niin lapsensakin opettavat samaan. Vaaleissa vaahdotaan, että lisää, lisää, lisää yhteiskunnalta heille, koska rahat ei riitä kaljoihin. Nyt en kirjoita kansallispukuja käyttävistä, vaan näistä sosiaalipummeista.

        Kokoomusta äänestin taas.


    • luonnosluonnos

      Eiköhän hiiloja hyvänä vuonna riitä poimittavakssi ihan jokaiselle. En ymmärrä luonnonsuojelijoita, jotka rientävät häiritsemään metsäässä töitä tekeviä. Metsä uudistuu aikanaan, ihan tarpeeksi näkee hoitamatonta metsää.

      • Viime vuoden lopullahan Yle julkaisi aurinkovoimalasuunnitelman Satakunnan Nakkilaan. 20 ha pellolle sijoitettavan 24.000 kennon rakennuskokonaisuuden. Kiinalaiset aurinkokellot ovat jo hinnoiltaan edullisimmat, jolloin kustannusarvio olisi 8-9 miljoonaa euroa.
        Työt suunniteltiin aloitettavaksi alkuvuonna 2015, ja valmistuisi jo 2016 käyttöön. Toivotaan hankkeen rahoituksen onnistuneen, kahden kunnan energiatarpeen tuo määrä kattaisi.
        Parempi vaihtoehto olisi kuin humisevat tuulivoimalat, joskaan ei aurinkoa eikä tuultakaan riitä maassamme ylettömästi.


    • kurkikin

      Jotkut ahneuksissaan yrittävät myydä luontomaisemammekin, kuten nevat ja suot.
      Kielto pitäisi pikaisesti saada!

      • tympiijo

        Kyllä Suomessa luontoa riittää! Niin harvaan asuttua maata ei montaa ole, kunhan saatte taas mielipuuhaanne, purnaa ja ehtoja muka asettaa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3855
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3570
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2270
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1598
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1329
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      945
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      909
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      771
    Aihe