Suomi24 VaaliTV: Päivi Räsänen (kd)

Kristillisdemokraattien keskeisimmät vaaliteemat ovat puoluejohtaja Päivi Räsäsen mukaan lapsiperheet, yrittäminen ja turvallisuus. Keskittyykö puolue mielestäsi oikeisiin asioihin? Katso haastattelu ja osallistu keskusteluun.

Haastattelijana toimi politiikan erikoistoimittaja Matti Simula.

8

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristittyminäkin

      Lapsiperheet voivat tietysti olla kovilla, mutta silloin kun lapset ovat pieniä ovat vanhemmatkin yleensä parhaimmissa voimissaan ja kyky selviytyä vaikeuksistakin on hyvä. Toisin on laita kauan eläkkeellä olleilla vanhuksilla. Surkea eläkeindeksi on heidät köyhdyttänyt, eivätkä he pysty kustantamaan mitään palveluja itselleen vaikka niitä kipeästi tarvitsivat. Suuren eläkeläisjoukon äänet eivät kiinnosta edes kristillisdemokraatteja.

    • Kielletään vittu kaikki

      • Uskonto-Joulupukkiin

        Kaikkein pahinta "tuubaa" on politiikka yhdistettynä uskontoon... Ehkä tosinuijia totaalinuijille?

        Uskonto on muutenkin laillistettu mielisairaus. Jos normi aikuinen kertoo vakavalla naamalla vaikka etsivänsä elämänohjeita Toven Muumikirjasta tai saavansa neuvoja Joulupukilta, joutuu tavallisesti pakkohoitoarvioon psykiatriselle osastolle. Jos saman tekee vaikka kristillisten sisäministeri, ilmoittaa päivittäin saavansa rukouksiinsa maan asioiden hoidossa neuvot Jumalalta ja etsivänsä ohjeet Raamatusta, niin vapaalla kulkee... Ainoatakaan vedenpitävää todistetta osoitettu Jumalasta, kukaan ole koskaan nähnytkään. Joulupukkeja vaikka viipottaa kauduilla joulun ja pikkujoulun seutuun suht runsaasti. Lisäksi vaikka niksi-Pirkasta löytyy nykypäivään toimivampia ohjeita kuin Raamatusta.

        Hävetkää, jos joku vakavissaan noille huruhulluille ääniä!


    • 75v75tt7y5t57yty78t557

      "Katso haastattelu" sanotaan. Tietääkö joku mistä niitä voi katsoa????


    • teemavalhe

      Ei ole kauaa kulunut, kun Räsänen oli itse ministerinä alentamassa lapsilisiä.
      Eipä KD enää saa hallituspaikkaa, joten lupaukset ovat vähemmän kiinnostavia.

    • Erimielisyys

      Tietysti on hyvä, että Räsänenkin tunnustaa/tuntee keskeisimmät KD:n vaaliteemat.
      Valitettavasti hän itse hallituksessa ollessaan vaan ei tuntunut ajavan samoja asioita eli lapsiperheiltä leikattiin, suurille yrityksille annettiin helpotuksia yhteisöveron laskun osalta, josta pienet yritykset eivät hyötyneet mitenkään ja lisäksi syrjäseudulla asuvien kansalaisten mahdollisuus saada apua, niin terveydenhuollon ja poliisin palveluiden osalta huonontuneet, koska niitä on heikennetty oleennaisesti Räsäsen hallituksessa olon aikana.
      Mielestäni Räsäsen tapa puhua turvallisuuden tärkeydestä saanee em. mukaan varsin kornin vaikutelman eli onko hän itsekään tietoinen tai eikö haluakkaan tietää mihin esim. hänen junailema poliisin uudistus on saanut aikaan ns. kentällä.

      • Raamatunvastaistasakkia

        Räsänen on vain noita-akka, joka toimii juuri Raamatun sanan vastaisesti. Se on hänellä sama, kuin kaikilla muillakin näillä uskonnollisten äärisuuntien edustajilla; halutaan päästä tuomitsemaan muita. Raamattu nimenomaisesti sanoo, että "älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi...". Silti haluavat tuomita sitä sun tätä asiaa ja Räsänenkin vaikka tuota aborttiasiaa. Miksi hän siinä vetoaa Raamatun "älä tapa" -sääntöön, vaikka toisaalta Raamatusta löytyy nimenomaisesti ohjeet raskauden keskeyttämiseen ja aborttiin?! Tämä rusinoiden poimiminen pullasta kristillisissä ärsyttää varmaan kaikkein eniten; toisin sanoen valitaan vain ne asiat, joka itseä sekä omaa vallanhimoa tyydyttää!

        Paskin puolue varmaankin on kristilliset; seuraavana samaa sarjaa on fasistinen vihreät, joiden näkemys on kanssa päättää kaikkien muiden ihmisten puolesta oikeista toimintanormeista sekä päästä sanelemaan kaikesta; ja viis veisata vaikka hyvinvoinnista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      219
      1608
    2. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1538
    3. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      78
      1268
    4. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      20
      1167
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1155
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      83
      1125
    7. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      101
      1044
    8. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      93
      1044
    9. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      84
      1040
    10. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      41
      1013
    Aihe