Olisiko jollakin tietoa että kuinka tälläinen jääpakastinkaappi jota ei tarvitse itse sulattaa vaan tekee sen itse automaattisesti. Olen muuttamassa ja kaappi täytyy sammuttaa toisin sanoen töpseli irti pistokkeesta. Onko kenelläkään tiedossa että kun virta katkaistaan niin jääkö sinne jonnekin jäätä joka sulaessaan valuisi lattialle? Tämä huolestuttaa minua kun en ole aikaisemmin moisen vempeleen kanssa joutunut tekemisiin. Kiitokset vastaajalle jo etukäteen.
No frost jääpakastinkaappi
5
52
Vastaukset
- antifrost
Onkohan siinä iso erillinen pakastin vai jääkaapin yhteydessä oleva pienempi lokero? Yleensä ainakin jääkaapit valuttavat sulamisveden keräimen kautta kaapin takana olevaan haihdutussäiliöön joten siitä ei vaaraa pitäisi olla.
Tietysti jos löytyy mallin käyttöopas niin olisi hyvä tarkistaa sieltä asia. Ainakin lähes kaikista löytyy merkki / malli haulla googlen kautta manuaalit. Mallinumeron pitäisi löytyä kaapissa olevasta kilvestä.- helppiä
Se on semmonen kaappi jossa on yläosa jääkaappia ja alaosa on pakastinta luin manuaalia mutta siinä ei ollut mitään tuosta kuin se ettei sitä tarvitse sulattaa. Harmittaa kun ei tiedä että tuleeko siitä vettä kun ovet on jätettävä auki niin jos tulee kaikki valuu lattialle. Toivottavasti jollakin olisi kokemusta tälläisesta kaapista ja kertoisi miten se käyttäytyy kun virta katkaistaan?
- antifrost
Senhän näkee ellei siinä pakastin osassa ole mitään paksumpaa jää/ huurrekerrosta niin ei siitä myöskään kovin paljon voi vettä tulla. Jos ne kaapit toimivat eri kompressoreilla niin paras tietysti olisi se pakastinosa kääntää nollille ja antaa sulaa ja katsoa tilanne.Siirtää pakasteet siksi aikaa jääkaapin puolelle.
Jossain siinä pakastinosassa pitää olla sitten samanlainen vedenkerääjä kuin jääkaapissakin jos manuaali kertoo ettei sulattamista tarvita.
- juu123456
Nofrost kaapista voi tulla paljonkin vettä, kun ottaa pois päältä, parempi suojata lattiat.Niissä ei näy sitä jäätä, vaan se on siellä kuorten välissä.
- kierrättäjäfgh
sama koskee myös kompuran päälle vettä haihduttavuia koneita. haihdutus altaan haihdutus ja keräysmäärä rajallinen ja liika valuu yli. Koneen sisään sulattavaan koneeseen voi mlaitta siäspuolela alas hyvin imevää pyyhettä ja samn lainen ovien alle. turvallisuutta jos haette ja toivottavasti haette laittakaa kylmakoeen alle suoja allas kuten pesukoneen alle. jos tulvii kumasta suunnssta hyvänsä veden näkee eikä se valu koeen taskse ja aiheuta vesi vahnkoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658