Kokkolan kotihoito on monien vuosien ajan käyttänyt kodinhoitajia hyväkseen ja vaarantanut vanhusten hoidon kotonaan. Viimeaikaiset muutokset, mm. silmätippojen laitto ja kipugeelien levitys iholle, on vanhusten kotihoidosta vastaavan johtoportaan mielestä vain terveydenhuollon koulutuksen saaneen ammattilaisen toimenkuvaan kuuluvaa. Eli me vanhat kodinhoitajat, joiden koulutuspohja on sosiaalialan koulutus, vaikkakin olemme saaneet täydennys-, täsmä- ja lääkehoidon koulutusta, emme kahden kotihoidosta päättävän mielestä ole enää päteviä vuosien ja vuosikymmenien jälkeen. Eivätkö nämä "pomot" ole vastuussa kodinhoitajien väärinkäytöstä ja kaupungin varojen hukkaanheitosta kouluttamalla turhia koulutuksia, jotka eivät päde. Vai ovatko he väärin perustein teettäneet työtä matalapalkkaisilla? Jätän lukijan päätettäväksi, kenen kieroilua touhu on. Toivottavasti lukijat ottavat kantaa. Mielipiteenne kannustavat ja tukevat meitä pitkän työpäivän tehneitä puurtajia. Ihmettelen, etteivät päättäjät kyseenalaista kahden "pomon" päätöksiä, vaan sokeasti uskovat päätökseen. Jos on tehnyt tätä työtä 30 vuotta, kuinka ihmeessä ammattitaito lisäkoulutuksineen voi loppua 1.5.2015, kuten on johdon taholta suunniteltu?
Asiaa_____
Asiaa__
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Marikalla on painavaa asiaa, hyvä marika.
Niin ja sitä juolahti mieleen eli piti sanoman että nuo on pirun painavia nuo mummelit hentosten naishoitajien nostella läskisiä mummeleita joilla ei jalt pidä yhtään ja pomot vaan on sormi suussa "no että tota noin" eikä mitään muutosta saa aikaseks monilla loppu jo fyysinen kunto ennen kuin tulee burn out kun pitää loppuun asti painaa liian vähällä työvoimalla isoa sakkia asiakkaita.
Ei oo maalaisjärkeä siellä yläpäässä.Ei oo kumma Vaikka terveyden hoito maksaa näin toimien ,että perushoitaja kulkee kotihoitajien perässä laittaen silmätipat/kipu geelit.
Joo sinne pitäis saada jotain ordningia.