Objektiivin yhteensopivuus Pentax / Canon / Nikon

k110d

Olen hankkimassa Pentaxiin ~300 mm. käytettyä putkea, ihan käsitarkenteinen käy. Jotakin on tarjolla, mutta valikoima laajenisi jos Canon / Nikon / Sony bajonetit sopisivat myös Pentax-K:hon. Olisin kiitollinen tiedosta.

4

1073

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäs_ostit_Pentaxin

      Ei sovi ilman väliin tulevaa optiikkaa. Vaikutus olisi vastaava kuin telejatkeella, joten se heikentää kuvanlaatua. Varsinkin teleputkella tarkennuksen äärettömään pitää onnistua, jotta objektiivilla on vähääkään käyttöarvoa. Esim. makrolinssillä tarkennuksen rajoitus ei välttämättä pahasti haittaisi. Tarkennusrajoitteisia tai kuvaa sotkevia adaptereita ei oikein kannata edes valmistaa.

      Micro 4/3 tai saman kokoluokan runkoihin voi yleensä aika vapaasti kiinnittää peilietsinkameroihin tarkoitettuja objektiiveja halvan adapterin avulla.

      Tämän takia täälläkin on moneen kertaan suositeltu ostamaan Canon tai Nikon...

    • SuperTakumar
    • kwdjqwhdfgq

      Tiedän yhden manuaali putken. Pentax M f 4/300 mm.
      Pienikokoinen ja hyväksi todettu. Hinnasta en osaa sanoa, mutta myynnissä on. Sopii Pentax digeihin suoraan. saatavana myös 1,7x AF telejatke, joka tekee objektiivista "AF"-objektiivin. Vaatii summittaisen esitarkennuksen ja AF hoitaa loput.

      Tämän näköinen:http://www.ebay.com/itm/SMC-PENTAX-M-1-4-300mm-ORIGINAL-K-Bajonett-100-TOP-100-CLEAN-CONDITION-/251855728094?pt=DE_Foto_Camcorder_Objektive&hash=item3aa3c56dde

      Löytyy hämeenlinnasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      687
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe