Hietamäelle potkut!

Samat perkeleen renkutukset soi radio suomessa päivittäin!
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Niinpä. Déjà-vu´ksi jo ilmiötä luulin, kun uuden saman listan taas kerran kuulin ;)
Ärsyttävää. Soittavat uutuudetkin heti puhki kuluneiksi renkutuksiksi.

Äänestä
  • Kansan olisi päästävä valitsemaan radiokanavilla soitettavat kappaleet. Ehdotan kansan radioneuvoston perustamista!

    Äänestä

Samaa mieltä! Vittu toi jeiiims boond on saatanan ärsyttävä kappale! Ja sata salamaa!

Äänestä

Kirkaa kans koko ajan...se raivostuttava hengaillaan prkl. Ja tosiaan jeeeeiiimz booond EI EI !!!

Äänestä

Itsekin olen ollut aistivinaan, että alueradiot soittavat samat litaniat päivällä läpi ja illalla uusintana valtakunnan verkossa.. Musiikkia on maailma täynnänsä, mutta heidikyröstinagirshengaillaanmitkälie ne vaan juhlii Radio Suomen aalloilla!

Äänestä

Eilen aamulla ennen kuutta ja sen jälkeen tuli taas **** kirkaa ja 2 x muskaa !!! EI VOI OLLA TOTTA! Vitutti kuunnella töihin mennessä. LOPETTAKAA noiden soittelu.

Äänestä

En haluaisi ruveta arvostelemaan teitä, mutta moderneissa äänentoisto laitteissahan saa vaihdettua
kanavaa.
Eli niin sanotusti taajuuksia voi vaihdella, ettei tarvitse kuunnella itselle epämielyistä ohjelmaa.

Äänestä
  • Mutta kun Radio Suomen puheanti on ok. Haluan kuulla paikallisia uutisia ja ajankohtaisia asioita lähialueeltani. Mutta tuo musiikin jollotus ja toisto on todella ärsyttävää.
    Kiirastorstai-iltana lisäsivät räminää, vaikka olisin toivonut edes hieman rauhallisempaa menoa. Elämme hiljaista viikkoa kuitenkin.
    Ylen kanavia kuuntelee pääosin ikääntynyt aikuisväki, ei teinit.

    Äänestä

  • mustelma kirjoitti:

    Mutta kun Radio Suomen puheanti on ok. Haluan kuulla paikallisia uutisia ja ajankohtaisia asioita lähialueeltani. Mutta tuo musiikin jollotus ja toisto on todella ärsyttävää.
    Kiirastorstai-iltana lisäsivät räminää, vaikka olisin toivonut edes hieman rauhallisempaa menoa. Elämme hiljaista viikkoa kuitenkin.
    Ylen kanavia kuuntelee pääosin ikääntynyt aikuisväki, ei teinit.

    YleX - ikääntyneiden kanava?

    Äänestä

jenni vartiainen ähisee joka toinen tunti hyi yök.
elli haloo vielä useimmin, huutaa ku palosireeni.pois !!!
suvi teräsniskan hautajais itsemurha laulut jollottaa taas.

Äänestä

Muutkin on jo huomanneet. Radio Suomella soi lähes päivittäin yhdet ja samat Kirkan ja Juicen sun muiden biisit. Aivan kuin heillä ei olisi muuta kuin se yksi tai kaksi hyvää biisiä. Toiseksi miksi soitetaan samoja jo vuosia kyllästymiseen asti renkutettuja biisejä. Viimevuoden loppupuolella Radio Suomessa muun muassa oli ahkerassa soitossa sellaiset "uutuusbiisit" kuin Jani Wickholm - Kaikki Muuttuu ja Antti Tuisku - Läpi jään. Wickholmilta oli tullut jo täysin uuttakin materiaalia, mutta eihän sitä voinut soittaa. Kuten ei mitään muutakaan Wickholmin kappaletta paitsi Kaikki muuttuu ja jokapäivä.

Välillä taas soi jotain aivan ihme bailabaila rocknroll renkutuksia, jotka eivät ainakaan minun mielestäni ole mistään kotoisin eivätkä todellakaan mitään suurenyleisön musiikkia.

Kaikista parasta on tämän viikon soittoon otetut biisi uutuudet http://yle.fi/radio/radiosuomi/musiikki/viikon_15__2015_levyuutuudet/7903905

Kappas vaan soittoon on löydetty Geronimo - Sheppard, muut kanavat kun ovat lopettelemassa kappaleen soittoa niin silloin vasta Radio Suomi herää. Hyvä biisi, mutta kun kappale on julkaistu jo jotain 8 kuukautta sitten. Eikä Radio Suomessa herätty vielä silloinkaan kun monet muut kanavat Suomessa jo soittivat kyseistä kappaletta.

VALITETTAVASTI tätä kanavaa olen joutunut pakosta työpaikalla kuuntelemaan.

VIELÄ HAVAINTO:
Eipä ole moneen viikkoon radio suomen taajuuksilla soinut juuri lainkaan Pertti Kurikan Nimipäivien euroviisu edustus kappale. Aikaisempina vuosina kun euroviisuedustajan kappaletta on soitettu lähes päivittäin aina euroviisufinaalin päättymispäivään asti.

Musiikillisesti hyvin nolla koko kanava. Uusia kappaleita on ihan ok mielestäni soittaa tiheään uudestaan ja uudestaan jonkin aikaa, mutta miksi ottaa joku vanha Juice Leskisen viidestoista yö tehosoittoon kuukaudeksi. Jos jotain vanhempaa on pakko soittaa joka päivä niin eikö voisi edes soittaa aina erin kappaleen. Esim. Juicellakin sitä materiaali kyllä riittää. Kirkankin kanssa vain Hengaillaan tai lyödään viime hetkeä. Eikö tämä h******n Hietaniitty mäki mikä lie tajua, että soita jo j*******a jotain muuta. Edes jotain muuta kyseiseltä artistilta.

Äänestä
  • Muuten samaa mieltä, mutta en tiedä haluaisiko ihmiset kuunnella Kurikan Nimipäiviä kovin tiheässä soitossa - minä en ainakaan. Waldo's Peoplen edustuskappale ei muistaakseni myöskään soinut kovinkaan tiheään Radio Suomessa.

    Äänestä

Sheppard - Geronimo (tuli tuossa väärinpäin aikaisempaan viestiin) Sheppard on yhtye ja Geronimo kappale.

Äänestä

Mä ajoin taas taas taas koko yön kuin roi orpison. Hyi vittu!

Äänestä
  • Hih-hii, samat sanat! Se on pahin korvamato.
    (alun perin koko renkuttaja oli ihan vitsi, nykyisin kait Suuri Artisti)

    Äänestä

  • Röi Örpisön on tarttuva piisi ja siksi hauska.

    Äänestä

  • Hyvä rallatus on röi örpison.

    Äänestä

  • Fanitan röi örpisöniä.

    Äänestä

Pientähän tuo samojen kappaleiden soitto radio suomessa on kaupallisiin kanaviin ja ylex:ään verrattuna. Niillä saman kappaleen kuulee helposti 4-5 kertaa päivän aikana.

Äänestä
  • No esim NRJ:n ja Ylex:n erottaa Radio Suomesta se että ne soittavat useasti uusia kappaleita. Radio Suomi soittaa jo niitä vuosia sitten tehosoitossa olleita edelleen uudestaan ja uudestaan. Kumpaanhan sitä helpommin kyllästyy. 10 kerran kuukaudessa kuulemaasi Nightwishin, Daruden taiTaylor Swiftin uuteen kappaleeseen vai 10 kerran kuussa kuulemaasi Kirkan hengaillaan kappaleeseen Radio Suomesta, jota ole kuullut jo vuosikaupalla samalta asemalta. Ja se yksi soittokerta Juicen 15 yö päivässä tai Kirkan Hengaillaan vastaa juurikin 5-6 kertaa jotain uutta vasta ilmestynyttä kappaletta päivässä. Siihen kun ei ole kerennyt vielä samalla tavalla kyllästyä.

    On aivan eri asia soittaa tiheään jonkun(1-3 kuukautta) aikaa uusia kappaleita kuin jumittaa samoja vanhoja vuositolkulla lähes päivästä toiseen.

    Äänestä

  • Samaashaibaaaaaa kirjoitti:

    No esim NRJ:n ja Ylex:n erottaa Radio Suomesta se että ne soittavat useasti uusia kappaleita. Radio Suomi soittaa jo niitä vuosia sitten tehosoitossa olleita edelleen uudestaan ja uudestaan. Kumpaanhan sitä helpommin kyllästyy. 10 kerran kuukaudessa kuulemaasi Nightwishin, Daruden taiTaylor Swiftin uuteen kappaleeseen vai 10 kerran kuussa kuulemaasi Kirkan hengaillaan kappaleeseen Radio Suomesta, jota ole kuullut jo vuosikaupalla samalta asemalta. Ja se yksi soittokerta Juicen 15 yö päivässä tai Kirkan Hengaillaan vastaa juurikin 5-6 kertaa jotain uutta vasta ilmestynyttä kappaletta päivässä. Siihen kun ei ole kerennyt vielä samalla tavalla kyllästyä.

    On aivan eri asia soittaa tiheään jonkun(1-3 kuukautta) aikaa uusia kappaleita kuin jumittaa samoja vanhoja vuositolkulla lähes päivästä toiseen.

    "On aivan eri asia soittaa tiheään jonkun(1-3 kuukautta) aikaa uusia kappaleita kuin jumittaa samoja vanhoja vuositolkulla lähes päivästä toiseen."

    tämähän on ollut shitnovan ongelma iänkaikkiaan. eikä nyt "uudistuksen" jälkeen siitä muuttunu, samat eput, madonat jne hinkkaa listalla edelleen, vaikka vähän innovatiivisuutta tulikin. riski vaan on niin vitullinen kuten palautteista nähtiin.

    Äänestä

  • Tuota minäkään en ymmärrä kuinka noita samoja biisejä soitetaan päivästä toiseen ja vieläpä useammalla radiokanavalla, voi olla että jos siirtyy kuuntelemaan eri radioasemaa niin siellä soi samaan aikaa sama biisi. Mistä tämä johtuu?

    Arkistoja on varmaan vaikka kuinka paljon niin miksi ei soiteta väliin vanhempaa musiikkia jos ei muuta ole niiden samojen lisäksi jotka soivat joka päivä. Mikään ei ilahduta niin kuin se että alkaa radiossa soimaan jokin biisi josta tykkää eikä ole kuulut sitä vuosiin mutta tätä ei tapahdu aivan joka vuosi.

    Äänestä

  • "Tuota minäkään en ymmärrä kuinka noita samoja biisejä soitetaan päivästä toiseen ja vieläpä useammalla radiokanavalla, voi olla että jos siirtyy kuuntelemaan eri radioasemaa niin siellä soi samaan aikaa sama biisi. Mistä tämä johtuu?"

    KRT luvuista.

    http://radiodiodi.fi/

    Äänestä

  • kyllästyttääradio kirjoitti:

    Tuota minäkään en ymmärrä kuinka noita samoja biisejä soitetaan päivästä toiseen ja vieläpä useammalla radiokanavalla, voi olla että jos siirtyy kuuntelemaan eri radioasemaa niin siellä soi samaan aikaa sama biisi. Mistä tämä johtuu?

    Arkistoja on varmaan vaikka kuinka paljon niin miksi ei soiteta väliin vanhempaa musiikkia jos ei muuta ole niiden samojen lisäksi jotka soivat joka päivä. Mikään ei ilahduta niin kuin se että alkaa radiossa soimaan jokin biisi josta tykkää eikä ole kuulut sitä vuosiin mutta tätä ei tapahdu aivan joka vuosi.

    Kyllä monet kanavat soittavat vanhempaa kuten Radio Suomi ja Nova ja Suomipop muun muassa, mutta aina toistuvat ne samat vanhat. Uusi musiikki on pienempi paha kuin Tahroja paperilla ties kuinka monetta kertaa jo. Ei siinä Eppu Normaali on hyvä yhtye, mutta liika on likkaa ja Epuilla on niin paljon muitakin biisejä niin pääsääntöisesti kuitenkin kierrätetään tietyillä asemilla kolmikkoa. Pimeyden Tango, Tahroja Paperilla, Rannalla Vihreän joen.

    Äänestä

  • kyllästyttääradio kirjoitti:

    Tuota minäkään en ymmärrä kuinka noita samoja biisejä soitetaan päivästä toiseen ja vieläpä useammalla radiokanavalla, voi olla että jos siirtyy kuuntelemaan eri radioasemaa niin siellä soi samaan aikaa sama biisi. Mistä tämä johtuu?

    Arkistoja on varmaan vaikka kuinka paljon niin miksi ei soiteta väliin vanhempaa musiikkia jos ei muuta ole niiden samojen lisäksi jotka soivat joka päivä. Mikään ei ilahduta niin kuin se että alkaa radiossa soimaan jokin biisi josta tykkää eikä ole kuulut sitä vuosiin mutta tätä ei tapahdu aivan joka vuosi.

    Siinä sinulle nostalgiaa Kirka Hengaillaan, Juice 15 yö ja eräällä Nova kanavalla lähes aina yksi ja sama Hanoi Rocks - Up Around The Bend. Ongelma juuri on samojen vanhojen uudestaan ja uudestaan kierrättäminen monilla kanavilla. Ei uuden musiikin soittaminen tiheään 2-3 kuukautta, jotka sitten korvataan uusilla uutuuksilla.

    Lukuisilla suomalaisillakin bändeillä ja artisteilla on lukuisia hyviä biisejä, mutta etunenässä Radio Suomi kierrättää käytännössä heiltä vain 1-3 samaa biisiä kokoajan. Tällaista te nostalgikot saatte. On olemassa ihan oikea Radio Nostalgia. Toki vanhempaakin saa tulla omaankin makuuni, kunhan ei tulisi aina niitä samoja.

    Äänestä

Kaikista rasittavin kanava on kuitenkin Iskelmä. Satuin kuulemaan kanavaa eräässä ravintolassa ja noin 45 minuutin aikana kanavalta ei tullut kuin 4 biisiä, uutiset ja mainoksia, juontaja ei tainnut olla äänessä juuri yhtään. Sitten tuli näitä ah niin ihania potpureita. Pätkä mambaa, pätkä Eppuja, pätkä Elastista jne. Ilman näitä samassa ajassa olisi ehditty soittaa ainakin 2 biisiä enemmän.

Äänestä
  • City on ton potpuripaskan takia yhtä rasittava jossei rasittavampikin.

    kuinka paljon näiltä tulee mainoksia kun sehän muuttui vuoden vaihteessa, että mainosaikaa saa olla paljon enemmän?

    Äänestä

  • Sen mitä nyt tuota Iskelmää omasta tahdosta riippumatta olen joutunut kuulemaan niin aika paljon tulee mainoksia. Ilmeisesti ainakin Iskelmällä halutaan vain maksimoida voitot. Vähän juontajia (tietää vähemmän palkkakuluja). Itse en ainakaan ole onnistunut juontoja kuulemaan päiväsaikaan. Paljon mainoksia (Lisää tuloja). Biisi potpureita (taas vähemmän menetettyjä tuloja). Kappaleiden soittamisesta kun joutuu tilittämään aina jonkinlaisen summan (tekijänoikeus).

    Ihme että Iskelmä on edes pystyssä. No onhan se, koska jostain käsittämättömästä syystä ihmiset kuuntelevat kanavaa. Saman tyylisiä kanavia tai edes osittain musiikillisesti löytyy paljon parempiakin Suomesta.

    Äänestä

  • Enssams kirjoitti:

    Sen mitä nyt tuota Iskelmää omasta tahdosta riippumatta olen joutunut kuulemaan niin aika paljon tulee mainoksia. Ilmeisesti ainakin Iskelmällä halutaan vain maksimoida voitot. Vähän juontajia (tietää vähemmän palkkakuluja). Itse en ainakaan ole onnistunut juontoja kuulemaan päiväsaikaan. Paljon mainoksia (Lisää tuloja). Biisi potpureita (taas vähemmän menetettyjä tuloja). Kappaleiden soittamisesta kun joutuu tilittämään aina jonkinlaisen summan (tekijänoikeus).

    Ihme että Iskelmä on edes pystyssä. No onhan se, koska jostain käsittämättömästä syystä ihmiset kuuntelevat kanavaa. Saman tyylisiä kanavia tai edes osittain musiikillisesti löytyy paljon parempiakin Suomesta.

    Omistaja sattuu olemaan yksi Euroopan suurimmista mediayhtiöistä ja sinä vain ihmettelet, miten yksi pieni kanava on edelleen pystyssä.

    Äänestä

ja YleX:n porukalle myös.

Äänestä

Hietamäki sai paskaa käteen radiossa tänään. Oikein!

Äänestä

Ja sitten on yks helevetin Vellu Salminen,
joka mussuttaa samoja sanoja ja lauseita
edestakaisn.Aamuisin ja iltaisin kauheaa
kuunneltavaa.YLE hei jotain tasoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ylenanto kirjoitti:

Samat perkeleen renkutukset soi radio suomessa päivittäin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu