Kunnallisessa päätöksenteossa ei ole hallitusta ja oppositiota. Valtuustoryhmien keskinäinen suuruus ratkaisee. Päätöksenteko keskittyy kunnan ja kuntalaisten asioiden yhteiseen hoitoon.
Olemme taas kerran seuraamassa vastenmielistä ja arvotonta näytelmää. Lupauksia annetaan aikomattakaan niitä lunastaa. Esim. Kepu lupaa korjata kaiken sen saamattomuuden, mihin syyllistyi johtamiensa Kiviniemen ja Vanhasen hallituksen pääpuolueena. Toki Kepu ei sitä aikaa enää muista. Virheitä alettiin tehdä vasta vaalitappion jälkeen. Saman tekee vaalien jälkeen oppositioon jäänyt nykyinen hallituspuolue.
Sama näytelmä tulee, siitä riippumatta, mitkä puolueet ovat hallituksessa ja mitkä oppositiossa, toistumaan vaalien jälkeen. Vastuullisen maan asioiden hoidon sijasta pyritään, asemasta riippuen, joko pysymään vallassa tai pääsemään valtaan. Puolueen etu on tärkeämpi kuin kansan etu.
Järjestelmän muuttaminen johtaisi siihen, että uudelleenvalinta perustuisi puheiden sijasta tekoihin. Yhteinen vastuu johtaisi keskustelun koskemaan sitä, mistä on kysymys. Missi- tai urheilujulkisuus ei enää ehkä olisi tie vallan saleihin.
Eduskunnassa käsiteltävistä asioista ylivoimaisesti suurin osa liittyy Euroopan Unioniin. Päätökset tehdään puolueiden johdon ja avainministerien kesken. Kansanedustajien tehtävä on toimia ohjeen mukaan. Kansanedustajien määrän ja avustajakunnan puolittaminen ei demokratiaan vaikuta millään tavalla. Se olisi osoitus, että poliitikot ovat, puheiden sijasta, valmiita todella karsimaan mielettömäksi kasvatettua julkista hallintoa.
Järjestelmä pitää korjata
Muutostarve
0
181
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45717
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48630- 53608
- 47591
- 77588
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190541- 46535