Melatoniinin riippuvaisuus

kalkkitabletteja

Tämä ei ole vitsi. Olen noin kuukauden käyttänyt melatoniinia, aluksi 1-2 mg illassa, koko ajan on lisääntynyt tarve. Nyt menee 5mg enkä saa silti nukuttua. En saa unta millään, ja herään aamulla vaikka kuinka aikaisin.

4

111

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusiläääke

      Vaikuttaa, että melatoniini ei tehoa sinun uniongelmiisi. Kannattaa varmaan varata aika lääkärille ja vaihtaa lääkitystä. Ei tuota melatoniiniakaan turhaan kannata popsia, jos ei tehoa. Senkään pitkäaikaisen käytön sivuvaikutuksista ei kuitenkaan varmuudella tiedetä.

    • Unilääke2

      Joo itte huomasin saman ja jätin sen sitten. Olen edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, tuo
      ei tehoa sinuun tai jos tehoaa, niin ei sitä kannata toleranssin nousun takia popsia.

    • Mellariini

      Toleranssin muodostumisen riski on aina vähän kaikissa aineissa. Kannattaa jutella lääkärille ja ehkä harkita, että jättäisi pois tai ainakin vähentäisi? Oma kroppa voisi alkaa paussin jälkeen tuottaa melatoniinia taas omasta takaa ja toleranssi poistua ajan kanssa. En lähtisi itse hoitamaan unettomuutta melatoniinilla, mutta sen markkinointi on nyt hyvin agressiivista. Telkkarissa jatkuvasti melatoniinimainoksia ja tuntuvat sitä kaikille vastaanotoilla lykkäävän. Vaarallista peliähän se aivojen ja hormonien sorkkiminen voi olla.

    • Jos olet lukenut mitä melatoniini pakkauksesi käyttöohjeessa lukee niin et söisi sitä jatkuvasti annostusta kasvattamalla .
      Melatoniini on tarkoitettu tilapäiseen aikaerorasituksen - jet lagin - normalisoimiseen , ei jatkuvaan käyttöön !
      Hakeudu hyvä ihminen lääkärille , jotta saat oikeaa lääkettä nukahtamis -/ nukkumisvaikeuksiisi !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1237
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      728
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      571
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      516
    10. Onko minulla nainen

      Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...
      Ikävä
      46
      502
    Aihe