Tämä ei ole vitsi. Olen noin kuukauden käyttänyt melatoniinia, aluksi 1-2 mg illassa, koko ajan on lisääntynyt tarve. Nyt menee 5mg enkä saa silti nukuttua. En saa unta millään, ja herään aamulla vaikka kuinka aikaisin.
Melatoniinin riippuvaisuus
4
80
Vastaukset
- uusiläääke
Vaikuttaa, että melatoniini ei tehoa sinun uniongelmiisi. Kannattaa varmaan varata aika lääkärille ja vaihtaa lääkitystä. Ei tuota melatoniiniakaan turhaan kannata popsia, jos ei tehoa. Senkään pitkäaikaisen käytön sivuvaikutuksista ei kuitenkaan varmuudella tiedetä.
- Unilääke2
Joo itte huomasin saman ja jätin sen sitten. Olen edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, tuo
ei tehoa sinuun tai jos tehoaa, niin ei sitä kannata toleranssin nousun takia popsia. - Mellariini
Toleranssin muodostumisen riski on aina vähän kaikissa aineissa. Kannattaa jutella lääkärille ja ehkä harkita, että jättäisi pois tai ainakin vähentäisi? Oma kroppa voisi alkaa paussin jälkeen tuottaa melatoniinia taas omasta takaa ja toleranssi poistua ajan kanssa. En lähtisi itse hoitamaan unettomuutta melatoniinilla, mutta sen markkinointi on nyt hyvin agressiivista. Telkkarissa jatkuvasti melatoniinimainoksia ja tuntuvat sitä kaikille vastaanotoilla lykkäävän. Vaarallista peliähän se aivojen ja hormonien sorkkiminen voi olla.
Jos olet lukenut mitä melatoniini pakkauksesi käyttöohjeessa lukee niin et söisi sitä jatkuvasti annostusta kasvattamalla .
Melatoniini on tarkoitettu tilapäiseen aikaerorasituksen - jet lagin - normalisoimiseen , ei jatkuvaan käyttöön !
Hakeudu hyvä ihminen lääkärille , jotta saat oikeaa lääkettä nukahtamis -/ nukkumisvaikeuksiisi !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925298
- 564131
- 252239
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282078Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161815- 151464
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹291284Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201076T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431001- 211000