pituuskasvusta

pieni_vauva

Jos vauvan pituus 11 kk iässä on -1.7 SD, niin korjautuuko pituuskasvu mahdollisesti myöhemmin vai jääkö lapsi pienikokoiseksi? Pituuskasvuun on vaikuttanut ilmeisesti hengitystä vaikeuttava poikkeavuus.

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghjkedrftygh

      meillä poika kasvaa 2SD (nyt 1-vuotiaana on monen 2-vuotiaan pituinen) ja ainakin meillä neuvolalääkäri sanoi, että jos vaan säilyy terveenä ja syö tarpeeksi, niin kasvaa varmasti tosi pitkäksi mieheksi. että kyllä sillä käyrällä saattaa olla pysyvä ennuste, mutta riittävä ravinto ja terveenä pysyminen avittavat kasvua. geenitkin määrää sitä ihan tosi paljon. älä huoli, pituus kuin pituus, niin lapsi pärjää varmasti. :)

    • rgAs

      En osaa sanoa tilastoista yhtään mitään, mutta meillä on syntymämitoilta -2SD kasvanut tyttö kirinyt nyt tuossa 4-5,5 v. välissä pituuskasvussa hirmuisesti ikätovereitaan. En ole tarkistanut mittaamalla, mutta entinen tappi on kyllä nykyään ihan normaalikokoinen neiti pituuden puolesta. Toki varmasti tähänkin asiaan vaikuttaa moni juttu (terveys, ravitsemus, geenit...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe