Saksan moottoritietullit varmistuivat 2016 alusta alkaen
http://www.taloussanomat.fi/autot/2015/03/27/suomalaisilta-peritaan-jopa-130-euroa-jotta-voi-ajaa-200-kmh/20153924/304
Autobahnojen tietullit varmistuivat
6
192
Vastaukset
- Tietullimaksut
Koska Suomeen tulee tietullimaksut.Vaikka isompina tietullimaksuina.500€?
- Tietullimaksut
Kyllä ja Suomeen myös tietullimaksut 2022 Vuoden alusta lähtien on tervetulleita asioita Suomen Mootoritie hankkeille.
- kuinkas
Yes! Ja yhtä tärkeää olisi saada ne muutkin kuluttajat vastaamaan aiheutusperiaatteella tekemisensä, eli nastoilla ajajien kuuluu maksaa se kymmenkertainen tienpinnan kulutus!
- Aisantuntija
Ette kurahaarat ehkä ole huomanneet että suomessa on jo tietullit käytössä. Se maksu vain peritään suomalaiselta perheeltä useissa osissa:
Kun ostat auton niin tietullia kauppahinnassa 10-15.000 Eur
Kun ostat vakuutukset autoon peritään vakuutusmaksussa tietullia 100-200 Eur/ vuosi
Autosta menee painon ja päästöjen perusteella tietullia 300 eur/vuosi
Kun tankkaat autoon polttoainetta 40 litraa kuukaudessa niin polttoaineen hinnassa on tietullia 40 euroa/kerta eli vuodessa noin 500 euroa.
Mökkitien käytöstä maajussit perivät osuuskuntamaksuna tieveroa 50-150 eur/vuosi
Toki em. maksuja ei maksa muut kuin suomalaiset autot joten ulkomaalaisille autoille on tarpeen laittaa 50-70 eur suuruinen ympäristömaksu kompensoimaan tietullin välttelyjä.- OmatLuvut
Sulla on vähän kerrointa jutussasi...
- HäkkyrätViritetty
Autobahnoille on ilmestynyt rekisterien- ja tagien tunnistuslaitteita.
Aloituksen lehtijutussa "Saksan moottoriteillä ajonopeutta ei useimmiten ole rajoitettu. " ei oikein päde..., moottoriteillä ei monin paikoin ole nopeusrajoitusta, mutta monin paikoin niitä on 100/120/130. Sen lisäksi tietöitä oli todella runsaasti vielä lokakuussa, joissa valmistuminen ilmoitettu loppuvuoden aikana, saattaa liittyä näihin em. tunnistinsysteemien asennukseen. Tämän lisäksi turhan yleiset onnettomuudet ja seurauksena ruuhkat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.317523Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1836010Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445029HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399