Autobahnojen tietullit varmistuivat

Das_Autobahn

6

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietullimaksut

      Koska Suomeen tulee tietullimaksut.Vaikka isompina tietullimaksuina.500€?

    • Tietullimaksut

      Kyllä ja Suomeen myös tietullimaksut 2022 Vuoden alusta lähtien on tervetulleita asioita Suomen Mootoritie hankkeille.

      • kuinkas

        Yes! Ja yhtä tärkeää olisi saada ne muutkin kuluttajat vastaamaan aiheutusperiaatteella tekemisensä, eli nastoilla ajajien kuuluu maksaa se kymmenkertainen tienpinnan kulutus!


    • Aisantuntija

      Ette kurahaarat ehkä ole huomanneet että suomessa on jo tietullit käytössä. Se maksu vain peritään suomalaiselta perheeltä useissa osissa:
      Kun ostat auton niin tietullia kauppahinnassa 10-15.000 Eur
      Kun ostat vakuutukset autoon peritään vakuutusmaksussa tietullia 100-200 Eur/ vuosi
      Autosta menee painon ja päästöjen perusteella tietullia 300 eur/vuosi
      Kun tankkaat autoon polttoainetta 40 litraa kuukaudessa niin polttoaineen hinnassa on tietullia 40 euroa/kerta eli vuodessa noin 500 euroa.
      Mökkitien käytöstä maajussit perivät osuuskuntamaksuna tieveroa 50-150 eur/vuosi

      Toki em. maksuja ei maksa muut kuin suomalaiset autot joten ulkomaalaisille autoille on tarpeen laittaa 50-70 eur suuruinen ympäristömaksu kompensoimaan tietullin välttelyjä.

      • OmatLuvut

        Sulla on vähän kerrointa jutussasi...


    • HäkkyrätViritetty

      Autobahnoille on ilmestynyt rekisterien- ja tagien tunnistuslaitteita.
      Aloituksen lehtijutussa "Saksan moottoriteillä ajonopeutta ei useimmiten ole rajoitettu. " ei oikein päde..., moottoriteillä ei monin paikoin ole nopeusrajoitusta, mutta monin paikoin niitä on 100/120/130. Sen lisäksi tietöitä oli todella runsaasti vielä lokakuussa, joissa valmistuminen ilmoitettu loppuvuoden aikana, saattaa liittyä näihin em. tunnistinsysteemien asennukseen. Tämän lisäksi turhan yleiset onnettomuudet ja seurauksena ruuhkat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      145
      6069
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3726
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2911
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2568
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2421
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      25
      1945
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1914
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1600
    Aihe