Onko Operassani bugi, vai mistä johtuu nämä kaksi händikäppiä:
1. vedä ja pudota -muokkaus ei onnistu täyttäessäni selaimella tekstilaatikkoa internetlomakkeessa. Pitää erikseen maalata siirrettävä tesksti, sitten leikata se CRTL-X:llä ja siirtää toiseen paikkaan CTRL-V:llä. IE:ssä onnistuu vetämällä ja pudottamalla.
2. Miksi ei onnistu lähettää esimerkiksi näihin keskusteluihin tiettyjä erikoismerkkejä kuten hattupää-ässää tai euron merkkiä? Tulee vain ? ja ? merkkejä. Sama juttu jos yrittää copy/paste-menetelmällä tuoda vaikkapa venäjänkielistä tekstiä esim. wordista tai joltakin nettisivulta lomakkeeseen.
Kuka tietää?
Operan kömpelyydestä
5
555
Vastaukset
- Eipä taida
Takametsien miehen opera olla säädettynä mitenkään.
- Takametsien Mies
>Takametsien miehen opera olla säädettynä mitenkään.
Eipä kait. Neuvo prkl sitten ja kiireesti, jos osaat, niin että saan selurin kuntoon!!!
View/Encoding saattaa auttaa merkistöongelmaan.
Käytät varmaan jotain toista merkistöä kuin mihin tekstisi on tarkoitettu kuuluvan. Luonnollisesti muidenkin pitää valita sama merkistö, jos he haluavat nähdä tekstisi sellaisena kuin olet sen tarkoittanut.- Takametsien Mies
Kiitos vihjeestä
Muutin selurin asetuksista sen encodingin
Testirivi:
Š = Alt 0138
š = Alt 0154
Ž = Alt 0142
ž = Alt 0158
Ü = Alt 0220
ü = Alt 0252
Æ = Alt 0198
æ = Alt 0230
Ø = Alt 0216
ø = Alt 0248
Ë = Alt 0203
ë = Alt 0235
Ç = Alt 0199
ç = Alt 0231
Sitten vieöä euroimerkkejä rivi €€€€€€
tesi - Takametsien Mies
Takametsien Mies kirjoitti:
Kiitos vihjeestä
Muutin selurin asetuksista sen encodingin
Testirivi:
Š = Alt 0138
š = Alt 0154
Ž = Alt 0142
ž = Alt 0158
Ü = Alt 0220
ü = Alt 0252
Æ = Alt 0198
æ = Alt 0230
Ø = Alt 0216
ø = Alt 0248
Ë = Alt 0203
ë = Alt 0235
Ç = Alt 0199
ç = Alt 0231
Sitten vieöä euroimerkkejä rivi €€€€€€
tesiMutta miten sitten korjaan sen vedä-ja-pudota ongelman? Kun ei onnistu, ei prkl niin millään, napsauttaa sanaa valintaan ja vetää se sitten hiirellä toiseen paikkaan, jos haluaa jossakin lomakkeessa tekstikentässä muokata tekstiään.
Kertokaa viisaat, jos osaatte!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861850
- 1121016
- 97912
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52684
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473