Onko oikein että 20v poika menee isovanhemmille valittamaan eytä hänen pitää , maksaa vuokraa kotiin? Hän käy töissä. Ja siinä kaikki, appi soitti ja haukkui meidät molemmat ja minua sanoi vetävänsä turpiin ja heittävänsä pihalle.He ovat sanoneet pojalle että ei tarvitse maksaa mitään. Aivan käsittämätöntä. Eikä tämä ollut ensimmäinen kerta kun poika mainitsee vuokrasta.Pojan mielestä se on vaan niin väärin maksaa kotiin.Ja eikö kotona saa asua ilmaiseksi hän sanoo.
Vuokranmaksusta
väärtrpäin
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ole kunnon vanhempi ja järjestä lapselle oma koti, josta hän maksaa vuokran, minusta sinun ei pidä saada vuokraa lapseltasi. Toki ymmärrän jonkinlaisen ruokarahan maksamisen, mutta en minkäänlaista hanketoimintaa lapsen rahoista, mitä vuokralaisen pitäminen on.
Joten pojalle oma kämppä, maksakoon vuokran muille, mutta ei omille vanhemmilleen.
Muuten jäisikö vuokra perinnönjaossa pojalle jaettavaksi vai käytätkö vielä omiin riemuihin rahan.
Paras olisi nyt eri osoitteet, poika tarvitsee ottaa vastuun elämästään ja nähdä, että raha ei kasva puussa ja mitä kaikkea elämiseen tarvitaan, voit tukea häntä ajattelussa.
20v ei ole enään mikään lapsi vaan aikuinen ihminen.