Utopia

Onko Utopia esitys vai kritiikki täydellisestä yhteiskunnasta?
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

dystopia on joko esitys huonosta tai paljastaa utopialta vaikuttavan huonoksi.

Äänestä

Tarkootaksää Mooren Utopiaa vai utopioita noin yleensä?

Äänestä
  • Mooren Utopiaa

    Äänestä

  • Gini kirjoitti:

    Mooren Utopiaa

    Eikös kaikki utopiat saata olla sekä ihanteen kuvittelua että olevan kritiikkiä. Verhottuun muotoon puettuna, toki. Takavuosina kirjailijan pää saatto olla melko löysässä jos erehty hallitsijaa tai järjestelmää liian suoraa arvioimaan kehnonpuoleiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gini kirjoitti:

Onko Utopia esitys vai kritiikki täydellisestä yhteiskunnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu