Suomi, futiksen ikuinen kääpiövaltio

Potkupallo

Sitä ihmettä ei voi tapahtua, että suomen potkupallolla pääsisi ikinään arvokisoihin tai karsinnat täytyy lopettaa. Jos suomi pelaa parhaimmalla tasolla, jää kisat haaveeksi koska suomi ei osaa voittaa/pelata johtoasemassa jne. tai sitten suomi pelaa umpisurkeaa peliä niinkuin nyt meneillään olevissa kisoissa, 1 maali neljään viimeiseen peliin. Aloin katsomaan tätä P-Irlanti-Suomi peliä, 25minuutin kohdalla jälleen nukahdin ja kun heräsin oli tilanne 2-0. Kertaakaan en ole nukahtanut kun olen kansainvälistä futista seurannut, tai no kerran on ollut lähellä kun potkittiin 120min nolla-nollaa jossain afrikan mestaruusturnauksessa.

Lopetetaan suomesta tuo potkupallo ja keskitytään jääkiekkoon, sitä me sentään osaamme pelata myös voittavasti.

11

1003

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Potkukiekko

      Suomi pärjää lätkässä koska lätkää pelataan tosissaan vain muutamassa maassa.

      Ja mitä tulee noihin Suomen lätkävoittoihin, voin kertoa sinulle että Suomi on pelannut noin kymmenessä arvokisafinaalissa ja ottanut vain kaksi voittoa, mikä kertonee siitä että lätkässäkään suomalaiset eivät osaa voittaa. Pupu menee tosi usein pöksyyn ratkaisevalla hetkellä. Suomipelaaja on valmis nuolemaan ruotsalaisen tai kanadalaisen karvaista ahteria.

      Samasta puusta on veistetty suomalaiset potkupalloilijat ja jääkiekkoilijat, vaikka näitä lajeja on muutoin vaikea vertailla keskenään.

    • moisanderiiiik

      Hyvä ettei pääsekään. Jos ranking jossain sijan 80 pinnassa..
      Silmät saisi päästä hävetä kun vastaan tulisi brassit, ym huippumaat kun meikäläiset hädin tuskin pärjää jollekin Färsaarille. Suomen karsinta loppui kahteen ensimmäiseen peliin, kun kotona ei osattu ottaa voittoja. Näissä skaboissa kotipelit on voitettava ja vieraspeleistä napsittava lisäpisteitä. Loppupeleissä kenties otetaan Färsaarilta 3 points tai voi olla tasurikin. Naurattaa. Katsokaa Islantia, P-Irlantia...

      Suomelle uusi valmentaja ulkomailta, pukki pellolle, sadik kehiin, uusi pelisysteemi,

    • Kiekkopotku

      Suomessa ei oikein ole joukkueurheilukulttuuria, toisin kuin esim. Ruotsissa. Suomalaisen jääkiekon pikku menestys perustuu siihen, että lätkä jyrää Suomessa massoilla kuten Neuvostoliitto toisessa maailmansodassa. Jos on miljoona harrastajaa, löytyy väkisinkin kohtalainen joukkue (joka sekin voi munata johtonsa tiukassa paikassa).

    • Anonyymi

      Potkupalloooooo! Lätkä JYRÄÄÄÄÄ!!!!! Pari matsia potkupallokisoja katsonut ja aivan helvetin tylsää menoa! Eilisessä iltamatsissa oli mm. kohta, jossa ei tullut laukaustakaan maalia kohti ja nysvättiin keskialueella 15 minuuttia edestakaisin.

      Ketään ei kiinnosta syöttöketjut alaspäin tai poikittain, teidän pitää hyökätä!! Ja silloinkin potkupallo on parhaimmillaan vain ok-tasoa.

      Se ei tee lajista huonompaa jos se vaatii tietyt varusteet ja olosuhteet, että sitä voi pelata. Potkupallopaskaa voi pelata vain kahden kiven muodostamalla maalilla ja millä tahansa tarpeeksi kevyellä, joka pyörii eteenpäin ja voi nousta ilmaan.

      Potkupallo, potkupallo, potkupallooooo!!!!

      • Anonyymi

        Kirjoituksesi paljastaa vain sen, ettet ymmärrä jalkapallosta yhtään mitään. Potkaisit pallon omaan maaliin. Sen verran typerä oli kirjoituksesi. Jalkapallo on peli, jossa tapahtuu valtavasti asioita pelin sisällä. On nautinto huomata niitä. Esimerkiksi peli, joka päättyy 0 - 0, voi olla todella jännittävä. Peli vaatii valtavasti ajatustyötä: miten valmistat pelaajat henkisesti ja fyysisesti peliin, miten pystyt löytämään vastustajan pelistä heikkoja kohtia, miten pelaat pakollisena/pallottomana, yksi vastaan yksi pelaaminen. Kaikki se mikä tekee jalkapallosta vihreän veran shakkia. Valmentajat ovat shakin pelaajia, jotka pelaavat elävillä nappluloilla.

        Jalkapalloilijalta vaaditaan paljon enemmän fyysisiä ominaisuuksia kuin jääkiekkoilijalta. Jalkapalloilijat juoksevat cooperissa 3800 metriä, kukaan jääkiekkoilija ei taida päästä edes 3000 metriin. Lisäksi jalkapalloilijan pitää olla erittäin nopea: maraton juoksijan kestävyys -pikajuoksija nopeus. Peliväline on vaikeammin kesytettävä, pelaajan pitää olla jonglööri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoituksesi paljastaa vain sen, ettet ymmärrä jalkapallosta yhtään mitään. Potkaisit pallon omaan maaliin. Sen verran typerä oli kirjoituksesi. Jalkapallo on peli, jossa tapahtuu valtavasti asioita pelin sisällä. On nautinto huomata niitä. Esimerkiksi peli, joka päättyy 0 - 0, voi olla todella jännittävä. Peli vaatii valtavasti ajatustyötä: miten valmistat pelaajat henkisesti ja fyysisesti peliin, miten pystyt löytämään vastustajan pelistä heikkoja kohtia, miten pelaat pakollisena/pallottomana, yksi vastaan yksi pelaaminen. Kaikki se mikä tekee jalkapallosta vihreän veran shakkia. Valmentajat ovat shakin pelaajia, jotka pelaavat elävillä nappluloilla.

        Jalkapalloilijalta vaaditaan paljon enemmän fyysisiä ominaisuuksia kuin jääkiekkoilijalta. Jalkapalloilijat juoksevat cooperissa 3800 metriä, kukaan jääkiekkoilija ei taida päästä edes 3000 metriin. Lisäksi jalkapalloilijan pitää olla erittäin nopea: maraton juoksijan kestävyys -pikajuoksija nopeus. Peliväline on vaikeammin kesytettävä, pelaajan pitää olla jonglööri.

        maratonjuoksijan*, pikajuoksijan*


    • Anonyymi

      No onhan toi ihan surkee jengi josta turhaan vouhotetaan.

    • Anonyymi

      Kyllä Suomi on pärjännyt jääkiekossa hyvin. Suomen jalkapallo on lähinnä vitsi. Mitä tulee arvokisavoittoihin, niin jääkiekossa Suomi on ollut useasti mitaleilla. Jalkapallon EM-kisoista Suomi lähti ensimmäisenä kotiin, että se siitä Suomen jalkapallon kansainvälises menestyksestä.

    • Anonyymi

      Ei tänäänkään näkynyt Onni Valakaria kentällä,raivostuttavaa,Kanervan ote on lipsumassa hiljalleen

    • Anonyymi

      Ensimmäiseksi pitäis pistää toi Kanerva pihalle. Se on ihan surkee vilkku jonka taktiikalla ei kyllä mihinkään pääse.

    • Anonyymi

      Ja maaliin tradeski reikäjuustoa aamiaispöytään,heh hee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1355
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1229
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      69
      1182
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      239
      1133
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1016
    6. 63
      901
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      33
      658
    10. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      617
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe