YouTube ei tue vanhempia laitteita

Youtubea_käyttävä

Tämä ilmoitus tulee Samsungin muutaman vuoden ikälsestä Blu-ray-soittimesta/tallentavasta digiboksista
"Youtube-sovellus ei ole enää käytettävissä maaliskuun 2015 jälkeen, sillä YouTube ei enää tue sitä."

Mitähän se tuki maksaa laitevalmistajille? Voisi sivullinen ajatella, että eikö vanhempien laitteiden tuki olisi helppo jättää, kun se kerran on jo tehty niille...

Onneksi tv:ni tukee (ainakin vielä tämän vuoden) ja käyttöliittymäkin on siinä parempi, joten ei vielä hätää. Mutta purnaan silti vaikka en käyttänytkään Samsungia. :)

3

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksu_Youtube_sisällöstä

      Lisätietoja löytyy youtube.com/devicesupport josta seuraava lainaus:

      Joidenkin vanhojen YouTube-sovellusten tuki päättyy huhtikuussa 2015
      Laitteet, joita muutos koskee: tietyt vuonna 2012 ja sitä ennen valmistetut laitteet, mukaan lukien Sonyn televisiot ja Blu-ray Disc -soittimet, Panasonicin televisiot ja Blu-ray Disc -soittimet sekä Google TV:tä käyttävät laitteet.
      Tiettyjen vuonna 2012 tai aiemmin valmistettujen YouTube-sovellusten tuki päättyy 20.4.2015, kun päivitämme näiden sovellusten käyttämän tietosovellusliittymän.

      Oma Sonyn BD-soitin ilmoittaa, että vanhempi Youtube-sovellutus poistuu 20/4/2015 mutta menuun on tullut uusi Youtube -ikoni. Saa nähdä, toimiiko se edelleen. Samoin Sony tv:ni Youtube on päivittänyt sisältöään ja se varmaan toimii jatkossakin.

      Taustalla lienee se, että Youtuben palveluja muutetaan osittain maksulliseksi, jolloin sisältöä voi katsoa ilman mainoksia. https://support.google.com/youtube/answer/3005048?hl=fi

    • siirto

      Niinpä näyttää poistuneen. Logo siellä on mutta mitään ei tapahdu vaikka sitä painaa. Saatan hankkia tabletin ja siirrän siitä kuvan televisioon. Tuolla laitteella sen pitäisi onnistua
      https://www.youtube.com/watch?v=fh8Y8uvRCbk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3694
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2038
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      92
      1584
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1080
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      87
      814
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe