Simulentäjänä kiinnostaa laskeutumiskarttojen merkinnät. Tarkoittaako ILS kartassa mainittu OCA alinta korkeutta mihinkä saa laskeutua vielä ilman että näkee kentän tai valot ? Vai mistä korkeudesta ylösveto on suoritettava ?
karttamerkinnät
4
83
Vastaukset
OCA on Obstacle Clearance Altitude eli ns. estevarakorkeus (jalkaa merenpinnasta), OCH vastaavasti "Height" eli jalkaa maanpinnasta.
ILS-lähestymiset jaetaan karkeasti kolmeen kategoriaan. I, II ja III
CAT I -lähestymisessä alin mahdollinen ratkaisukorkeus DH, Decision Height, (ylösvetopäätöksen korkeus) on 200 FT kentän pinnasta. Tällaisessa tapauksessa OCH saattaa olla vähemmän kuin 200 FT mutta koneella ei saada laskeutua alle 200 FT.
CAT II-lähestyminen samoin kuin CAT III edellyttävät aina 2 hengen ohjaamomiehitystä sekä erityistä koulutusta samoin kuin lentokoneen ja elentoyhtiön hyväksymistä ko. mentelmien käyttämiseen. Vastaavasti DH voi olla tällöin 100 ft tai 0 ft.
Suosittelen ensi alkuun tutustumaan ilmailumääräykseen
http://www.trafi.fi/filebank/a/1320403368/a42ca7dbd1bfb3c874148be9e1e99d5f/890-opm1_05.pdf
jota sovelletaan erityisesti harraste- ja yleisilmailuun.- alkuperäinen
Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta. Pitää yrittää oikein ajatuksella tuonnempana yrittää lukea tuo ilmailumääräys, jospa sen täysin tajuaisi :). Onko esim. Mikkelissä tuo ylösvetopäätöksen korkeus 289 ft (kartassa OCH on tuo) ? Elikkä jos pilvet on 200 ft niin laskeutuminen sinne ei ole mahdollista. Sori vaan näitä tyhmiä kysymyksiä.
- Peter__T
alkuperäinen kirjoitti:
Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta. Pitää yrittää oikein ajatuksella tuonnempana yrittää lukea tuo ilmailumääräys, jospa sen täysin tajuaisi :). Onko esim. Mikkelissä tuo ylösvetopäätöksen korkeus 289 ft (kartassa OCH on tuo) ? Elikkä jos pilvet on 200 ft niin laskeutuminen sinne ei ole mahdollista. Sori vaan näitä tyhmiä kysymyksiä.
Mikkelissä on hitaimman nopeusluokan (A) koneille CAT I. DH tuo 289 ft maan pinnasta. Siellä lienee jokin paikalla en este, masto tms korkealle ulottuva asia joka ei ole sallinut "normaalia" estevarakorkeutta 200 ft.
Suurempien nopeusluokan koneilla DH on korkeammalla. Tämä siksi että vielä ylösvetopäätöksen tekemisen jälkeen kone jatkaa hetken vajoamista ennen kuin lentorata kääntyy nousuun. Siksi nopeammalla koneella ylösvetopäätös pitää tehdä hiukan korkeammalla.
- lke
Käypäs täällä kurkistamassa: http://www.fsnordic.net/
Saatat löytää erilaista simuilussa hyödyllistä neuvoa ja tietoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204375Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103204Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403097IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442407Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2301028Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893