Moottihäiriö valo

Opelisti

Morjensta. Ensimmäiseks autoks otin Astra G:n vm -98, 1.8 16v. Kuitenkin semmosta on tullu että rampilla moottoritielle kiihdyttäessä noin 80km/h vauhdissa syttyy moottorihäiriön merkkivalo. Tämän jälkeen auto tuntuu ikäänkuin "jämähtävän" satasen vauhtiin, ei juuri kiihdy vaikka kaasu pohjassa. Muuten auto tuntuu olevan normaali, vaikka valo palaakin. Kummallista on sitten se, että tätä ei tapahdu ihan joka päivä, välillä saa polkee kaasua rampilla mielin määrin ilman että valo syttyy palamaan ja näinä päivinä moottori tuntuu jotenkin ärhäkämmältä. Autoista en juuri tiedä, mutta olisiko antaa vinkkiä missä vika voisi olla? Itse ajattelin putsata kaasuläppäkotelon näin aluksi. Vikavalo ei myöskään koskaan ole syttynyt ajettaessa "pikkuteitä" alle 80 vauhdissa.

10

2109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obelix1.8

      Osta vaikka huuto.netistä obd vikakoodinlukija ja lue vikakoodit. Kirjoita sitten vikakoodi tänne tai opel clubb finlandin forumille niin rupeaa homma selviämään.
      Muutama vuosi uudemmassa astrassa vikakoodin saa myös vilkkukoodina kojetaulusta kun painaa kaasun ja jarrun yhtäaikaa pohjaan. Tuon ikäisessä vilkkukoodin lukemiseen ilman obd lukijaa voi onnistua kun osaa yhdistää oikeat pinnit obd liittimestä ( 5 ja 6) hyppyjohdolla. HUOM hyppyjohtoluku omalla vastuulla !

      ks http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm

    • vikakoodinlukua

      Ettei olis ilmamäärämittari sökö tai suttuinen?

    • aloituspostaaja

      Voiskohan olla bensansaannissa joku häiriö ku polkee sitä kaasua reilummin? ei ainakaa vielä kerkee vikakoodeja hakemaan ku ei oo laitettakaa viel.

    • aktiivihiilisuodin

      Mites bensatankin huohotus järjestelmä? Onko säiliö vielä kuosissa, huom! katso auton alle!

    • opelisti

      etäkonsultoin autoalalla olevaa kaveria ni ehdotti myös lambdaa. Pääsiäisen jälkee vois yrittää kävästä luetuttamassa vikakoodit..

    • opelistiedelleen

      Noniin nostetaanpa kissa pöydälle vielä kerran jos joku vielä lukee tätäkii topiccia. Vikakoodihan on P0130 happitunnistimen virtapiirin korkea jännite (lohko 1 tunnistin 1). saa suomentaa...

      • p0130

        Tuo koodi kertoo lambda-anturin piirin häiriöstä ja koodin tarkenne viittaa nimenomaan vialliseen anturiin.


      • lkjdalkslkj

        Kannattaa obd testerillä (tai oskilloskoopilla) katsoa minkälaista jännitekäyrää lambda antaa signaalijohdosta. Jännitteen pitäisi vaihdella lämpimällä moottorilla kokoajan osapuilleen 0,1 - 0,9V välillä. Alle 0,4V kertoo laihasta seoksesta ja yli 0,6V rikkaasta. Jos tulee yli yhden voltin jännitettä niin todennäköisesti jostain johdon eriste hankautunut puhki viereisen johdon kanssa.
        Helpoin kokeilu on vaihtaa uusi lambda jolla vika todennäköisesti korjaantuu. Vika voi johtua myös vaikka vuotavasta suuttimesta, ilmavuodoista, väärästä polttoaineen paineesta ym.. Ainakin silloin jos lambda onkin ehjä ja vaan mittaa epäsopivia arvoja.


      • gftftju
        lkjdalkslkj kirjoitti:

        Kannattaa obd testerillä (tai oskilloskoopilla) katsoa minkälaista jännitekäyrää lambda antaa signaalijohdosta. Jännitteen pitäisi vaihdella lämpimällä moottorilla kokoajan osapuilleen 0,1 - 0,9V välillä. Alle 0,4V kertoo laihasta seoksesta ja yli 0,6V rikkaasta. Jos tulee yli yhden voltin jännitettä niin todennäköisesti jostain johdon eriste hankautunut puhki viereisen johdon kanssa.
        Helpoin kokeilu on vaihtaa uusi lambda jolla vika todennäköisesti korjaantuu. Vika voi johtua myös vaikka vuotavasta suuttimesta, ilmavuodoista, väärästä polttoaineen paineesta ym.. Ainakin silloin jos lambda onkin ehjä ja vaan mittaa epäsopivia arvoja.

        huomenna ois tarkotus ilmamäärämittari putsailla ainaski ja maanantaina on sovittu että vien auton takas ja aletaa miettii sitä lambdan korjausta. Tuohan on tosiaan lambdan vikakoodi mutta sanoivat siellä että on kokemusta siitä että ei välttämättä itse lambdan uusiminen ratkaise ongelmaa. jännää sinänsä että tuon vikakoodin luvun jälkeen poljin autoa kiihdyttäessä minkä moottorista pääs eikä lykännykään valoo..


    • Ar-Chi

      Vanha ketju mutta jos joku hyötyisi. Omassa -99 Astrassa oli sama vika ja alipaine letkussa 3-4mm halkasijaltaan oli reikä. Kun paine kasvoi alkoi reiästä vuotaa ilmaa ja heitti moottorin vikatilaan jossa ei nosta nopeutta 80-100yli. Pikakorjaus jeesus teipillä ja kunnon korjaus vaihtamalla letku. Jos haluaa testat niin alipaine mittarilla voi yrittää ettiä viallista letkua tai sitten ihan vain silmämääräisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      61
      873
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe