Oon ihan hajalla siitä. Tää tyttö on mulle tärkein ihminen mun elämässä enkä voi kuvitella elämää ilman sitä. Oon niin kiitollinen et se yritys epäonnistu ja se elvytettii. Oon yrittäny tukee sitä ja puhuu järkee itsemurhan turhuudesta mut silti se meni yrittää sitä. En vaa tiiä miten voin auttaa sitä enempää ja pelkään et se yrittää sitä uudestaa.
Vastaukset 5
- todella3
No jos oot tosiaan hänen kaveri, niin kait sä "auttaisit", kaverias, ettei jäis enää yritykseksi?
Läheisin ihmisen itsemurha tai sen yritys on aina järkytys myös läheisille. Herää kysymyksiä Miksi? Mitä olisin voinut tehdä? Teinkö minä jotain väärin? Vaikeita kysymyksiä, joihin ei välttämättä saa vastauksia. Ystäväsi saa nyt varmasti tarvitsemaansa apua terveydenhuollon kautta. Toki sinä ystävänä haluat auttaa ja olla hänen tukenaan. Koska olet itsekin järkyttynyt, olisi hyvä, jos pääsisit itse asiasta puhumaan. Esim. koulupsykologi, terveydenhoitaja, joku läheinen aikuinen. On hyvä puhua itseä ahdistavista asioista, eikä hautoa niitä sisällään.
Kirjoitat, että olet yrittänyt puhua hänelle itsemurhan turhuudesta. Olette siis keskustelleet tästä aiemmin? Mikäli tällaisia tilanteita tulee vielä, pitää sinun ilmoittaa näistä aikeista vaikkapa hänen vanhemmilleen. Vaikka haluaisit olla ystävällesi lojaali, täytyy tällaisista ajatuksista kertoa, ettei tilanne pääse huonontumaan.
Joskus on vaikea löytää sanoja, miten auttaa ystävää. Silloin voi olla helpompi kulkea vain rinnalla ja näyttää, että olet lähellä. Sinä et voi olla hänen hoitajansa, se on ammattilaisten tehtävä. Sinä olet hyvä ystävä, koska haluat tukea ja auttaa vaikeassa elämänvaiheessa. Joku toinen olisi juossut mahdollisesti karkuun. Sinulle on hyvä sydän.
terveisin Jyväskylän nettisaapas- foley
Olet varmasti järkyttynyt mut et voi ystäväsi puolesta hänen taakkoja kantaa, riittää että olet tukena ja vierellä.Ystäväsi tarvii ammattiapua ja perheen tuen myös.Tuntuu niin väärältä kun jotkut haluaa päättää päivänsä ja joku sairastuu vakavasti ja haluis elää mut ei oo enää aikaa kokea mitä elämä tuo niin se on surullista.Älkää ny hyvät ihmiset harkikko itsaria,puhukaa ja hakekaa apua,elämäs on niin paljo annettavaa ja koettavaa.
- eiovia
Juu, vaikka kuinka haluaisit olla lojaali ystävällesi, niin aikuiselle/ammattilaiselle pitää kertoa hänen mahdollisista itsemurhasuunnitelmistaan.
Ja sinun jaksamistasi ajatellen; melkeinpä jokaiselta paikkakunnalta löytyy tukiryhmiä masentuneiden läheisille. Sieltä saa vertaustukea ja autetaan ymmärtämään, miksi masentunut käyttäytyy miten käyttäytyy. Tai sitten voit mennä puhumaan vaikka koulukuraattorille/-psykologille tai vastaavalle.
Voimia! - nytonnellinenaikuinen
Kattokaa yhdessä huomenna uskotv.fi suoria lähetyksiä. Joskus masentuneita ei auta kuin usko. Joskus lääkitys ja terapia.Joskus kaikki yhdessä, näin kävi mulle ja monelle tuntemalleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656