CITES I/A lajit

punavihreä_lintu

Hei! Omistan papukaijan joka tuli minulle, kun tuttavani lopetetti eläinkaupan jossa lintu oli ollut maskottina. Kuulin kuitenkin vastikään että se on I/A-liitteen laji, ja minulle sanottiin että sillä pitäisi olla EU/CITES-todistus sekä alkuperätodistus. EU-todistus oli ainoa jonka linnun mukana sain, eli alkuperätodistus puuttuu.
Kysymykseni on, onko lintuni laillinen? Vai pitäisikö se lain mukaan lopettaa? Entä pystynkö myymään sitä koskaan eteenpäin jos en voikaan sitä pitää?

Eviran sivuilla lukee näin:
"Kun EU-todistusta haetaan, on hakemuksen mukana toimitettava laillisen hankinnan ja alkuperän todistava asiakirja tai on annettava muu selvitys, josta ilmenee eläimen, kasvin tai siitä valmistetun tuotteen laillinen alkuperä."

Ymmärtäisin asian niin, että saadakseen EU-todistuksen on hakijan eli linnun kasvattajan täytynyt todistaa linnun olleen laillinen, jolloin alkuperätodistusta ei välttämättä tarvitse. Vai olenko väärässä?

2

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Hei!
      Mielenkiintoinen kysymys! CITES lajien kanssa ollaan yleensä hyvin tarkkoja kaikista siihen kuuluvista todistuksista.
      Sinun kannattaa rekisteröityä lemmikkilintuyhdistyksen foorumille ja kysyä asiaa sieltä. He tietävät CITES asioista tarkemmin ja joku osaa varasti vastata sinulle tyhjentävästi. Rekisteröityminen ja viestittely foorumilla on täysin ilmaista eikä vaadi mitään.
      http://forum.kaijuli.fi/

    • kaijakaija

      Eikös tuota alkuperäasiaa kannattaisi ihan alkuun kysyä siltä entiseltä omistajalta.
      Saattaa papukaijan paperit olla ihan olemassa, mutta kaupan lopettamisen häslingissä hukassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      171
      1111
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      472
    Aihe