Työpöytä on gnome classic, kun tuonne oikeaan yläkulmaan tulee ilmoitus "tärkeitä ohjelmistopäivityksiä saatavilla" ja sitten klikkaa sitä, asenna ne. Niin se asentaa ne aivan oikein. Sitten sen sijaan että se ilmoittaisi, että järjestelmäsi on ajantasalla, se jää ainakin melko pitkäksi aikaa ilmoitukseen "Etsitään päivityksiä..." edelleen ja enpä ole viitsinyt sitä odotella, vaan klikannut lopeta, kun se tuntuu kestävän pitkään. Voi olla, että joskus se on ihan homman tehnyt kuten olettaisi, kysehän on tällaisesta stylistiasiasta. Joskus oon vaan vielä tarkistanut terminaalin apt-get kautta, että järjestelmä on tosiaan ajan tasalla, ettei siellä ole mitään uusia päivityksiä, joita turhaan etsiä. Ja joskus siellä taas muistaakseni on ollut ohjelmistopäivityksiä, jotka ilmeisesti ei liity tietoturvaan.
Onko tämä sitten vain gnome classic homma, vai onko muilla tuossa ilmoituspäivityksessä ollut samaa? Voihan olla, että se aikansa etsittyään antaa ilmoituksen, muttei vaan ole jaksanut odotella, kun ne mitä se alun perin antoi on asennettu jo. No ei tämä ole mikään tärkeä, mutta tuli vaan nyt tännekin laitettua.
Ohjelmistopäivitysilmoituksesta wheezy
5
72
Vastaukset
- ihateubuntu
Aika usein tulee päivitykset asennettua Synaptic:n kautta,
näkeepähän mitä on asentamassa ennenkuin asentaa. - vka
Debianin päivitystyökalu on ollut pienten ongelmien vaivaama jo Squeezesta lähtien ja Jessiessäkin sama jatkuu. Onneksi päivitys päätteellä ja myös Synapticilla toimii nopeasti ja ongelmitta.
Ei ole tullut selvitettyä, liittyykö tuo jotenkin gnome-classiciin.- debianisti
Meikä on aina tehnyt päivitykset päätteellä, kun se on pomminvarma toimimaan. Jos tarvitaan jotain uuttaa tai lisää niin synaptic on se työkalu jolla ne tehdään.
- ei_aprillia
Lienee desktop-ongelma?
Päätellen siitä, että ongelmia ei ole ollut
päivityksissä kun käytössä KDE:n kraahvinen kilkutin
(josta kokemusta tosin vain parin vuoden ajalta)
apper (KDE package management tool using PackageKit)
Päivitys päätteen kautta ollut pomminvarmaa
jo vuodesta "kivi ja keppi" ja litania ollu aina sama:
apt-get update && apt-get -f install && apt-get dist-upgrade
Jos tuo ei toimaa niin sitten kyseessä on jakelun pävitysongelma.
Debian on syyllistynyt tuollaiseen tasan yhden (1) kerran runsaan
10 vuoden aikana... - jessirules
Koska linuxissa mahdollista säätää käyttis moderniksi ja tehokkaaksi, niin wheezy kannattaa vaihtaa Jessieen ja gnome xfce:hen. 28MB mini.iso tiedosto on oiva asennuksen lähtökohta, poista asennuksessa valinta Network Update ja valitse ikkunointisysteemiksi nopea ja mukava Xfce. Sen jälkeen vastaat päivityksistä itse.
http://d-i.debian.org/daily-images/amd64/daily/netboot/
Kannattaa experimental repoista hakea Xfce 4.12 ja ottaa käyttöön whisker-menu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798