Ohjelmistopäivitysilmoituksesta wheezy

ttjkm

Työpöytä on gnome classic, kun tuonne oikeaan yläkulmaan tulee ilmoitus "tärkeitä ohjelmistopäivityksiä saatavilla" ja sitten klikkaa sitä, asenna ne. Niin se asentaa ne aivan oikein. Sitten sen sijaan että se ilmoittaisi, että järjestelmäsi on ajantasalla, se jää ainakin melko pitkäksi aikaa ilmoitukseen "Etsitään päivityksiä..." edelleen ja enpä ole viitsinyt sitä odotella, vaan klikannut lopeta, kun se tuntuu kestävän pitkään. Voi olla, että joskus se on ihan homman tehnyt kuten olettaisi, kysehän on tällaisesta stylistiasiasta. Joskus oon vaan vielä tarkistanut terminaalin apt-get kautta, että järjestelmä on tosiaan ajan tasalla, ettei siellä ole mitään uusia päivityksiä, joita turhaan etsiä. Ja joskus siellä taas muistaakseni on ollut ohjelmistopäivityksiä, jotka ilmeisesti ei liity tietoturvaan.
Onko tämä sitten vain gnome classic homma, vai onko muilla tuossa ilmoituspäivityksessä ollut samaa? Voihan olla, että se aikansa etsittyään antaa ilmoituksen, muttei vaan ole jaksanut odotella, kun ne mitä se alun perin antoi on asennettu jo. No ei tämä ole mikään tärkeä, mutta tuli vaan nyt tännekin laitettua.

5

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihateubuntu

      Aika usein tulee päivitykset asennettua Synaptic:n kautta,
      näkeepähän mitä on asentamassa ennenkuin asentaa.

    • vka

      Debianin päivitystyökalu on ollut pienten ongelmien vaivaama jo Squeezesta lähtien ja Jessiessäkin sama jatkuu. Onneksi päivitys päätteellä ja myös Synapticilla toimii nopeasti ja ongelmitta.
      Ei ole tullut selvitettyä, liittyykö tuo jotenkin gnome-classiciin.

      • debianisti

        Meikä on aina tehnyt päivitykset päätteellä, kun se on pomminvarma toimimaan. Jos tarvitaan jotain uuttaa tai lisää niin synaptic on se työkalu jolla ne tehdään.


    • ei_aprillia

      Lienee desktop-ongelma?
      Päätellen siitä, että ongelmia ei ole ollut
      päivityksissä kun käytössä KDE:n kraahvinen kilkutin
      (josta kokemusta tosin vain parin vuoden ajalta)

      apper (KDE package management tool using PackageKit)

      Päivitys päätteen kautta ollut pomminvarmaa
      jo vuodesta "kivi ja keppi" ja litania ollu aina sama:

      apt-get update && apt-get -f install && apt-get dist-upgrade

      Jos tuo ei toimaa niin sitten kyseessä on jakelun pävitysongelma.
      Debian on syyllistynyt tuollaiseen tasan yhden (1) kerran runsaan
      10 vuoden aikana...

    • jessirules

      Koska linuxissa mahdollista säätää käyttis moderniksi ja tehokkaaksi, niin wheezy kannattaa vaihtaa Jessieen ja gnome xfce:hen. 28MB mini.iso tiedosto on oiva asennuksen lähtökohta, poista asennuksessa valinta Network Update ja valitse ikkunointisysteemiksi nopea ja mukava Xfce. Sen jälkeen vastaat päivityksistä itse.

      http://d-i.debian.org/daily-images/amd64/daily/netboot/

      Kannattaa experimental repoista hakea Xfce 4.12 ja ottaa käyttöön whisker-menu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1540
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      981
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      103
      930
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe