Mhy metsäsertifiointi on perusteeton/laiton

Meitäpetetään

Naurettavaa metsien sertifiointi, se aikaansaa vain byrokratiaa, tarpeettomia kustannuksia ja paljon täysin tarpeetonta työtä.
Jos Suomen metsät eivät ole sertifiointikelpoisia niin ei sitten missään. Tuon varmasti tietää maamme puunjalostusteollisuus. Talousmetsistä onkin jo sertifioitu jo 95 % . Kuitenkin Mhy:t markkinoi pontevasti asia-alla ratsastaen. Sertifioinnit ja auditoinnit vaativat aina selvityksen. Liike-elämässä sertifointitilaisuudesssa on aina läsnä tuotteen omistaja ja/tai palvelun tuottaja. Kuvittelin metsäsertifioinnissakin, että se edellyttäisi metsätilan metsävarallisuuden määrän, metsänhoidon laadun sekä kestävän kehityksen monimuotoisuuden ym. arviointia. Mutta ei, Mhy jäsenyys ja jäsenmaksu riittävät ja metsä on sillä sertifioitu. Asiassa rikotaan ilmeisesti lakeja puhumattakaan hyvästä ja asiallisesta liiketoiminnasta. Ja ennen kaikkea on kyse Asiakkaiden harhaanjohtamista.
Suosittelen miettimään tai pidättäytymään Mhy jäsenyydestä. Jos metsä on kelvollinen se on kelvollinen ilman jäsenyyttä. Ei voi olla pelkkään jäsenyyteen perustuvaa laatua.
Kun MHy:n jäsenyyteen perustuva sertifiointi aikaan saa lisäarvoatuottamatonta riippuvuutta. Mhy, tällä tavalla Mhy saa jatkettua suojapaikka rooliaan. Heidän tulevaisuus on arvoitus. Näytöt nyt on tyydyätvää luokkaa.

17

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiyrittäjyyttä

      Tosiaan yritysmaailmaan tehtävillä seftifikaateista ja auditoinneista on aina hyvin tietoinen sertifioitava ja audiotoitava kohde ja yrityksen edustajat ovat niissä läsnä.

      Hyvä että selvisi tämäkin, että mhy sertifiointi on tuulesta temmattua.

    • pkmo

      Oman metsän saa mukaan ryhmäsertifiointiin myös ilman MHY:tä. Esim. Kestävän metsätalouden yhdistyksen kautta. http://www.kestavametsa.fi/

      • Pässiänarussa

        Nyt ollaan hakoteillä jos laatu jo on ja se pitää lunastaa lisäarvoatuottamattomalla jäsenmaksulla tai jäsenyydellä.
        Pitää keskustella asiasta sellaisen henkilön kanssa joka saa asiaan todellisen ja laadun.

        Täällä ei kukaan osaa sanoa kuinka metsä sertifioidaan, eli sitä lainkaan suoriteta.
        Hyvä että selvisi tämäkin asia.


    • olen-tyhmä-mies

      älä ny kyllä ne egyttissä kattoo seriffikaattia. tän puun kasvu alueella on liito oravia ja koppa kuoriaisia. se lisää sunkin motti hintaa tuntuvasti ja seuraavina vuosina ei varmaankaan tarvii metsä kauppoja miettiä. hieman kokemusta tuosta asiasta

    • Narutettuna

      Luonnon arvot ja monimuotoisuus on tosiasiassa tässä yhteydessä yksi keskeinen asia.

      Kuka valvoo sertifiointien asiallisen ja riittävän toteuttamisen?

      • ookko-pöljä

        tämä on käden ojennus viher piipertäjille kun omistaja itse teettää julkisen asikirjan.


      • Tarpeessontaa
        ookko-pöljä kirjoitti:

        tämä on käden ojennus viher piipertäjille kun omistaja itse teettää julkisen asikirjan.

        Nähtäis vaan tuo asikirja. Viherpiipertäjät saattaa laittaa MHy vielä ahtaalle.
        Paljonkohan tässä maassa on kaikkiaa vastaavia sertifikaatioita, jotka eivät perustu mihinkään tutkimukseen tai arviointiin.


      • Ei-Untuvikko

        Kyllä ne sertifioiniissa otetaan huomioon, tai kuuluisi ottaa. En ota kantaa siihen onko se hyvä vai huono asia.

        No aina omistaja ja yrittäjä vastaa sertifioinnin ja auditoinnin kustannuksista.

        Ettekö ymmärrä yrittäjyyttä?


    • minierkki
    • eimitenkään

      Joko Teidän Mhy on lähettänyt sertifikaatio todistuksen ja pöytäkirjan sertifioinnin suorituksesta? Sehän on käytännössä vain graafista eli painatustoimintaa ja tietysti rahastusta. Vai tietääkö joku miten asia on tilallanne toteutettu?

      • brauchensie

        jäkätijäkätijäkäti


    • Vessapaperiii

      Sertifikaatti on vessapaperin arvoista paperia, sillä ei käytännössä ole yhtään mitään merkitystä.

      • moko222

        Eipä näy vaikuttavan hintoihin mihinkään suuntaan oli minkänäköistä sertifiointia sitten tahansa. Minä en mokomiin hömpötyksiin lähde.


    • 85980338888

      Sertifiointi on metsän kohdalla pahinta ja vastenmielisintä viherpesua mitä kuvitella saattaa. Sertifioitu hakkuuaukio ei ole sen kummempi tapaus kuin sertifioimaton. Sertifiointi on yksi ilmentymä sairaasta jaksosta maailmanhistoriassa; läheistä sukua laadunhallinnalle, auditoinneille, tms. oman hännän nostelulle tilanteessa, jossa siihen ei ole mitään aihetta.

    • järkihoi

      Itse en ymmärrä ollenkaan kuka kumma haluaa oman metsänsä sertifioida (pefc, fsc). Esim. pefc-sertifiointi tuo metsänomistajalle hurjasti pelkkiä vaatimuksia ja metsänomistaja itse ei hyödy näistä rahallisesti pätkääkään, päinvastoin köyhtyy kun esim. taimikonhoitovelvoitteet kasvavat kasvavat järjettömiksi ilman mitään rahallista korvausta tai vastapalvelusta. Metsän- ja maanomistaja joutuu tässä täysin turhaan ylimääräisten vastuiden piiriin. Näistä ei vain puhuta silloin kun sopimusta ja liittymistä tyrkytetään. Esim. Pefc-sertifikaatissa maanomistaja sitoutuu noudattamaan kolmeakymmentäkahta(32) kohtaa jotka koskevat hänen maa-alueitaan ja puustoaan ym.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Minä en ole tuollaista prujua nähnytkään. Mhy:n vetäjä sanoi että menetät sertifioinninkin jos eroat yhdistyksestä. Vastasin että ei kiinnosta teidän sertifikaattinnekaan.


    • Molopää

      Täällä puhuu päät ja perseet metsien sertifioinneista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      58
      6612
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      346
      5690
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      171
      5325
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      143
      5084
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4340
    6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      46
      3025
    7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2836
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2627
    9. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2608
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      79
      2266
    Aihe