Vaihdoin elokuussa 2014 työpaikkaa ja ulosotto ei ole vieläkään käynyt palkan kimppuun. edellisestä työpaikasta ulosotto vei yli 2 vuoden ajan saatavia. mietinkin että syytetäänköhän minua kohta jostain koska en ole itse työtä ilmoittanut mutta pitäähän ulosottomiehenkin tehdä jotain palkkansa eteen vai?:)
7kk ilman ulosottoa
5
52
Vastaukset
Voi olla vitsit vähissä kun saavat tietää :)
- Eihätää
Ei sinulla ole mitään ilmoitusvelvollisuutta, Uo toimii kun asian huomaa eli toimittaa maksukiellon palkanmakjalle.
- zx11
Kuinka paljon aloittaja olisi lyhentänyt uo-velkaansa 7kk aikana?
- tyllerö87
Ap. Luultavasti 400-500e\kk olisi lyhennys. Ulosotossa on 26000e joten ei ne paljon lyhene jos lyhenevät ollenkaan sanoi kerran ulosottomies kun vanhasta palkasta veivät kuukausittain 200-300 (oli huonompi palkka). Mies joutui syksyllä kelan sairaspäivärahalle joten talouden tulot tippuivat joten olen ottanut kyllä ilomielin vastaan tämän ylimääräisen tulon ja perus elämiseen on tämä raha mennyt.
- äadksvu
Itselläni oli sama kokemus muutaman vuoden takaa. Ulosottomies oli käynyt kotonanikin toteamassa varattomuuteni. Minulla oli näitä työllistämistöitä 5 tuntia/päivässä, josta ei kertynyt ulosmitattavaa. Eräässä paikassa oli sairaslomaputki ja sain tehdä pidempää päivää ja sunnuntaitöitä eli palkka nousi selvästi yli uo kynnyksen. Perintää ei kuitenkan tapahtunut eikä myöskään jälkikäteen asiasta ole kuulunut.
Lakia en tunne, mutta en kokenut tehneeni mitään väärää. Velkani on nyt vanhentunut eli olen "kuivilla".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334668- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564