Minimilataus Saunalahden Latausliittymään

köyhäilijä

Saunalahden sivulla http://saunalahti.fi/puheliittymat/latausliittymat/ sanotaan
"Latausliittymissä voit ladata liittymällesi saldoa haluamasi määrän (vähintään 5 €/10 € latauspalvelusta riippuen). "

Tietääkö joku, missä latauspalvelussa voi ladata vain tuon 5 euroa? Ainakin niiden omassa palvelussa http://lataa.saunalahti.fi minimi on 10 e. Tilasin liittymäni viime vuoden puolella ja jopa kysyin silloin henkilökohtaisesti asiakaspalvelusta, ettei minimisummaa nosteta. Nyt ihmettelen, että taasko ne kusetti mua. Saunalahden nykymeiningin tuntien se minimi on kohta 20 euroo ja kaikkiin latausliittymiinkin tulee kolmen euron kuukausimaksu.

Kyse on koneliittymästä, jossa en tarvitse saldoa käytännössä ollenkaan. Summat voivat tuntua pieniltä, mutta kyse onkin pitkälti periaatteesta ja todellakin ihmettelen tavallisten GSM-liittymien hinnannousua. Pari vuotta sitten tavallisen laskutusliittymän kk-maksu oli 67 centtiä eli 16 e/2 vuotta. Jos minimilataus pysyy edes 10 eurossa, niin tulee vielä hieman halvemmaksi. Tosin tuotekaan ei ole laskutusliittymän tasoa rajoituksineen.

Täytyy samalla ihmetellä, etten ole mistään löytänyt liittymän vanhenemispäivää (2 vuotta avauksesta tai viimeisestä latauksesta). Ei luulisi olevan liian vaikeeta laittaa se oma.saunalahteen näkyviin. Puhelinkaan ei tietoja hae eikä http://prepaidinfo.saunalahti.fi toimi.

3

1204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei köyhäilijä,

      10 euron lataussumma on minimi mitä tuolla http://lataa.saunalahti.fi -sivustolla pystyy lataamaan. Pienempiä summia pystyy lataamaan esimerkiksi OmaSaunalahti-palvelun etusivun kautta kohdasta "Lataa saldoa". Minimisummaan tai liittymien kuukausimaksuihin ei ole lähitulevaisuudessa tulossa muutoksia. :)

      Edellisen latauksen voit tarkastaa OmaSaunalahti-palvelun kautta kohdasta "Saldo ja puheluerittely". Palvelu ei tosin näytä kuin kuusi kuukautta taaksepäin, joten valitettavasti pitkään käytössä poissa olleen liittymän osalta tuo tilanne on hieman haastellinen. Suosittelen laittamaan asiasta itselle esimerkiksi kalenteriin merkinnän. Laitan tuosta asiasta palautetta eteenpäin. :)

      Jussi / Palstatiimi
      http://elisa.fi/palsta

      • köyhäilijä

        Kiitos vastauksesta! Mulla ei näy OmaSaunalahti-palvelun etusivulla kohtaa "Lataa saldoa". Alaosassa näkyy taulukossa liittymän saldo ja sen alla linkki "Lataa", josta painamalla avautuu osoite lataa.saunalahti.fi.

        Kysyn siis uudelleen, että mistä löytyy se palvelu, jossa minimilataus on antamienne tietojen mukaisesti 5 euroa? Vai viitataanko tiedolla siihen, että liittymän tilatessa riittää 5 euron alkusaldo?


      • samaa_selvitellyt
        köyhäilijä kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mulla ei näy OmaSaunalahti-palvelun etusivulla kohtaa "Lataa saldoa". Alaosassa näkyy taulukossa liittymän saldo ja sen alla linkki "Lataa", josta painamalla avautuu osoite lataa.saunalahti.fi.

        Kysyn siis uudelleen, että mistä löytyy se palvelu, jossa minimilataus on antamienne tietojen mukaisesti 5 euroa? Vai viitataanko tiedolla siihen, että liittymän tilatessa riittää 5 euron alkusaldo?

        5 euron lataus riittää ainakin liittymätyypin vaihdon yhteydessä. Eli jos mainostus ei haittaa, niin voi vaihtaa sen 2 vuoden välein Norppa ja Norppa liittymien välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe