Minimilataus Saunalahden Latausliittymään

köyhäilijä

Saunalahden sivulla http://saunalahti.fi/puheliittymat/latausliittymat/ sanotaan
"Latausliittymissä voit ladata liittymällesi saldoa haluamasi määrän (vähintään 5 €/10 € latauspalvelusta riippuen). "

Tietääkö joku, missä latauspalvelussa voi ladata vain tuon 5 euroa? Ainakin niiden omassa palvelussa http://lataa.saunalahti.fi minimi on 10 e. Tilasin liittymäni viime vuoden puolella ja jopa kysyin silloin henkilökohtaisesti asiakaspalvelusta, ettei minimisummaa nosteta. Nyt ihmettelen, että taasko ne kusetti mua. Saunalahden nykymeiningin tuntien se minimi on kohta 20 euroo ja kaikkiin latausliittymiinkin tulee kolmen euron kuukausimaksu.

Kyse on koneliittymästä, jossa en tarvitse saldoa käytännössä ollenkaan. Summat voivat tuntua pieniltä, mutta kyse onkin pitkälti periaatteesta ja todellakin ihmettelen tavallisten GSM-liittymien hinnannousua. Pari vuotta sitten tavallisen laskutusliittymän kk-maksu oli 67 centtiä eli 16 e/2 vuotta. Jos minimilataus pysyy edes 10 eurossa, niin tulee vielä hieman halvemmaksi. Tosin tuotekaan ei ole laskutusliittymän tasoa rajoituksineen.

Täytyy samalla ihmetellä, etten ole mistään löytänyt liittymän vanhenemispäivää (2 vuotta avauksesta tai viimeisestä latauksesta). Ei luulisi olevan liian vaikeeta laittaa se oma.saunalahteen näkyviin. Puhelinkaan ei tietoja hae eikä http://prepaidinfo.saunalahti.fi toimi.

3

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei köyhäilijä,

      10 euron lataussumma on minimi mitä tuolla http://lataa.saunalahti.fi -sivustolla pystyy lataamaan. Pienempiä summia pystyy lataamaan esimerkiksi OmaSaunalahti-palvelun etusivun kautta kohdasta "Lataa saldoa". Minimisummaan tai liittymien kuukausimaksuihin ei ole lähitulevaisuudessa tulossa muutoksia. :)

      Edellisen latauksen voit tarkastaa OmaSaunalahti-palvelun kautta kohdasta "Saldo ja puheluerittely". Palvelu ei tosin näytä kuin kuusi kuukautta taaksepäin, joten valitettavasti pitkään käytössä poissa olleen liittymän osalta tuo tilanne on hieman haastellinen. Suosittelen laittamaan asiasta itselle esimerkiksi kalenteriin merkinnän. Laitan tuosta asiasta palautetta eteenpäin. :)

      Jussi / Palstatiimi
      http://elisa.fi/palsta

      • köyhäilijä

        Kiitos vastauksesta! Mulla ei näy OmaSaunalahti-palvelun etusivulla kohtaa "Lataa saldoa". Alaosassa näkyy taulukossa liittymän saldo ja sen alla linkki "Lataa", josta painamalla avautuu osoite lataa.saunalahti.fi.

        Kysyn siis uudelleen, että mistä löytyy se palvelu, jossa minimilataus on antamienne tietojen mukaisesti 5 euroa? Vai viitataanko tiedolla siihen, että liittymän tilatessa riittää 5 euron alkusaldo?


      • samaa_selvitellyt
        köyhäilijä kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mulla ei näy OmaSaunalahti-palvelun etusivulla kohtaa "Lataa saldoa". Alaosassa näkyy taulukossa liittymän saldo ja sen alla linkki "Lataa", josta painamalla avautuu osoite lataa.saunalahti.fi.

        Kysyn siis uudelleen, että mistä löytyy se palvelu, jossa minimilataus on antamienne tietojen mukaisesti 5 euroa? Vai viitataanko tiedolla siihen, että liittymän tilatessa riittää 5 euron alkusaldo?

        5 euron lataus riittää ainakin liittymätyypin vaihdon yhteydessä. Eli jos mainostus ei haittaa, niin voi vaihtaa sen 2 vuoden välein Norppa ja Norppa liittymien välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      126
      5284
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      186
      4468
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4400
    4. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3680
    5. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      103
      3630
    6. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      33
      3389
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3359
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3307
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      46
      3261
    10. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      82
      3246
    Aihe