Veren Vangit

heebo

Mitäpä mieltä olette kyseisestä kirjasta?
Olisi kiva kuulla muidenkin näkemyksiä kirjan tapahtumista ja hahmoista ja keskustella niistä.
Ja mitäpä ajattelitte kyseisestä elokuvasta (kaikki elokuvan nähneet)?

Minusta kirja oli hyvä ja se oli jollain lailla erillainen. Aihe oli mielenkiintoinen ja tapahtumat kuvattu hienosti. Ja hahmot olivat aivan loistavia! Louis, Armand, Claudia ja Lestat ym.
Tosin kirjan loppu oli jotenkin eräänlainen, mitenköhän sitä pitäisi kuvata...
Se että Louis ja Armand eivät voineet elää yhdessä onnellisina pitkää elämäänsä oli surullista ja tippa nousi linssiin, kun Armand lähti... Ja kaikki sääli mitä Lestatia kohtaan lopuksi tunsi, kun enää ei edes vihannut häntä... Jos joku haluaa Lestatia puolustella olen kyllä valmis keskustelemaan siitäkin.

Mutta yleisesti kirja herätti monenlaisia tunteita ja oli kaikin puolin hyvä!

10

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomad999

      Siitä on jo aikaa kun kyseisen kirjan luin mutta muistelisin sen olleen mielestäni loistava ja taatusti erilainen kuin muut silloin lukemani kirjat.
      Elokuvaa metsästin myös aikoinaan innolla mutta se jäi jotenkin latteaksi kokemukseksi kirjaan verrattuna. Lisäksi näyttelijät olisivat saaneet olla tuntemattomia eivätkä "varastaa showta" itse juonelta.

      Kuten sanoit, kirja herätti tunteita ja eikös se ole useimmiten hyvän kirjan merkki? Mutta jokaiselle tietysti sallittakoon omat mielipiteensä...

      • heebo

        Elokuvan suhteen olen täysin samaa mieltä. Se oli lattea kokonaisuus ja kuvattu huonosti. Siinä ei ollut syvyyttä. Tosin sen puolustukseksi voi mainita Tom Cruisen hienon roolisuorituksen (ainakin minusta). En ole Cruisen fani, mutta hän osasi olla tarpeeksi inhottava Lestattina.


    • Aito-Helmi

      Hieno trilogia kaikkiaan. Tein sen virheen, että ostin kaikki osat suomeksi ja luinkin tietysti. Nyt olen lukenut paljonkin Anne Ricea alkuperäiskielellä ja huomaan, että jos kirjoitustyyli on Veren vangit -trilogiassa samankaltaista kuin muissa kirjoissaan, ei suomennos tee niille oikeutta.

      Siitä huolimatta, hyvä kirja ja hyvät jatkot. Suosittelen lämpimästi myös muita Anne Ricen vampyyriromaaneja (saatavina vain englanniksi)!

      • luunelonen

        mikä sen kirjailijan nimi on joka on kirjoittanut kirjat nimeltä veren vangit.?


      • Nynaeve
        luunelonen kirjoitti:

        mikä sen kirjailijan nimi on joka on kirjoittanut kirjat nimeltä veren vangit.?

        niinkuin tuolla jo yhdessä viestissä mainittiin.


      • Milla

        No tuota. Kaikki Anne Ricen vampyyrikirjat lukeneena minun on pakko kommentoida tuota trilogia väitettä. Kyse ei ole trilogiasta koska sarjaan kuuluu tällä hetkellä jo kymmenen kirjaa. Tottahan on että näistä on suomennettu vain kolme mutta silti.
        "Veren vangit" elokuvasta sen verran että mielestäni se on onnistunut kuvaamaan kirjan tunnelmaa. Elokuva on loistava ja kunnioittaa kirjaa toisin kun "Kadotettujen kuningatar" joka löyhösti perustuu sarjan kahteen seuraavaan osaan.
        Ja vielä Lestatin puolustukseksi: Veren vangit on kuvattu Louien näkökulmasta joka on katkera ja vihainen Lestatille. Kuitenkin edes Louie kuten ei kukaan muukaan joka Lestatin oppii tuntemaan ei voi olla rakastamatta tätä.


      • Outi

        Aito-Helmi: Et haluaisi myydä niitä? Ostaisin mielelläni, ainakin jos ovat hyvässä kunnossa. Olen lukenut Ricea sekä suomeksi että englanniksi, ja minusta taas Hanna Tarkan suomennos oli loistava. Kaipaisin kovasti kolmea ekaa osaa kronikoista (siis Veren vangit, Vampyyri Lestat, Kadotettujen kuningatar) suomeksi hyllyyni, englanniksi omistan ne jo.

        Jos voisit ajatella myyväsi kirjoja, laita meiliä [email protected]

        -Outi, Espoo


    • tanjuska007

      Minunkin mielestä kirja oli paljon parempi kuin elokuva.

    • vampire

      Mistä voisin ostaa kyseiset kirjat?

    • diuärrinmurrinnimime

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      6
      13474
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      137
      5402
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      198
      5059
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      65
      4127
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3531
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3038
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2763
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      34
      2452
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      274
      2048
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1521
    Aihe