Veren Vangit

heebo

Mitäpä mieltä olette kyseisestä kirjasta?
Olisi kiva kuulla muidenkin näkemyksiä kirjan tapahtumista ja hahmoista ja keskustella niistä.
Ja mitäpä ajattelitte kyseisestä elokuvasta (kaikki elokuvan nähneet)?

Minusta kirja oli hyvä ja se oli jollain lailla erillainen. Aihe oli mielenkiintoinen ja tapahtumat kuvattu hienosti. Ja hahmot olivat aivan loistavia! Louis, Armand, Claudia ja Lestat ym.
Tosin kirjan loppu oli jotenkin eräänlainen, mitenköhän sitä pitäisi kuvata...
Se että Louis ja Armand eivät voineet elää yhdessä onnellisina pitkää elämäänsä oli surullista ja tippa nousi linssiin, kun Armand lähti... Ja kaikki sääli mitä Lestatia kohtaan lopuksi tunsi, kun enää ei edes vihannut häntä... Jos joku haluaa Lestatia puolustella olen kyllä valmis keskustelemaan siitäkin.

Mutta yleisesti kirja herätti monenlaisia tunteita ja oli kaikin puolin hyvä!

10

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomad999

      Siitä on jo aikaa kun kyseisen kirjan luin mutta muistelisin sen olleen mielestäni loistava ja taatusti erilainen kuin muut silloin lukemani kirjat.
      Elokuvaa metsästin myös aikoinaan innolla mutta se jäi jotenkin latteaksi kokemukseksi kirjaan verrattuna. Lisäksi näyttelijät olisivat saaneet olla tuntemattomia eivätkä "varastaa showta" itse juonelta.

      Kuten sanoit, kirja herätti tunteita ja eikös se ole useimmiten hyvän kirjan merkki? Mutta jokaiselle tietysti sallittakoon omat mielipiteensä...

      • heebo

        Elokuvan suhteen olen täysin samaa mieltä. Se oli lattea kokonaisuus ja kuvattu huonosti. Siinä ei ollut syvyyttä. Tosin sen puolustukseksi voi mainita Tom Cruisen hienon roolisuorituksen (ainakin minusta). En ole Cruisen fani, mutta hän osasi olla tarpeeksi inhottava Lestattina.


    • Aito-Helmi

      Hieno trilogia kaikkiaan. Tein sen virheen, että ostin kaikki osat suomeksi ja luinkin tietysti. Nyt olen lukenut paljonkin Anne Ricea alkuperäiskielellä ja huomaan, että jos kirjoitustyyli on Veren vangit -trilogiassa samankaltaista kuin muissa kirjoissaan, ei suomennos tee niille oikeutta.

      Siitä huolimatta, hyvä kirja ja hyvät jatkot. Suosittelen lämpimästi myös muita Anne Ricen vampyyriromaaneja (saatavina vain englanniksi)!

      • luunelonen

        mikä sen kirjailijan nimi on joka on kirjoittanut kirjat nimeltä veren vangit.?


      • Nynaeve
        luunelonen kirjoitti:

        mikä sen kirjailijan nimi on joka on kirjoittanut kirjat nimeltä veren vangit.?

        niinkuin tuolla jo yhdessä viestissä mainittiin.


      • Milla

        No tuota. Kaikki Anne Ricen vampyyrikirjat lukeneena minun on pakko kommentoida tuota trilogia väitettä. Kyse ei ole trilogiasta koska sarjaan kuuluu tällä hetkellä jo kymmenen kirjaa. Tottahan on että näistä on suomennettu vain kolme mutta silti.
        "Veren vangit" elokuvasta sen verran että mielestäni se on onnistunut kuvaamaan kirjan tunnelmaa. Elokuva on loistava ja kunnioittaa kirjaa toisin kun "Kadotettujen kuningatar" joka löyhösti perustuu sarjan kahteen seuraavaan osaan.
        Ja vielä Lestatin puolustukseksi: Veren vangit on kuvattu Louien näkökulmasta joka on katkera ja vihainen Lestatille. Kuitenkin edes Louie kuten ei kukaan muukaan joka Lestatin oppii tuntemaan ei voi olla rakastamatta tätä.


      • Outi

        Aito-Helmi: Et haluaisi myydä niitä? Ostaisin mielelläni, ainakin jos ovat hyvässä kunnossa. Olen lukenut Ricea sekä suomeksi että englanniksi, ja minusta taas Hanna Tarkan suomennos oli loistava. Kaipaisin kovasti kolmea ekaa osaa kronikoista (siis Veren vangit, Vampyyri Lestat, Kadotettujen kuningatar) suomeksi hyllyyni, englanniksi omistan ne jo.

        Jos voisit ajatella myyväsi kirjoja, laita meiliä [email protected]

        -Outi, Espoo


    • tanjuska007

      Minunkin mielestä kirja oli paljon parempi kuin elokuva.

    • vampire

      Mistä voisin ostaa kyseiset kirjat?

    • diuärrinmurrinnimime

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4630
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2817
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1634
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1149
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1148
    Aihe