itsesyttymisilmiö - ei varmasti löydetä

missing

Kirjoitan tähän jutun joka ei varmaankaan auta kadonnutta kaipaavia omaisia - niin, tuskin mikään auttaa, kadonnut mikä kadonnut. Silti:

Luin netistä juttua jostain itsesyttymisilmiöstä (spontaneous combustion). Ennen kuin tämä tuomitaan heti huuhaaksi kehotan miettimään polttohautauksen uurnaa. Ei paljon jää. Kun vielä lisätään tuhkan hautaaminen mereen ja sanonta "kuin tuhka tuuleen" jää ihminen pysyvästi varsin hankalasti löytyväksi.

Näin riippumatta siitä onko em. ilmiötä edes olemassa. Jos ilmiön todentaminen vaatii tällaisen tapauksen löytämisen, ja edellä todettiin juuri se hankalaksi ollaan umpikujassa joka ei ratkea väittämällä huuhaaksi. Yhtä huuhaata on kiistää em.
logiikka, kun päinvastaista on yhtä hankala osoittaa. Katsos kun yhtä vähän (omaisten helpotukseksi) löytyy lopullisesti kadonneita joissa on bensiininjäämiä tms.

Itsesyttymisilmiö, ja kerrassaan poroksi palaminen riittävän kuumalla välttää myös abduktion tarjoamisen ja sillä omaisten surua rienaamisen. Tietenkin jos joku kaapataan (mihin tahansa) alukseen ei hän voi samaan aikaan jäädä toisaalle löydettäväksi.

Nyky-Suomessa alan enemmän ja enemmän tosin uskoa, että ihmiset haluavat yhä enemmän itse järjestää oman katoamisensa, joista osa ilmeisesti onnistuu.Voin ymmärtää asiaa niin ettei paeta edes välttämättä rikoksen seurauksia, ellei rikollista yhteiskuntaa.miä tms.

10

394

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäneeikielläö

      Nyt on vaalikevät, joten ei tuo ole kummoinen ilme.

    • Elsa-Pekka

      On kirjoitettu, että ilmiö liittyy runsaaseen alkoholijuomien nauttimiseen.

      • lusifer11

        Ei kai liity alkoholijuomien nauttimiseen, mutta joitain tapauksia on todennettu että saaneet alkunsa kun esim.ihmisen vaatteilla ollut jotakin alkoholipitoista nestettä, joka on alkuun palanut hiljaisella liekillä, mutta myöhemmin esim.yöllä sitten äkkiä alkanutkin roihuta. Näitä tapauksia on olemassa.
        Mutta EIVÄT liity käsittääkseni kadonneisiin, koska tapauksissa on aina jäänyt ihmisestä paljonkin jäänteitä, EI pelkää tuhkaa. Liekki ei siis nouse riittävän kovaan lämpötilaan, että ruumis tuhoutuisi kokonaan tuhkaksi. Lisäksi palohan jättää tapahtuessaan kuitenkin jälkiä, jotka on käytännössä aina helppoa havaita.


      • oudostipalaa

        Jäänyt vaikkapa pelkät jalkaterät, muu palanut tarkasti, ei oikein normaalisti selitettävissä. Rasva palaa melko hyvin ja jalkoterissä vähän rasvaa, silti aika mahdotonta että luutkin palaa ja ihmisessä on myös paljon nesteitä. Sammua voisi vaikka hapenpuutteeseen.


      • sopivatolosuhteet

        Vaatteet voi palaa kuumalla liekillä ja rasva syttyy 350 asteessa. Vesi koostuu hapesta ja typestä, höyrystyessään voivat kiihdyttää paloa. Melkoiset lieskat tlee kun kaataa vettä rasvapaloon, käytetään monissa moottoreissakin ja polttimissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=vBaOcP_JxxU


      • t6hrfgxc
        sopivatolosuhteet kirjoitti:

        Vaatteet voi palaa kuumalla liekillä ja rasva syttyy 350 asteessa. Vesi koostuu hapesta ja typestä, höyrystyessään voivat kiihdyttää paloa. Melkoiset lieskat tlee kun kaataa vettä rasvapaloon, käytetään monissa moottoreissakin ja polttimissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=vBaOcP_JxxU

        Selvitähän nyt vielä itsellesi se veden koostumus, ja mitä sille koostumukselle tapahtuu kun vesi höyrystyy. Samalla sinulle ehkä selviää miksi se rasvapalo roihahtaa kun siihen kaataa vettä.

        Lisäksi kannattaa vielä vähän perehtyä moottoreiden ja polttimien toimintaperiaatteisiin, ettet niihin kauheasti vettä mene kaatelemaan.


      • googletapaitse
        t6hrfgxc kirjoitti:

        Selvitähän nyt vielä itsellesi se veden koostumus, ja mitä sille koostumukselle tapahtuu kun vesi höyrystyy. Samalla sinulle ehkä selviää miksi se rasvapalo roihahtaa kun siihen kaataa vettä.

        Lisäksi kannattaa vielä vähän perehtyä moottoreiden ja polttimien toimintaperiaatteisiin, ettet niihin kauheasti vettä mene kaatelemaan.

        Taidat olla vähän yksnkertainen, siinähän se youtube-videossa kerrotaan miksi roiskahtaa ja noista muista voit hakea lisää tietoa jos kiinnostaa, on ihan seossuhteetkin kerrottu. Ihmisen palaminen vaatii normaalisti ulkopuolista polttoainetta, mutta pitkälle koulutettuna kemistinä varmaankin kerrot tarkemmin miten se tapahtuu ilman.


      • t6hrfgxc
        googletapaitse kirjoitti:

        Taidat olla vähän yksnkertainen, siinähän se youtube-videossa kerrotaan miksi roiskahtaa ja noista muista voit hakea lisää tietoa jos kiinnostaa, on ihan seossuhteetkin kerrottu. Ihmisen palaminen vaatii normaalisti ulkopuolista polttoainetta, mutta pitkälle koulutettuna kemistinä varmaankin kerrot tarkemmin miten se tapahtuu ilman.

        Ei, en minä rupea tekemään sinun puolestasi kotitehtäviäsi. Tee itse.

        Veden koostumuksella ei ole mitään tekemistä sen nestepaloa roiskuttavan (joo, tietyssä mielessä myös kiihdyttävän, joskin mekanismi on vähän erilainan kuin kuvittelet) vaikutuksen kanssa. Mikä tahansa palamaton neste, joka höyrystyy tarpeeksi alhaisessa lämpötilassa saa aikaan saman ilmiön.

        Ja edelleenkään yhdessäkään tavallisessa polttomoottorissa tai tai polttimossa ei käytetä mekanismia, jossa paloon lisätään vettä sen kiihdyttämiseksi.

        Ihmisen palaminen ei tarvitse ulkopuolista polttoainetta. Ihmisessä on palavaa materiaalia ihan tarpeeksi. Happea se toki tarvitsee, ja sitä saadaan ilmasta. Tarvittavan kuumuuden synnyttäminen palamisen alkamiseksi toki tavallisesti tarvitsee ulkopuolisen lämmönlähteen (tämä itsesyttyminen tosiaan on vähän kiistanalainen ilmiö, siksi sanon "tavallisesti").

        Palaahan siis vielä kotitehtäviesi pariin.


      • kutenarvelinkin

        Köykäistäpä oli tietosi. Onhan tuohon veden koostumukseen lipsahtanut typpi jostain, mutta kaikkihan sen tietää mistä koostuu.

        Veden käyttö polttomoottorissa on ikivanha juttu ja olen itsekin nähnyt, mutta esim jäätymisen takia hankala ja turhan kallis rakentaa normaalikäyttöön. Polttimissa käytetään huomattavasti enemmän, huomaisit jos hakisit tietoa.

        Pointtina oli jos et sattunut tajuamaan, että ihmisessä palaa rasva tehokkaimmin, eikä vesikään ole sellainen este kuin voisi kuvitella. Normaalisti tarvitaan kuitenkin huomattava määrä ulkopuolista polttoainetta mieli saada ruumis palamaan yhtä tarkkaan kuin itsesyttymisissä tai edes syttymään, eikä sitä ole pystytty selittämään.

        Sinulle tuo ei tietenkään ole vaikeaa, odotetaan mielenkiinnolla.


    • Muistaakseni

      Muistaakseni Myytinmurtajissa tai jossain vastaavassa ohjelmassa kerrottiin, että ilmiö voi johtua suolikaasujen syttymisestä. Niin voi käydä joskus, jos on syönyt paljon papuja ja kananmunia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe