Paljonko tingata

Moikka! Olen tässä jo jonkin aika etsiskellyt omakotitaloa Keski-Suomen alueelta ja nyt on löytynyt yksi joka kiinnostaa. Talo on tyypillinen 80-luvun tiiliverhoiltu 100m2 laatikko, ei siis mikään erikoinen, mutta hyvässä kunnossa tuntuu olevan ainakin kuntotarkastusraportin mukaan. En vaan tiedä paljonko siitä oikein tarjoaisi, pyynti siinä on nyt reilut 140 000, mikä tuntuu aika paljolta kun samalta alueelta on myyty saman kokoisia ja ikäisiä taloja noin 120 000 hintaan. Kuinkahan alas tarjouksen kehtaisi laittaa??
5876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paikkahan määrää paljon. Jos et välttämättä halua juuri tätä, tarjoa selkeästi alakanttiin ja katso miten käy. Miten ois joku 110 000?

Tuttujen mukaan on tippunut Säynätsalo-Muurame-Tikkakoski-akselilla jopa 30 prosenttia hinnasta. Myyjä on hakenut Jyväskylän hintaa, mutta hulluko sen maksaa kun ei kerran kaupungissa olla??

Äänestä

Suomalaisen suurin pelkohan on se ,jos vuoden kuluttua huomaa maksaneensa liikaa.
Siihen on nyt hyvät mahdollisuudet !.
Neuvoni : Rohkeasti alakanttiin !.

Äänestä

Yleinen tinkausohje: tarjoa sen verran kuin olisit valmis maksamaan. Jos kämppä on juuri sitä mitä etsit, se voi hyvinkin olla ainoa laatuaan, ja silloinhan siitä kannattaa maksaa. Voi olla, että saisit samat neliöt edullisemmin, tai että myyjä hyväksyisi alemman tarjouksen, mutta jos kyseessä on juuri SE kämppä, ei riskiä kannata ottaa. Harmittaa sitten myöhemmin vain, jos menee sivu suun.

Asunnon osto, etenkin jos ostaa OKT:n, on paljon myös tunnepuolen hommaa. Ja sille taas on vaikea laittaa rahallista arvoa.

Äänestä
  • Väärin !. Asunnot eivät todellakaan lopu kesken, uusia putkahtelee myyntiin koko ajan !.
    Minusta hyvä nyrkkisääntö on uusi omakotitalo, jollaisen rakentaa tällä hetkellä 168ke(vanha milli).
    Jos meinaa maksaa vanhasta enemmän , siinä täytyy kyllä olla sitten jotain ihmeellistä.

    Äänestä

Kannattaisi ehkä verrata vaikka siihen, mitä maksaisi jos avaimetkäteen rakennuttaisit oman.

Tässä esimerkikki Joensuusta:

http://www.dime.net/dime/c/asunnot/pd/0/0/0/1/.dime?std.key=823129

164 m2 avaimet käteen 195 000 euroa. Ja halvemmallakin tuon saisi, jos itse toimit rakennuttajana... Mieti neliöhintaa, vanhan arvon alenemista, remppakustannuksia, nykyistä parempaa rakennustekniikka. Monissa kohdissa säädökse tiukentuneet...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omakotitalosta kirjoitti:

Moikka! Olen tässä jo jonkin aika etsiskellyt omakotitaloa Keski-Suomen alueelta ja nyt on löytynyt yksi joka kiinnostaa. Talo on tyypillinen 80-luvun tiiliverhoiltu 100m2 laatikko, ei siis mikään erikoinen, mutta hyvässä kunnossa tuntuu olevan ainakin kuntotarkastusraportin mukaan. En vaan tiedä paljonko siitä oikein tarjoaisi, pyynti siinä on nyt reilut 140 000, mikä tuntuu aika paljolta kun samalta alueelta on myyty saman kokoisia ja ikäisiä taloja noin 120 000 hintaan. Kuinkahan alas tarjouksen kehtaisi laittaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu