Osaisko joku vähän auttaa kun kissoillani (toinen 9kk toinen 5kk) ovat selvästi saaneet jonkun virustaudin (ilmeisesti Kissan herpesvirus) Kummallaki silmät rähmii toinen nuorempi aivastelee monesti päivässä eivät oikeen syö ja jo pienen leikin jälkeen hengitys raskasta kummallakin.
Vein toisen kissoista lekurille kuukausia sitten ja ei päällisin puolin mitään löytynyt. Saivat antibiootit ja tuntui kun kissat olis vähän parantuntuneet. 19.3 kun tuli hyvät ilmat vein ne ulos (nuoremman ekaa ja vanhemman 3kertaa) jolloin kaikki oireet taas alkoi.
Olen jutellut monen lääkärin kanssa ja kaikki sanovat että ei pitäisi huolehtua ja antaa kissojen vaan parantua rauhassa. Toinen vaihtoehto on että teen PCR testin mikä maksaa 200€ mutta onko siitä mitään hyötyä kun ei noihin virustauteihin ole mitään hoitoa? ELi en yhtään tiedä mitä tehdä. Nuoremman kissan (poika) leikkaus tulee kohta ja mietityttää miten sekin siihen vaikuttaa että on kipeä?
Mitä olen ymmärtänyt että tuo vaivaisi kissoja koko loppuelämän eli kun stressaavat (esim ulos vietäessä) niin oireet palaavat :( Enkö voi niitä kesällä enään ulos viedä? Kissoilla rokotukset ym kunnossa.
Netistä olen lukenut että pitäisi olla todella yleisiä nuo virukset kissoilla niin miten te hoidatte kissoja joilla on noita oireita?
Kissoillani ilmeisesti herpesvirus
4
113
Vastaukset
- ragdoll123
Ei vielä yhtään vastausta
- lekuriainutapua
Sairasta kissa ei kai leikata, annetaan parantua ensin, sellaiseen kuntoon että voidaan leikata.Jos kissallasi on tarttuva, parantumaton sairaus.Se tartuttaa varmasti muutkin ulkona kulkevat kissat, ja kohta on koko alueen kissat samaa sairastavia.Osa kissoista voi menehtyä, jos niitä ei hoideta.
Huolehdi etteivät tartuta muita, myös vieraiden ihmisten kyläilijöiden mukana, tarttuuko se myös niin?
Soittele jollekkin toiselle eläinlääkärille, ja kysy häneltä neuvoja.Olen kuullut, että tarttuisi helpostikkin.Eikä tuo koskaan lähde kissasta, pitääköhän paikkaansa?
Ovatko kissat eripaikoista?
Kurja tapaus . - Ragdoll123
Kissat on joo eripaikoista. On kyllä ollut todella ikävää kun pentuvaihe menee sairastellessa. Minun mielestä tarttuu toisiin kissoihin todella helposti ja siksi olen JÄRKYTTYNYT kun kuulin että ihmiset vie sairaita kissojaan näyttelyihin ym missä muita kissoja. Meidän kissat ovat sisäkissoja joten eivät käy ulkona paitsi valjailla.
Nyt pelottaa että uskaltaako tuota kissaa ikinä leikata ku ei sitä tartuntaa saa ikinä pois. - Rakaskisumirrikkä
Lysiinin on huhuttu auttavan herpestä vastaan, tossa olisi valmistekin
http://www.verkkosivuapteekki.fi/Enisyl-F-100-ml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722739Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252488Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422181Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111507- 1671363
- 521042
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28984IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16798Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791