Kissoillani ilmeisesti herpesvirus

Ragdoll123

Osaisko joku vähän auttaa kun kissoillani (toinen 9kk toinen 5kk) ovat selvästi saaneet jonkun virustaudin (ilmeisesti Kissan herpesvirus) Kummallaki silmät rähmii toinen nuorempi aivastelee monesti päivässä eivät oikeen syö ja jo pienen leikin jälkeen hengitys raskasta kummallakin.
Vein toisen kissoista lekurille kuukausia sitten ja ei päällisin puolin mitään löytynyt. Saivat antibiootit ja tuntui kun kissat olis vähän parantuntuneet. 19.3 kun tuli hyvät ilmat vein ne ulos (nuoremman ekaa ja vanhemman 3kertaa) jolloin kaikki oireet taas alkoi.

Olen jutellut monen lääkärin kanssa ja kaikki sanovat että ei pitäisi huolehtua ja antaa kissojen vaan parantua rauhassa. Toinen vaihtoehto on että teen PCR testin mikä maksaa 200€ mutta onko siitä mitään hyötyä kun ei noihin virustauteihin ole mitään hoitoa? ELi en yhtään tiedä mitä tehdä. Nuoremman kissan (poika) leikkaus tulee kohta ja mietityttää miten sekin siihen vaikuttaa että on kipeä?

Mitä olen ymmärtänyt että tuo vaivaisi kissoja koko loppuelämän eli kun stressaavat (esim ulos vietäessä) niin oireet palaavat :( Enkö voi niitä kesällä enään ulos viedä? Kissoilla rokotukset ym kunnossa.

Netistä olen lukenut että pitäisi olla todella yleisiä nuo virukset kissoilla niin miten te hoidatte kissoja joilla on noita oireita?

4

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ragdoll123

      Ei vielä yhtään vastausta

    • lekuriainutapua

      Sairasta kissa ei kai leikata, annetaan parantua ensin, sellaiseen kuntoon että voidaan leikata.Jos kissallasi on tarttuva, parantumaton sairaus.Se tartuttaa varmasti muutkin ulkona kulkevat kissat, ja kohta on koko alueen kissat samaa sairastavia.Osa kissoista voi menehtyä, jos niitä ei hoideta.
      Huolehdi etteivät tartuta muita, myös vieraiden ihmisten kyläilijöiden mukana, tarttuuko se myös niin?
      Soittele jollekkin toiselle eläinlääkärille, ja kysy häneltä neuvoja.Olen kuullut, että tarttuisi helpostikkin.Eikä tuo koskaan lähde kissasta, pitääköhän paikkaansa?
      Ovatko kissat eripaikoista?
      Kurja tapaus .

    • Ragdoll123

      Kissat on joo eripaikoista. On kyllä ollut todella ikävää kun pentuvaihe menee sairastellessa. Minun mielestä tarttuu toisiin kissoihin todella helposti ja siksi olen JÄRKYTTYNYT kun kuulin että ihmiset vie sairaita kissojaan näyttelyihin ym missä muita kissoja. Meidän kissat ovat sisäkissoja joten eivät käy ulkona paitsi valjailla.

      Nyt pelottaa että uskaltaako tuota kissaa ikinä leikata ku ei sitä tartuntaa saa ikinä pois.

    • Rakaskisumirrikkä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3388
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1909
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1829
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1764
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1624
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      347
      1575
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1419
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1175
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1172
    Aihe