Millainen mies tämä eduskuntavaali ehdokas Ilkka Kemppainen oikein on?
ehdokas haussa
iuiuiujhtv
8210290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Ei taida olla enää Keski-Suomen Kuljetuksen toimitusjohtajana. Konttorilta vastasi toinen johtaja, kun soittelin sinne. Kuulemma johtajan vaihtuminen tapahtunut aika nopeasti?
Kaverini kertoi soittaneensa aamulla toimistolle oli tuttu ääni vastannut ja iltapäivällä oli toinen ääni vastannut, ettei ole aamuinen vastaaja enää töissä. Pikainen on ollut lähtö?
Menevätkö yli suuret purkurahat vaalimainontaan? Onneksi ei ole läpimenoon mitään mahdollisuuksia
Mies joka myönsi jätevesipuhdistamon johtaja sipolalle 45000e kilometrikorvauksia kaupungin puolesta, täytyy olla sinisilmäinen... kyllä mahtaa sipola olla viisas mies, kun on kiertänyt ympäri suomea turhilla messuilla..
Raha- ja talousasioita ei vaan kaikki osaa, vaikka kuinka yrittää. Omilla rahoillaan saa tehdä mitä vaan, muttei yhteisillä. Opettelu pitää tehdä muualla kuin kuin kuntalaisten kustannuksella.
En ole käynyt Viitasaarella pariin vuoteen. Onko se rannalla oleva röttelö vielä kyseisellä herralla? Kymmenen euron hinnan oli kuulemma kunta määrännyt. Ja purkusopimus oli mieletön. Oisko ollut jotain kaverihommia?
En ainakaan kyseistä herraa äänestä. Ei niitä asioita laiteta kuntoon pelkällä hymypojan naamalla ja hauskaa pitämällä.
Protestilistoilla näkyy olevan "kansanedustaja ehdokkaan" omienkin firmojen asiat, niin miten se sellainen mies kaupungin asioistakaan kykenee järkevästi päättämään-ei mitenkään!
Ketähä eänittäis tälläkertoo?
Kepua tietennii !!!
http://kvkl.fi/files/hvtohje09012017.pdf
Velkomustuomio: Viitasaaren Viihdekeskus Oy, Viitasaari
Y-tunnus 2347807-4
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Keskitie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 15.3.2017
Lisätty 16.3.2017
Velkoja Oy Bowling Ab
Saatavan määrä 3 252 €
Kyllähän protestilistalaiset ja rikolliset pitäisi pysyä ainakin kunnanhallituksesta ja elinkeinopuolen johtopaikoilta poissa. Ei anna päätöksenteon ammattimaisuudesta kovin hyvää kuvaa. Tietenkin kuntalaisethan sen uurnilla päättävät, miten kuntaa halutaan johdettavan.
Juuri näin kuten kirjoitat. Protestilistalaiset eivät osaa omia asioitaan edes hoidella, niin miten he olisivat kykeneviä kunnan luottamushenkilöinä asianmukaisesti toimimaan- EI MITENKÄÄN! Sama on rikollisen taustan omaavat henkilöt, sellaisia ei tulisi valita yhteisistä asioista päättämään lainkaan. Viitasaarella eräs puolue menettää rutkasti kannatustaan valitsemalla em. kaltaisia heppuja listoilleen.
Valitkaa vaan protestilistalta suoraan kaikki suurimmat velalliset, rikoksiin syyllistyneet, ym. pellet johtaville luottamusmiespaikoille, niin tarjoutuuhan siinä ainakin heille oiva tilaisuus keplotella omat asiansa kuntoon.
Jos on omien yrityksien raha-asiat noin rempallaan ei varmasti osaa kaupunkimmekaan raha-asioita hoitaa. Ei riitä että on niin sanottua parempaa väkeä.
Näyttää kaupunkimme hallituksissa menevän vaikka minkälaisia hankkeita lävitse. Kepun ja apupuolueiden jaa,jaa meininki kukkii tällä hetkellä loistavasti. Ei ole millään talouden vakauttamisella mitään merkitystä. Nykyinen kunnanjohtaja olisi ajettu muualla pellolle näillä todella typerillä päätöksillä. Kuitenkin ollaan vaan ja hymyillään.
Mitäpä nuista lakipykälistä, suojelusenkelit hoitaa.
Emmä tiedä et haittaax se kunnallista päätöksentekoo vaikka ei rahasta alyäiskään tuon taivaallista. Mulle on se tärkeet et muistaa pitää täysil hauskaa, kyl ne laskut aina joku maksaa. mä äänestän näis vaaleis sitä Kemppaista.
Ottakaa ennakkoäänestyspaikalle lumilapiot mukaan. Auruumiehellä ottaa nämä vaalijutut koville.
Velkomustuomio: Viitasaaren Viihdekeskus, Viitasaari
Y-tunnus 2347807-4
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Keskitie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 12.7.2017
Lisätty 13.7.2017
Velkoja Maatalous-Rauta Raatikainen Oy
Saatavan määrä 3 845 €
Protesti: Viitasaaren Viihdekeskus, Viitasaari
Y-tunnus 2347807-4
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Keskitie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 22.6.2017
Lisätty 10.7.2017
Velkoja Visma Ppg Oy
Saatavan määrä 1 837 €
Onko tarkoitus jättää uppoava laiva ja jättää velkojat nuolemaan näppejään. Mistähän löytyisi miehelle kunnan luottamustehtävissä vielä lisää johtopaikkoja? Pitäisikö Vihavan ja Kinnusen laittaa kannattava hallihanke pystyyn?
Velkomustuomio: Viitasaaren Viihdekeskus Oy, Viitasaari
Y-tunnus 2347807-4
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Keskitie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 18.7.2017
Lisätty 19.7.2017
Velkoja Rönkä Jarmo Kullervo
Saatavan määrä 3 667 €
Velkomustuomio: Viitaseudun Yrityskiinteistöt Oy, Viitasaari
Y-tunnus 2665472-3
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Vaarinvuorentie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 15.11.2017
Lisätty 16.11.2017
Velkoja Kiinteistö Oy Viitasaaren Säästökulma
Saatavan määrä 56 193 €
Rehelliseltä kepulaiselta näyttää
Esimerkillinen mies hoitamaan kaupungin elinkeinoasioita ja kaupunginhallituksen tehtäviä. Hyvä pari kaupunginjohtajalle.
Velkomustuomio: Infraneliö Oy
Y-tunnus 1712325-0
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Vaarinvuorentie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 21.2.2018
Lisätty 22.2.2018
Velkoja Certum Finance Oy
Saatavan määrä 5 000 €
Pesunkestävä kepulainen. Näinhän se menee, että haluja on muttei taitoa. Taitaa keilahallipisnes viedä muidenkin firmojen pääomat?
Protesti: Viitasaaren Viihdekeskus Oy, Viitasaari
Y-tunnus 2347807-4
Talousalue Keski-Suomen talousalue
Osoite Keskitie
44500, Viitasaari
Häiriöpäivämäärä 22.2.2018
Lisätty 6.3.2018
Velkoja Payex Suomi Oy
Saatavan määrä 1 050 €
Vittu ku vituttaa
Suorastaan pöyristyin, kun luin Iltasanomista, että Infraneliölle oli Bisnes finland antanut 100 000€. Rahan saantiin piti olla terve ja tilinpäätösten mukaan nimenomaan koronan aiheuttama maksukyvyn aleneminen. Avustusten pitää mennä yrityksen uusiin kehityshankkeisiin. Minusta tämä yritys on ollut rahavaikeuksissa jo pitemmän aikaa. Viitasaarelta löytyy aivan varmasti tärkeämpiä ja nimen omaan terveitä yrityksiä, jotka ovat koronan takia vaikeuksissa.
Miten on mahdollista että yhteiskunnan rahoja jaetaan Infraneliön tyyppisille yritykselle ja tavikset maksaa kiltisti selkärangastaan työllä ja hiellä? Tällaista minä en voi ymmärtää, en sitten millää tavalla!
Tämä lienee Witas Oy:n yksi tärkeimmistä Referensseistä kun on saanut haetuksi Infraneliö Oy:lle 100 000 euroa koronatukea? Noo...pitäähän niitä omia etuja ajaa, Ilkka Kemppainen taitaa kuulua Witaksen hallitukseen? Hienosti tehty!
Nyt kannattaa olla aktiivinen , koronan verukkeella on rahaa jaossa kun osaa tehdä hyvän ja pätevän hakemuksen.
Ei siinä tarvi kuin marssia Witaksen toimistoon, niin jo vain hoituu! Jos vielä sattuu olemaan Witaksen hallituksessa ja suu korvia myöten hymyssä niin pääset eturivin eliittiin.
Kävinpä vilkaisemassa Viitasaaren tulevan kaupunginhallituksen listaa. Huomasin että konkurssiin julistetulta keilahallilta oli tullut raha-anomus . Syytetään koronaa, kun yritys on ollut jo ainakin vuoden päivät konkurssikypsä. Ei ole enää härskiydellä rajaa. Näköjään osaa vetää oikeasta narusta kunnanjohtajaa. Nyt jos koskaan on tämä hyväveli toimintaa. Toivottavasti joku tekee valituksen, koska tälläistä toimintaa ei saa hyväksyä. Rahan tarvitsijoita vakaa varaisista yrittäjistä löytyy aivan varmasti.
Minkä ihmeen takia tämmösiä tukiaishakemuksia tuuvaan kaupunkin hallituksen kokkouksen listoille? Eikö se kaupunkin hallitus sitte selevitä virmojen tallouvellisia asioita ja tilanteita ollenkaa? Jos nui kerta on niinku joku kirijoaa etellä että joku virma ois koatunu ni mitä sitä semmosta enneä rahottamaa? Sehä on sama ku yrittäs puhaltoa kuollutta konia pystyy.
Hyvä viitasaari hyvä
Lähettäkää sinne kunnanhallitukseen kaikki köyhälistöön kuuluvat työläiset raha-anomuksia ni pakko ne on käsitellä yhtälailla kun kepulaistenkin raha-anomukset.
Höpöhöpö nyt. I.K on hyvä tyyppi ejkä tarvihe pettyy.
Mies ei osaa omia eikä vieraiden raha-asioita käsitellä. Ei tällä bisnes taidoilla ole paikka kunnanhallituksessa. Kepuli koko mies. Kunnanjohtajan hännystelijä, sen jokainen tietää.
Tuommoset ukot vaihtoon ja välittömästi.
Eiköhän tämäkin kepuli istu siellä hallituksessa puhtaasti omien asioiden takia? Taitaisi olla keikat vähissä jos ei kunta pönkittäisi töillään. Tässä hyvä esimerkki veliverkoista.
Suurin osa porukasta istuskelee valtuustossa ja hallituksessa puhtaasti omien etujen ajamista varten. Paljon tuntuu olevan semmosia joojoo tyyppejä, jotka eivät ole sanoneet ei hyvää eikä pahaa koko valtuustokaudelle.
Täällä rannalla todellakin ihmetellään tätä tieurakkaa. Ensin koko tie suljettiin. Työmaa pitkään hiljainen. Joskus näkyy liikettä ja jopa kaivinkoneita. Hommat etenee etana vauhdilla. Kyseenalaistan tämän tieurakan ammattitaidon täysin. Eikö jo kaupunginpäättäjien silmät avaudu, ja vaihda urakoitsijaa.
Liippari isolla ällällä. Olisiko jo aika tutkia kaikki kaupungin antamat urakat ja muut työt kyselselle henkilölle. Jotenkin haisee palaneen käryä.
Pitääkö paikkansa että ei saa laskulle missään vaan käteistä on löydyttävä. Se on merkki että hyvin pyyhkii. Onko kaupunki ainut jolta saa enää duunia.?
Nyt ryhdistäytykää Viitasaaren valtuutetut. Oletteko kaikki samaa puoluetta. Tämä maanrakennusurakoiden sisäinen järjestely on saatava loppumaan. Menkää katsomaan tienrakentamisen irvikuvaa. Popcatti enää puuttuu. Ottakaa asia valtuustossa esille ja pistäkää Kinnunen tiukoille. Tämän näkee jokainen, ettei asiat ole kunnossa. Jos olisi valittu vaikka se Äänekosken urakoitsija, niin tie olisi jo rakennettu ja ilman asukkaiden kiusaamista.Valtuutetut nyt on viime hetki tehdä edes jotain kokouspalkkioiden eteen. Näin huonoa valtuustoa ei Viitasaarelta hetkeen ole näkynyt.
Tämä Kemppainen oli muutama vuosi sitten Viitasaaren Energian hallituksen puheenjohtaja, yhtiö oli Viitasaaren kaupungin tytäryhtiö. Tänään paikallislehti uusi juttunsa, jossa kerrottiin Viitasaaren Energian toimitusjohtajan 45000€ epämääräisistä matkalaskuista. Kemppainen puheenjohtajan roolissa allekirjoitti nämä matkalaskut. Noihin alkoihin Energian hallitus risteili ympäri Eurooppaa, mukamas tutustumassa lämpölaitoksiin. Myöhemmin koko lämpöyhtiö vesilaitoksineen myytiin Jyväskylän Energialle. Tästäkin keissistä jäi ikävä jälkimaku.
Viitasaaren energia myytiin JYväskylään,koska lämpökattilan uusiminen oli muka välttämätön ja maksaisi miljoonia.Entisellä kattilalla nyt lämmitetään ongelmitta,eikä uusimisesta ole puhuttu mitään.Olikohan kauppojen todellinen tarkoitus hävittää jäljet entisistä touhuista ja kääriä sievoiset provikat.Muistaakseni valtuusto sivuutettiin kaupanteossa.Kj ja hallituksen veljet hoitivat kaupat.
Hyviä naisia ei sovi unohtaa.
Täällä on lueteltu noita trattoja ja velkomustuomioita. Lueteltujen lisäksi alnakin viisi lisää yhteensä keilahallilla ja Infraneliöllä. Toistakymmentä punaista merkintää työnantajamaksuissa ja verotiedoissa. Ei anna tästä kuntapäättäjästä luotettavaa käsitystä. Kaupunginjohtajan kamu isolla koolla. Ketku suojelee ketkua.
On teillä huolet. Minä vaan alan odotella SDPn listaa ja mitäs tässä sitten muuta kuin hyvää syksyn jatkoa, hyvin on säitä pidellyt.
Tyypillistä sdp:n propagandaa!!!!
Me SDP:n väki ollaan rehellistä sakkia. Eikä olla veronmaksajien taskuilla kuin vähän. Miksi meitä syyttelet, kun ollaan oltu koko valtuustokausi teidän tukipuolue. Eiköhän yhdistetä vaalilistat. Eikä huolita perussuomalaisia yhteiselle hiekkalaatikolle koska ne on ilkeitä.
Olen nähnyt Kemppaisen. Kyselette millainen hän on. Eli hän on lyhyehkö mies, joka yrittää saada lisää mittaa pitämällä hattua päässä.
No nyt🤣
Olen veren punainen punaniska kommunisti ja olen Kemppaisen kavereita. Siinä on mies paikallaan. Ei kuseta eikä vedä linssiin. On köyhälistön asialla. Tieurakat jossa olen töissä on ajallaan. Keilahallilla istun illat, silloin kun on auki. Nykyään harvemmin on auki. Minulla on kaksi joista valitsen ehdokkaan, on Suovanlahden Tarzan , entinen demari ja Kemppainen. Ei haitaa vaikka ovatnykyään kepuja kun ovat mukavia miehiä.
Voi S, mittee sielä istùtt..
Pakkasta pukkaa. Ei taida Kemppaisen tieurakat pysyä aikataulussaan. Sopimukset sovittu ja aikataulut myös. Ei taida asfaltointi onnistua pakkasella. Nyt tarkkana että sopimussakot myös maksetaan, kun urakka viivästyy. Koneet seisoivat silloin kun oli kelejä, ettei vaan löpö ollut loppunut koneista. Puulukion piha jää aivan varmasti kesken. Tätä se on korruptio pahimmillaan, vai mitä sanoo Kappelintien asukkaat?En varmasti äänestä tätä kaveria.
Kinnunen veljineen järjesti 140 000 ylimääräistä .Siitä huolimatta talvilaatu tuntuu olevan tiukassa.
Onko Infraneliö Oy mennyt konkurssiin?
On iha n vähän aikaa sitten.
Eipä se kauaa poissa ollut. Entisiä palveluja myydään nyt nimellä Vyk-infra. vyki.fi
Paljonkohan asfaltti nyt maksaisi...
Pitäiskö luetella firmat tällä kylällä jotka uudestaan on aloittanut... jotkut jopa muutaman kerran. Eiköhän anneta asian olla
Vyk infra näyttää Googlen mukaan olevan perustettu jo v 2019. Miten firma vasta nyt on tullut esille. Oletko nähnyt sen ilmoituksia keväästä taaksepäin. Kyllähän tämä nyt haiskahtaa vähintäänkin kusetukselle. Mikähän on seuraavan firman nimi, kun tämä kaatuu. Vallesmannille on nyt asiaa..
Vaihtakaa levyä välillä.
Kateus pistää päätään
Kuulin että jätkä oli kerännyt kaikki purkujätteet laittomasti Vaarinvuoreen, jotka oli vuosien varrella mm. kunnan kanssa urakoinnista jäänyt. Sinne myös jätekasat jäivät konkan jälkeen. Siellä on tiettävästi kahden kauppaliikkeen purkujätteet ja vuokratalojen purkujätteet myös. Nyt niitä siivotaan ja murskataan kaupungin toimesta, koska kyseinen tontti kuuluu kaupungille. Käytännössä kaupunki maksaa kalliisti ja vieläpä kahteen kertaan purkujätteistä. Tämä purkujätteen kuljettaminen ja siivoaminen maksaa kaupungille tuhottomasti. Kyllä liiketoimintakielto pitäisi laittaa välittömästi toimeen.
Voi. Voi kun kuulit kyliltä.Pitäisi olla oma fakta.
Eikö sen jätekasan vois siirtää Kinnulanmäelle, että ymmärtäisivät mitä ovat tehneet.
Taimoniemi oikeampi osoite. Ei taida olla Kinnulanmäellä mitään omistuksia.
Valitut vuoren yrittäjät on ansaineet tunnustuksen.
Poliittisin perusteinkohan niitä vuoden koirankoppeja taidetahan valita. Kyl niis valinnois pitääs jokin roti sentäs olla.
Hymy oli korvissa kun tuli kylillä vastaan. Ei taida velkojia naurattaa. Eikä taida joka rautakauppaan olla enää mitään asiaakaan. Mistähän saa nykyisin vielä tavaraa velaksi, kun oman kunnan kaupat on on jo koluttu.
Kyllä on kateellisia ihmisiä.Antakaa olla hänen eauhassa.Tekee sentäs töitä.
Taitaa sama meininki ja vöyhötys jatkua. Työmaat seisoo kun käydään sieltä täältä rääpimässä ja hommat jää kesken.
On taas vaihteeks yks firma konkassa ja ruetaan vääntämään kaupungin kanssa sopimuksista..??uskomatonta touhua??
🤣🤣🤣
Ei mennyt oikaisupyyntö läpi kaupungille liian halvalla tehdystä urakasta. Eikö yhtään hävetä? Konkurssia konkurssin perään ja ollaan niin yrittäjää kuin olla ja voi??
No niin, sieltähän se työyhteenliittymän toisen osapuolen konkka tuli. Kelle asfalttiasema nyt kenkätään??
Olisiko Hakkarsinen sopiva.
Onko valutytöt Kemppaisen firma
No ei ole...ei vaadi hirveästi älyä että voi tuommoisen asian tarkistaa täältä netistä mihin olet osannut jo tulla suomi24:seen.Asian kommentoinneissa ja tutkiessa näitä kysymyksiä ja kommentteja huomaa kyllä kommentaattoreiden älykkyysosamäärän.Ei kaadu näiden miesten virmat ku ei osata semmosta ees perustaa,mutta ekana ollaan kyllä kommentoimassa ja juoruamassa.
Mutta se maine, hyvä kello kauas kuuluu...huono vielä kauemmas. Kukaan ei uskalla myydä kuin käteiskauoalla tarvikkeita kyseiseennpuljuun!?
Onneksi Viitasaaren päättäjät olivat jämptejä ja eivät päästäneet VYK Infraa Oy tarjousta pidemmälle Wiilo hankkeessa??
Jos asiat ei ole kunnossa niin miksi tekee edes tarjoustakaan....??
Eikö kaikkia tarjoajia pitäis kohdella tasapuolisesti? Wiilo on kaikkien meidän yhteinen hanke. Paljon hyvää kalustoa ja osaavii tekijöitä.
Koska pienet on piirit