Seeprapeippojen kesyttäminen?

Tulevaomistaja

Moi!
Olen tuleva seeprapeipon omistaja ja haluaisin tietää, että voiko peipot kesyttää sillä tavalla, että ne istuu sormella? Minulla oli undulaatteja jotka lopulta kuoli ja niiltä jäi pussi ruokaa. Voiko undulaatti ruokaa antaa peipoille?

3

495

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninni82

      Hei! Olen itsekkin seeprapeipposen omistaja! Kyllä niille voi syöttää undulaatin ruokaa... Ja suosittelen ostamaan myös kalkki kiven ja hirssitankoja.. Siemen tanko, hiekkatanko, salaattia, kurkkua niitä ne syö

    • Tirppanisti

      Undunsiemenseos on yleensä hiukan suurempaa kuin peipoilla ja pikkuisen seoksen koostumuskin voi olla erilainen, mutta undunseosta voi kyllä hyvin tuommoisen jäännöspussin peipoillekin syöttää. Jos varman päälle haluaa pelata niin sekoittaa peiponsiementen sekaan vaikka puolet ja puolet suhteessa.

      Peipot ei yleensä niin helposti kesyynny kuin undulaatit, mutta toki mahdollista sinnikkäällä yrityksellä. Koita esim tarjoilla tähkähirssi ainoastaan kädestä, ota vaikka muut ruokakupit ensin tunniksi pariksi pois ja sitten käsi häkkiin tai häkin viereen avoimen oven viereen hirssiä pidellen niin että toiseen päähän ylettyy hyvin joltain orrelta ja sitten vaan sinnikkäästi istuu hipihiljaa josko uskaltavat tulla kädestä syömään. Jos alkaa sujua niin muutaman kerran jälkeen vähän enemmän haastetta ja lyhyempi tähkä, niin että tiput joutuvat pikkuhiljaa tulemaan lähemmäs kättä ja lopulta kädelle asti hirssiin yltääkseen. Ja muista tietysti palauttaa ne muut ruoat tarjolle aina heti kun harjoituskerta on ohi, kovin pitkää aikaa ei pikkulintuja voi pitää ruoatta.

    • ihkuja_peippoja

      Moi vaan ja olen samaa mieltä tuosta saatan itseekin saada peippoja tai neitokadun muutama kysymys:
      Saako neitokadun kesytettyä. Helpommin kuin peipon.
      tai saatan saada unduja niin voiko niitä käyttää koulussa näytöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      46
      892
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      763
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      488
      761
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      164
      503
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe