Onko 18-vuotiaan lukiolaisen pakko ottaa opintolainaa jos asuu vanhemman kanssa ja vanhempi joutuu hakemaan toimeentulotukea (työssäkäyvä, mutta pienipalkkainen)? Onko paikkakuntaisia eroja? Harmittaa kun ei netissäkään voi asiaa varmistaa vaan on sitten sos.työntekijän armoilla. Joensuun kaupungilla oli netissä ohjeita ja niissä ei lukiolaisen kotona-asuvan 18v vielä katsottu olevan velvollinen lainaa hakemaan, mutta mitenkä muualla?
Lukiolaisen pakko ottaa lainaa?
tasa-arvoa
3233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole,käy sosiaali-ja terveysministeriön sivuilla.Siellä lukee selkeästi,ettei tarvi,kun ei ole kyse ammattiin valmistamasta opiskelusta!Itellä tyttären kans sama homma,sossu yritti pakottaa,mutta kirjoitin vastinneksi lakipykälän numeron ja asiatekstin.Eipä sen jälkeen kertaakaan painostettu,ja tytär sai toimeentulon sossulta lukio-opintojen ajan,jollain asui omillaan.
Vanhemmilla kuitenkin elatusvelvollisuus vaikka lapsi täyttänyt 18v., jos lapsi on alle 25v., eikä hänellä ole toisen asteen tutkintoa: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php
Hei "soitaministeriöön" -
laittaisitko tänne mikä pykälä on kyseessä tai mistä sen löytää? Nyt meillä ajankohtainen asia..
Kiitos :)