Miksi meidän maksamilla verorahoilla pitää kustantaa kehitysvammaisten invapaikat, joita nykyään tahtoo olla joka kaupan pihassa niin paljon, että normaaleille ihmisille ei jää enää vapaita pysäköintipaikkoja, vaikka kehareiden paikat ammottavat tyhjyyttään. Jos normaali ihminen vahingossaki eksyy vajakeiden paikoille niin heti on kehitysvammaliitto räyhäämässä syrjinnästä.
En vihaa kehitysvammaisia mutta he kuuluvat laitokseen ei normaalien ihmisten ilmoille. Mehän me kuitenkin heidän vammaisuuden kustannamme. Mutta kehitysvammaisuus on rikkaus vihreiden ja kd:n mielestä. Koska suvaitsevaisuus ja jeesustelijoilla raamattu kieltää esim. down ja cp-lasten abortoinnin, mikä pitäisi olla pakollinen, ellei halua itse kehariansa elättää.
Kehitysvammaisten invapaikat
8
289
Vastaukset
- seepee
Miksi sinulla on NOIN huono olla, kehottaisin kyllä SINUA hakeutumaan hoitoon.
Menee kehitysvammaiset ja cp- vammaiset ym. taas NIIIIIIN sekaisin. Olet varmaan sitä mieltä että jos lapsesi tai vaikka veljesi vammautuu onnettomuudessa, hänestä tulee samalla kehitysvammainen.
Ja kannattaisi hiukan yleissivistää itseään. Cp- vammaisuus on seurausta synnytyksen aikaisesta happivajaudesta ja sekään ei aiheuta minkäänlaista kehitysvammaisuutta.
Kannattaisi sinunkin hiukan kohottaa yleiskuntoasi ja pudottaa painoasi että jaksat kantaa niitä kaljojasi sen muutaman kymmenen metriä kauemmaksi siellä parkkipaikalla.
Omituista kadehtia ihmisiä jotka jaksavat lähteä sieltä kotoa liikkeelle kaikkien ihmisten tuijotettavaksi. Heille nostan hattua, ja kunnioitan. Sinua halveksin! Aloittajalle... Ennen kun kirjoitat tällaisesta aiheesta niin ota ensin edes termeistä selvää. CP ja kehitysvammainen EIVÄT ole sama asia, uskomatonta että terveillä on vielä 2010-luvulla termit näin pahasti sekaisin. Ellei sitten aloitus ollu typerä trolli. Vammaiskasvatus kouluihin pakolliseksi, ja viimeistään tokaluokasta alkaen, olen sitä mieltä.
Korjatkaa jos olen väärässä, mut mielestäni kehitysvammaisille ei edes kuulu mitkään invalaput koska he kävelevät normaalisti, tai ehkä jotkut pikkusen kompastellen...ellei jostain kumman syystä ole liitännäisvammana liikuntavamma- kylläpistäävituttaa
Itseäni ihmetyttää, kun Suomessa näitä Downeja ja kehitysvammaisia "ihaillaan", koska he ovat sydämellisiä, aurinkoisia ja iloisia, ja milläs muilla adjektiiveilla vammattomat heitä kuvailee, mutta sitten muita vammaisia tai neurokirjolaisia syrjitään.
Mulla itselläni on ADD ja lukihäiriö, enkä ole saanut kuntoutuksia, tukia tms. en edes ymmärtäväistä kohtelua!
- rajoittunut_aisti
No jo on ihmisillä puurot ja vellit vieläkin sekaisin. CP-vamma on aivovaurio, joka aiheuttaa liikuntakyvyttömyyttä. Kehitysvamma on älyllinen vamma. Kehitysvammaisella ihmisellä voi olla vaikkapa autismi tai CP-vamma, ja tällöin puhutaan monivammaisuudesta, mutta ne ovat silti kolme eri vammaa eri nimissä.
Itse olen lievästi näkövammainenn, ja pistää niin ärsyttämään, kun jopa muakin luullaan kehitysvammaiseksi! Ihmisillä on myös niin paljon ennakkoluuloja meitä aistivammaisia kohtaan. Mä käyn lukiota ja käytän sielläkin apuvälineitä, mä pystyn näkövammastani huolimatta opiskelemaan. Mulla on näkö rajoittunut, mutta aivot kuitenkin pelaa.- deepeeceepee
Voi olla et sä vaan näytät vammaselta. Älä tuomitse normaaleja jos oot sairaan näkönen.
- ota_selvää
Anna kun väännän sulle rautalangasta vammaisuuden.
CP-vamma = aivovaurio, joka vaikuttaa ihmisen liikuntakykyyn ja lihasliikkeisiin
Kehitysvamma = älyllinen vamma, kehitysvammaisella on myös puutteita toimintakyvyssä ja elämässä selviytymisen taidoissa- deepeeceepee
Burgerzz anyone? Ilmeesi kun olet kemo-Tero-Skröde -Iivari-Sepposefi-Liisa! Ja vielä Spede! :D
- Liikuntakykyinen
EI ne invapaikat ole pelkästään KEHITYSvammaisille vaan myös muulla tavoin liikuntarajoitteisille.
Pitäisikö veljeni jolla toimii vain toinen jalka, kävellä pidempi matka vain sen takia kun sinulla on suurempi tarve saada autos lähemmäksi kauppaa??
Muutenkin kivuissa jatkuvasti koska jäi vuosia sitten rekan alle ja luultavasti kuski oli just samanlainen tali aivo ku sinä (aloittaja).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845097Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j342785Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411331Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54945