Sinkki+seleeni

kokemuksia?

Sellaista kyselisin tietäviltä, että mitenkäs nuo sinkki ja seleeni vaikuttavat halukkuuteen? Varsinkin haluaisin tietää onko tuolla seleenin käytöllä ja halukkuudella jotakin tekemistä keskenään?

Sinkkiä olen ajatellut hankkivani, mutta minkälaisia annostuksia sitä kannataa nauttia?

7

11662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rape

      ...olen syönyt runsaan puoli vuotta.Aloitin sen psoriaasiksen takia,koska ko.luonnonaine on ihon uudistumiseen hyvää."Sivuvaikutuksena" olen huomannut,(vaimo myös todennut)että yhä useammin tekee mieli ja niinpä olemmekin "ahkeroineet" ihan urakalla.Jopa vieraissa olen käynyt,kun ei ole vaimo aina paikalla "tarvittessa",eli eikun sinkkiä poskeen,Osta luontaistuotekaupasta on halvenpaa,.Nimenomaan "Kelatin Zink" 200tbl edullisin,,mut vain 1tbl(päivä.
      Kerro kokemuksia.....Seleenistä en tiedä,,mut ei se pahaa tee sekään,,,sitä tosin saa ruuastakin tarpeeksi,jos syö monipuolisesti...
      Rattoisaa ja terveellistä jatkoa;-))

      • Eikka

        Sinkin jatkuva yliannostus aiheuttaa syöpää.


      • Pekka*
        Eikka kirjoitti:

        Sinkin jatkuva yliannostus aiheuttaa syöpää.

        15mg eli yksi tabletti päivässä ei ole mitään yliannostusta, vaan suositeltu päivittäinen määrä. Sinkkiä voi suhteellisen turvallisesti syödä satakin milligrammaa päivässä, mutta varmaan vähempikin riittää. Jos syö sinkkiä runsaasti, kannattaa samalla myös huolehtia elimistön kuparinsaannista.


      • Juippe_

        Mistä noita "Kelatin Zink" tabletteja saa, ja mitä suuruusluokkaa maksaa?


      • kokemuksia?
        Juippe_ kirjoitti:

        Mistä noita "Kelatin Zink" tabletteja saa, ja mitä suuruusluokkaa maksaa?

        eikä maksa kuin noin kymmenisen euroa 200 kpl.


      • tutustuhan...
        Eikka kirjoitti:

        Sinkin jatkuva yliannostus aiheuttaa syöpää.

        ...ystävä hyvä tilanteeseen.Yliannostusta EI ole 1 tbl päivässä,eli ohjeen mukaan.Ihmisen elimistö tarvitsee hivenaineita,tätäkin.Tiedän mistä puhun.Älä sinä eikka paniikkia herättele.


      • Anonyymi

        Kilpirauhanen tarvitsee mm. jodia ja seleeniä ja molemmista on useimmmilla Suomessa lievä puutos.

        * Seleeniä tilaan iherbistä, koska Suomesta ei saa yhtä tehokkaasti syöpäriskiä tutkitusti alentavaa seleeniä eli SelenoExcell:
        https://fi.iherb.com/c/SelenoExcell-Selenium?rcode=mop737
        Optimaalinen annos on useimmille noin 100mcg/vrk seleeniä ravinnosta saadun seleenin lisäksi, joten jos tilaa esim. 180 pillerin purkin, se riittää koko vuodeksi yhdellä henkilöllä tai ½v kahdella henkilöllä.
        180 pilleriä maksaa noin 5€ postikulut.

        Kannattaa heittää pois kotimaiset seleenit mitä sinulla on kaapissa, koska eivät ole yhtä hyviä terveyshyödyiltään ja paras seleeni on noin halpaa.

        Ainakin Natural Factors kapseleista totesin, että ne on helppo avata, mikäli ei halua niellä kapselia vaan haluaa avata kapselin ja sekoittaa ruokaan tai smoothieen.
        Tabletteja jos tilaa, ne voi pureskella. Jos on silti vaikeaa niellä, voi vaikka piimää juoda päälle tai muuta paksua juotavaa.

        Ravinnosta ei juuri saa seleeniä, paitsi brasilianpähkinöitä eli parapähkinöitä jos syö paljon, voi saada liikaakin seleeniä. Pähkinöitä kun syö ei tiedä tarkkaan paljonko saa seleeniä, koska riippuu maaperästä missä parapähkinät ovat kasvaneet.

        * Mikä vain jodi on varmaan yhtä tehokas, paitsi varmuuden vuoksi ei kannata ostaa jodia, joka on tehty levästä, koska se sisältää raskasmetalleita. Esim. tämä on mielestäni OK:
        https://fi.iherb.com/pr/solaray-iodine-as-potassium-iodide-500-mcg-30-vegetarian-capsules/85149?rcode=mop737


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe