Keskustan kannatus ei kyselyn mukaan enää riitä lisäpaikkaan Keski-Suomessa.
Tietoykkösellä teettämä kannatuskysely antaa keskustalle vaalipiirissä enää kolme kansanedustajan paikkaa, jotka sillä on nytkin.
Keskustan uudeksi kannatukseksi Keski-Suomessa mitattiin 27,8 prosenttia. Helmikuun vastaavassa mittauksessa keskustan kannatus oli 30,6 ja joulukuussa 29,7 prosenttia. Eduskuntavaaleissa 2007 keskusta sai 33,2 prosenttia äänistä.
Uuden kyselyn tuloksilla keskusta, Sdp, perussuomalaiset ja vasemmistoliitto saisivat eduskuntaan Keski-Suomesta yhtä paljon kansanedustajia kuin vaaleissa 2011. Kokoomuksen nykyisen toisen paikan veisi vihreät, joka saisi vaalipiirin viimeisen paikan.
Keskustan kannatus hiipuu
Verkkouutiiset
0
123
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20639
- 51582
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70541
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478