Olen ostamassa talvikko urosta ja haluaisin tietää kuulostaako tämä hyvälle itse sekoitetulle siemen sekoitukselle: kerran viikossa( häkin siivouden yhteydessä) vaihtaisin uudet ruoat jota laittaisin 1,5dl ja se sisältäisi 1,05dl crispy hamster nimistä siemensekoitusta, 0,3dl omena oscaa/kauraa ja 0,15dl laadukasta koiran ruokaa. Miltä tämä teidän mielestä kuulostaa? Toivon saavani suht nopeasti vastauksia:) kiitos kaikille paljon jotka vastaavat.
talvikoiden ruokinnasta
2
111
Vastaukset
- apua-tarvitseva
Haluaisin kunnon vastauksia alkuperäiseen aiheeseen:)
- Sedä
Jos crispy hamster on tätä, niin se sisältää tuoteselosteen mukaan väriaineita enkä suosittele syöttämään sitä:
http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/pienelainten_ravinto/hamsterin_ruoka/prestige/318234
Esim. tässä linkissä on vertailtu eri siemenseoksia, ja neuvottu miten niiden puutteita olisi hyvä tukea:
http://hamsterit.net/johdatus-hamsterin-ruokintaan/
Sekoituksia ei voi sekoittaa tosiaan miten vaan, vaan niiden pitää tukea toisiaan. Sanoisin että on helpointa, jos etsit jonkun perushyvän sekoituksen tai sellaisen jossa on helposti korjattava puute (esim liian vähän proteiinia -> anna proteiinipitoista tuoreruokaa). Yhdelle talvikolle ei ehkä hirveesti kannata alkaa sekoittelemaankaan monesta pussista :D
Vaikka hamsterit usein jemmaakin ruokansa, suosittelen mieluummin antamaan päivittäin pienen määrän ruokaa (noin ruokalusikallinen). Viikon jälkeen voi sitten seurata, jäikö ruokaa yli. Jos ruokaa antaa vain kerran viikossa, se vetää ekana päivänä kaikki herkut ja on ihan ähkynä, ja sit loppuviikosta nakeraa pellettejä -> Ruuan koostumus vaihtelee jatkuvasti mikä tekee ruuansulatukselle huonoa. Lisäksi jos ruuan määrä onkin jostain syystä pahasti pielessä, voi käydä niin että hamsu on hyvän aikaa kokonaan ilman ruokaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä851742Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721615Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1711321- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66883Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838