Lapseni isä on merkitty uusimpaan verotusilmoitukseen puolisonani,vaikken ole ollut hänen kanssaan koskaan naimisissa,ja olemme kulkeneet eriteitä jo vuodesta 2011 asti,miten tämä voi olla mahdollista? ja toinen kysymys,miten ihminen joka on työttömyyskorvauksella,joutuu maksamaan jäännösveroa?
puoliso veroilmoituksessa?
3
99
Vastaukset
Hei "pöllönäissäasioissa24" ja kiitos kysymyksestäsi!
Yhteisen lapsen syntymä on tehnyt teistä verotuksellisia puolisoita ja tieto on muutettu aikanaan, kun olette olleet vielä yhdessä. Verottaja ei saa tietoa avoeroista, joten joudut muutoksen meille ilmoittamaan. Asia on helpointa korjata veroilmoitus verkossa -palvelussa. Heti ensimmäisessä vaiheessa voit muuttaa puolisotiedot.
Työttömyyskorvaus on etuutta, josta etuuden maksaja yleensä pidättää veroa kaavamaisen pidätysprosentin mukaan, joka on normaalisti 20%. Mikäli työttömyyskorvaus on esimerkiksi ansiosidonnaista voi olla ettei kaavamainen prosentti riitä. Tällöin asiakkaan täytyy laskea myös työttömyyskorvaukselle veroprosentti. Linkin takaa vielä lisätietoa:
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Palkka/Miksi_etuuksia_verotetaan_ankarammin_kui
Keväisin terveisin,
Harri Verotiimistä- edelleensamapöllö
Kiitokset vastauksesta. Missä veron nettisivuilla voi vaihtaa tuon veroprosentin sitten,ja voinko pitää sen samana tästä eteenkin päin,vaikka jäisin työttömäksi?
Hei ”edelleensamapöllö” ja kiitos vielä viestistäsi!
Uuden verokortin voit laskea itsellesi osoitteessa www.vero.fi/verokortti
Veroprosentin suuruus riippuu työttömyyspäivärahasi määrästä.
Keväisin terveisin
Kaisa Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674