Metsätalouden tappiollinen pääomatulo-osuus?

eläkevaarimummo

Esitäytetyssä veroilmoituksessa näkyy ihan oikein metsän tappiollinen pääomatulo-osuus ja siitä tuleva alijäämähyvitys.

Kun kirjaudun veroilmoitus verkossa palveluun tehdäkseni veroilmoituksen niin sieltä em. tappio puuttuu? Pitääkö minun lisätä em tappio ja mihin vai tuleeko se huomioitua oikein vaikka tieto ei jostain syystä näy verkkoilmoituksessa.

Mitä tarkoittaa työhuonevähennyksen 2 kohdassa teksti Jos käytät työhuonetta pysyvien sivutulojen hankkiminen?

Sijoitustoiminnassa aktiivisuus ja tulokset vaihtelevat huomattavasti eri vuosina. Mitä tarkoittaa huomattavat sivutulot? Mihin niitä verrataan?

1

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestä!

      Veroilmoitus verkossa -palvelussa et voi ilmoittaa elinkeinotoiminnan tai maa- ja metsätalouden tietoja, vaan näille tiedoille on omat palvelunsa. Paperisella veroilmoituksella näytetään pelkästään tuo kysymäsi tieto. Tietoa ei tarvitse sinun erikseen lisätä.

      Jos käytät työhuonetta osapäiväisesti pääansiotulojen tai pysyväisluontoisten tai huomattavien sivutulojen hankkimiseksi, kuten esimerkiksi eri oppilaitosten opettajat ja sivutoimiset isännöitsijät tai komitean sihteerit, vähennys on 410 euroa/vuosina 2015 ja 2014.

      Työhuonevähennyksen myöntämiseen vaikuttaa kokonaistilanne. Sinun kannattaa selvittää työsi laatu, kulujen määrä, työsi jatkuvuus ja sivutulojesi määrä verrattuna kokonaistuloihin.

      Työhuonevähennyksen perusteena ovat verovelvollisen esittämät työhuoneen järjestämisestä ja käyttämisestä aiheutuneet todelliset kustannukset, kuten vuokra-, sähkö- ja puhtaanapitokulut ja mahdollinen kiinteistövero.

      Useimmiten vähennys myönnetään kuitenkin kaavamaisesti laskettujen arvojen mukaisina (ns. työhuonevähennys) esim. kotona tehtävän työmäärän perusteella (kokopäivä-/osapäivätyö).

      Lisää tietoa asiasta löydät täältä:

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Verohallinnon_ohjeet/2015/Tulonhankkimiskulut_ansiotuloista

      Lisätietoa saat myös soittamalla henkilöverotus palveluumme p. 020 697 002

      Terveisin Saija Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3210
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2873
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2815
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2400
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2185
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      21
      1642
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1538
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe