Muutosverokortti ja matkakulut

Epätietoinenhuolestunut

Hei! Joudun hakemaan muutosverokorttia, mutta miten kannattaa nuo matkakulut tuossa laskurissa huomioida? Työmatkani on päivittäin lähes 100 km, ja mahdollisuutta julkisen kulkuneuvon käyttöön ei ole.

Voinko siis luottaa tuohon laskuriin, jos täytän siihen matkakustannukset vuoden ajalta, ja otan käyttöön sen mukaisen veroprosentin? Jos teen niin - saanko ensi vuonna sitten automaattisesti ison jäännösveron, joka pitää sitten oikaista/korjata todellisten matkakustannusten mukaan, vai onko ne sitten jo huomioitu?

1

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Voit luottaa laskuriin ja ilmoittaa vuoden aikana ajamasi asunnon ja työpaikan väliset kilometrit. Näin ohjelma laskee sinun euromääräisen vähennyksen verokortillesi. Tämä tieto siirtyy myös veroilmoituksellesi ja mikäli tietoihin ei tule muutoksia, ei jäännösveroa tämän takia tule.

      Huomaathan, että saadaksesi asunnon ja työpaikan väliset matkat vähennettäväksi oman auton käytön mukaan laskien, sinun tulee perustella vaatimuksesi.

      Ystävällisin terveisin Seija Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      113
      4513
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3737
    3. 203
      3032
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2882
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      89
      1454
    7. 60
      1276
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1102
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1010
    Aihe