Meinaan lehti, että tällainenkin lehti on hengissä, vielä.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi
Nimittäin jo vuosia sitten ajattelin, miksi mikään media taho ei ole keksinyt perustaa uutta lehteä MM eli Maaseudun Menneisyys. Lehti olisi erikoistunut poismuuttaneisiin, kuolleisiin kyliin, kysellyt ihmisten muistoja, tuonut esille paluumuuttajia, pitäjien henkilörakenteita, palveluiden loppumista...täsmälleem ottaen surkutellut kauhukuvilla, mitä maaseudun tyhjentyminen on aiheuttanut yhteiskunnallemme?
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi
Nimittäin jo vuosia sitten ajattelin, miksi mikään media taho ei ole keksinyt perustaa uutta lehteä MM eli Maaseudun Menneisyys. Lehti olisi erikoistunut poismuuttaneisiin, kuolleisiin kyliin, kysellyt ihmisten muistoja, tuonut esille paluumuuttajia, pitäjien henkilörakenteita, palveluiden loppumista...täsmälleem ottaen surkutellut kauhukuvilla, mitä maaseudun tyhjentyminen on aiheuttanut yhteiskunnallemme?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maaseudun tulevaisuus lehtenä epävarma.
Se on ollut laadukas sanomalehti, itse luen sitä päivittäin. Yks suomen laajalevikkisimmistäkin. Siinä asiallisia ertikkeilta ja kiintoisia näkökulmia. Ja pitää huomioida, sitä lukee muutkin, kuin maanviljelijät. Esimerkiksi ihan kaupunkilaisia metsänomistajia todella paljon. Ja monet muutkin, joilla ei ole mitään kosketusta maaseutuun. Just lehden laadun takia.
Mutta se laatu voi olla mennyttä.
Siinä vaihtui jokin aika sitten päätoimittaja, Mikael Pentikäinen. Päätoimittajahan se määrittelee hyvin pitkälle lehden linjan. Tämä nykyinen on toki kokenut toimittaja. Sai taannoin potkut hesarista luottamuspulan vuoksi. Noh, kundi jäsenkirja SLP:nen. Siis keskustalainen ja lestaati. Oli ehdolla eurovaaleissakin, keräämässä lestaateille ääniä, iyse ei tullut valituksi, veljeili Olli Rehnin kanssa, joka ei ole lestaati, muta siis keskustalainen ja keräsi sille ääniä.
MT.sta kai lähti päätoimittaja muihin hommiin, paikka auki. Pentikäinen oli potkut saanut toimittaja, joka ei ollut päässyt europarlamenttiin, siis työtön Haki paikkaa ja tuli valituksi.
Mun mielestä lehti on muuttunut sen jälkeen. Asiapainotukset kärkevämpiä, puusilmäisempiä. Melkein kuin puoluelehti. Ja sellainenkin pikku-uudistus, keskustelut siirrettii faceen. Ei ehkä kuulosta ihmeelliseltä Mutta noin kaikki puoluelehdet on toimineet. Niissä pelaa sensuuri ja estävät eitoivottujen henkilöiden kirjoitusten julkaisemien. Sananvapauden rajoittamista.
Lueskelen edelleen lehteä, mutta nyt aina pieni epäilys, mitä lestaatit juonii Kandee hokata, Sipolä ja muut lessut rutkasti esillä lehdessä, piilomainonnaksikin voisi kutsua, koska lehti virallisesti puolueeton, eikä lestaatit viljele maata, ne on pirttiviljelijöitä.
Lisäksi tietenkin MT.kin vaikeuksia siirtyä paperista nettiin. Siis kannattavasti.Rahaa tuee tietenkin puimuri mainoksista ja ihan varmasti MTK.ta, mutta pitäsii niitä tilausmaksujakin saada. Ja ihan maataloutta tai metsätaloutta käsitteleviä kilpailevia erikoislehtiä on, pitäisi saada levikki säilymään muitten tilaajien avulla.
Mun ennustus on, MT tulee kuihtumaan, koska lukijakunta romahtaa hiljakseen. Sääli perinteiselle laatulehdelle.
=DW=
TV-töllöttimen ihanin mainos on no. Maaseudun Tulevaisuus -lehden. Ehkä lehteä ei voi syyttää siitä, että joillakin on kieroutunut käsitys maaseudusta, sen ihmisistä, elämänmenosta ja kaikesta.
Minullekin tulee silloin tällöin.