Onko poliisin mielipuolinen päätös mahdollinen?

zzzxxx

Terve,

Kännissä tossa lähiaikoina tuli kiistaa veloista, joka äityi lopulta tappeluksi. Kaveri oli alakynnessä siinä tappelussa ja lopulta ulkopuolinen soitti poliisit. Tuli oltuu sitten putkassa.

Asiaa tutkitaan/tutkittiin alunperin ryöstön yrityksenä, mutta tutkija sanoi että todennäköisesti asiaa muuttuu pahoinpitelyksi. Enkä uskoisi tutkijan valehtelevan tästä turhaan.

Olen tämän kaverin kanssa ollut yhteyksissä kasvotusten tappelun jälkeen (siis "uhrin" kanssa) ja saatii asiat sovittua näin kahden kesken jo. Hän oli jo sovitteluhaluinen ensikuulusteluissa kuten minäkin.

Kadun tietysti tapahtumaa ja tämän sanoin kuulustelluissakin. Kaverini puolestaan ei käynyt edes lääkärissä, vaikka poliisit kehotti. Sen sijaan lähetti viestin tutkijalle että tosiaan haluaisi myös sovitteluun. Vaikka asiaa tutkuttiin alunperin ryöstön yrityksenä.

Kun ei aikasemmin minulla ole kokemusta poliisien kanssa, niin vähän pähkäiltiin yhdessä kaverin kanssa, että voisiko olla mahdollisuus tutkijan tai tutkinnanjohtajan voivan puoliväkisin viedä asiaa silti syyttäjälle ja tätä kautta ihan käräjille asti, vaikka asianomistajat ovat sovittelunhaluisia? Vielä kun on hieman auki muuttuuko rikosnimike tai ei.

Tutkija ei vaikuttanut yhtään ns. himokkaalta että veisi asiaa eteenpäin. Pikemminkin aika päinvastoin.

Ihminen kuitenkin aina luonnostaan ajattelee sitä pahinta.Tosin en usko, että poliiseilla olisi kiinnostusta tuhlata aikaa ja mahdollisesti resursseja sen enempään tähän tapaukseen.

Kysynpä siis, voiko olla mahdollisuus että tutkija olisi valmis viemää asiaa silti eteenpäin vaikka me olisimme sovittelun haluisia. Asiaa tutkittiin alunperin ryöstön yrityksenä, joka kyllä minussa kuin kaverissakin herättää näin jälkeenpäin pientä huvittuneisuutta.

Kellää kokemusta, miten tapaukseni mahdollisesti päättyisi?

4

324

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 32ewsd

      Mikäs luulisit sen tutkijan olevan? Ettei vaan olisi poliisi?

      • zzzxxx

        No poliisihan se nimenomaan onkin. Mitäs oikee ajat takaa?


    • takaaajeltu

      Poliisi ajaa rosvoja takaa. Jos et tiennyt.

    • miettimäään

      Sää joudut kuule nyt vankilaan miettimään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe