Onko poliisin mielipuolinen päätös mahdollinen?

zzzxxx

Terve,

Kännissä tossa lähiaikoina tuli kiistaa veloista, joka äityi lopulta tappeluksi. Kaveri oli alakynnessä siinä tappelussa ja lopulta ulkopuolinen soitti poliisit. Tuli oltuu sitten putkassa.

Asiaa tutkitaan/tutkittiin alunperin ryöstön yrityksenä, mutta tutkija sanoi että todennäköisesti asiaa muuttuu pahoinpitelyksi. Enkä uskoisi tutkijan valehtelevan tästä turhaan.

Olen tämän kaverin kanssa ollut yhteyksissä kasvotusten tappelun jälkeen (siis "uhrin" kanssa) ja saatii asiat sovittua näin kahden kesken jo. Hän oli jo sovitteluhaluinen ensikuulusteluissa kuten minäkin.

Kadun tietysti tapahtumaa ja tämän sanoin kuulustelluissakin. Kaverini puolestaan ei käynyt edes lääkärissä, vaikka poliisit kehotti. Sen sijaan lähetti viestin tutkijalle että tosiaan haluaisi myös sovitteluun. Vaikka asiaa tutkuttiin alunperin ryöstön yrityksenä.

Kun ei aikasemmin minulla ole kokemusta poliisien kanssa, niin vähän pähkäiltiin yhdessä kaverin kanssa, että voisiko olla mahdollisuus tutkijan tai tutkinnanjohtajan voivan puoliväkisin viedä asiaa silti syyttäjälle ja tätä kautta ihan käräjille asti, vaikka asianomistajat ovat sovittelunhaluisia? Vielä kun on hieman auki muuttuuko rikosnimike tai ei.

Tutkija ei vaikuttanut yhtään ns. himokkaalta että veisi asiaa eteenpäin. Pikemminkin aika päinvastoin.

Ihminen kuitenkin aina luonnostaan ajattelee sitä pahinta.Tosin en usko, että poliiseilla olisi kiinnostusta tuhlata aikaa ja mahdollisesti resursseja sen enempään tähän tapaukseen.

Kysynpä siis, voiko olla mahdollisuus että tutkija olisi valmis viemää asiaa silti eteenpäin vaikka me olisimme sovittelun haluisia. Asiaa tutkittiin alunperin ryöstön yrityksenä, joka kyllä minussa kuin kaverissakin herättää näin jälkeenpäin pientä huvittuneisuutta.

Kellää kokemusta, miten tapaukseni mahdollisesti päättyisi?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 32ewsd

      Mikäs luulisit sen tutkijan olevan? Ettei vaan olisi poliisi?

      • zzzxxx

        No poliisihan se nimenomaan onkin. Mitäs oikee ajat takaa?


    • takaaajeltu

      Poliisi ajaa rosvoja takaa. Jos et tiennyt.

    • miettimäään

      Sää joudut kuule nyt vankilaan miettimään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3725
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      134
      2499
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      53
      2038
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      13
      1609
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1596
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      57
      1363
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1281
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1270
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1204
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      70
      1192
    Aihe